Start Arrow Budowa domuArrow Piękne elewacje. Jak dekoracyjnie podkreślić wejście do domu?

Piękne elewacje. Jak dekoracyjnie podkreślić wejście do domu?

Urozmaicone elewacje domów zewnętrznych nadają budynkom charakteru i oryginalnego wyglądu. Jednym ze sposobów na ożywienie elewacji, jakie stosują architekci opracowując projekty domów, jest zastosowanie ryzalitu.

Ryzalit jest to wysunięta poza lico ściany, nie wydzielona jednak z budynku część, tworząca z budynkiem jedną całość. Ryzalit prowadzony jest od fundamentów aż po dach, w tradycyjnej zabudowie zwieńczony jest tzw. tympanonem, czyli trójkątną płaszczyzną, na której niekiedy umieszczone są dekoracyjne płaskorzeźby czy ozdoby.

Projekt: Mój Dom Witold CE

Projekt: Mój Dom Witold CE

Projekty domów najczęściej mają ryzalit w części środkowej budynku, gdzie stanowią dekoracyjne zaznaczenie wejścia do domu. W przypadku długiej ściany elewacyjnej, ryzalit dzieli ją, poprawiając proporcje budynku. Efekt jest tym bardziej widoczny, jeśli ryzalit wykończony jest innym kolorem bądź materiałem elewacyjnym. Ryzalit może być pełny bądź przeszklony.

Rzadziej ryzalit umieszczony jest na tylnej elewacji, będąc dekoracyjnym podkreśleniem wyjścia na ogród.

Projekt: AT KRÓL MACIUŚ CE

Projekt: AT KRÓL MACIUŚ CE

Ryzalit nie wpływa znacząco na wnętrze domu. Jego konstrukcja jest zazwyczaj płaska, wystaje nico tylko poza ścianę, zatem nie powiększa powierzchni mieszkalnej. Od wewnątrz sprawia jednak, ze hol wydaje się optycznie większy niż jest w rzeczywistości, przez co zyskuje bardziej reprezentacyjny charakter.

Ryzalit może uatrakcyjnić również inne, zaplanowane w nim wnętrza, np. kuchnię czy jadalnię. W salonie wnęka może być wykorzystana na stworzenie przytulnego kącika wypoczynkowego, małego ogrodu zimowego czy kącika czytelniczego.

Projekt: AN KALIPSO CE

Projekt: AN KALIPSO CE

Uwaga!

Ryzalit często mylony jest z wykuszem. Tymczasem wykusz nie posiada fundamentów, jego konstrukcja jest zawieszona na budynku.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Wizualizacje: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 11, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników