Start Arrow OgródArrow Piękne i energooszczędne oświetlenie świąteczne ogrodu. Jak wybrać najlepsze lampki na zewnątrz?

Piękne i energooszczędne oświetlenie świąteczne ogrodu. Jak wybrać najlepsze lampki na zewnątrz?

Dekoracje świąteczne, jak wszystko, podlegają sezonowym modom, jednak nie zawsze ślepo trzeba podążać za trendami. Oświetlenie warto wybierać tak, jak decydujemy o całej aranżacji wnętrza czy posesji – dobieramy je do stylu domu czy mieszkania, bierzemy pod uwagę sąsiednie zabudowania, a w przypadku wewnętrznych ozdób – do stylu, w jakim urządziliśmy nasze cztery kąty. Jakie oświetlenie jest modne? Ile kosztuje oświetlenie zewnętrzne? Jakie oświetlenie wybrać do ogrodu?

fot. mat. pras. DOM.pl

fot. mat. pras. DOM.pl

Na rynku mamy mnóstwo produktów dekorujących domy i ogrody na święta.Tradycyjne lampki choinkowe powoli odchodzą w zapomnienie, zastępowane przez kurtyny czy nici świetlne, gotowe dekoracje o świątecznych kształtach czy dające nieograniczone możliwości dekoracyjne węże świetlne.

Jakie oświetlenie jest modne?

Jeśli jednak dekorujemy urokliwy domek z poddaszem, nowoczesne kurtyny świetlne zaburzą jego dworkowy styl. Tu sprawdzą się bardziej gotowe dekoracje świetlne ze świątecznymi motywami: gwiazdy, dzwonki czy nawet mikołaje. Dobrze wyglądać będzie otulony łańcuchem krzak rosnący przy domu czy pień drzewa.

fot. mat. pras. DOM.pl

fot. mat. pras. DOM.pl

Jeśli zaś dekorujemy nowoczesny dom czy mieszkanie w bloku – dekoracje warto dobrać do prostych brył takich budynków i do sąsiednich zabudowań miejskich, czyli np. nowoczesnych biurowców. Tu sprawdzą się kurtyny o prostych liniach, węże świetlne, których modułowa budowa umożliwia stworzenie dowolnych dekoracji, czy standardowe łańcuchy z lampkami, którymi opleciemy balustrady balkonu czy wnęki okienne.

ŁAŃCUCH ZEWNĘTRZNY MARIE KWIATKI

ŁAŃCUCH ZEWNĘTRZNY MARIE KWIATKI

Oświetlenie zewnętrzne warto wybierać również pod względem koloru światła. Jeżeli mamy tradycyjne domy murowane z cegły, do dekoracyjnego oświetlenia wybierzmy ciepłe barwy światła, które estetycznie podkreślą klasyczne kolory. Lampy z żółtym odcieniem stosujmy też na zielone klomby czy rośliny całoroczne. Zimne barwy światła o odcieniu niebieskim lepiej sprawdzą się na jasnych materiałach elewacyjnych czy do podświetlenia drzew iglastych.

Bez względu na to, jaki styl oświetlenia wybierzemy, najważniejsze jest to, żeby lampki były bezpieczne i generowały jak najniższe koszty.

fot. mat. pras. DOM.pl

fot. mat. pras. DOM.pl

Ile kosztuje oświetlenie zewnętrzne?

Lampki, które będziemy mogli zastosować na zewnątrz, zawsze będą nieco droższe od tych, które zawisną na choince w domu, choć ceny standardowych łańcuchów zaczynają się już od kilkunastu złotych. Droższe będzie oświetlenie ledowe, szczególnie z przeznaczeniem do stosowania na zewnątrz – ceny ich zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, w zależności od długości czy liczby światełek. Kurtyny świetlne, którymi ozdabiamy elewacje domów czy w przypadku mieszkań – balkony – kosztują w zależności od kształtu, długości i liczby punktów świetlnych – od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

LAMPKI CHOINKOWE ZEWNĘTRZNE 300 LED

LAMPKI CHOINKOWE ZEWNĘTRZNE 300 LED

Najdroższe są modułowe listwy – czyli tzw. węże świetlne – metr to koszt 70-80 zł, a zwykle potrzebujemy zdecydowanie dłuższej listwy. Ich zaletą jest jednak tworzenie dowolnych kształtów i naprawdę fantazyjnych dekoracji. Wybierając je warto zwrócić uwagę właśnie na te z modułową budową – na końcu jednego elementu znajduje się specjalne gniazdo, do którego w łatwy sposób można podłączyć kolejny.

Kupując lampki do ogrodu warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie: sterowniki umożliwiające stworzenie efektów świetlnych (np. migotanie czy falowanie) oraz programatory czasowe.

Ceny lampek i oświetleń świątecznych są zależne nie tylko od długości i fantazyjności, ale przede wszystkim od źródła światła.

Jakie oświetlenie jest energooszczędne?

Oświetlenie energooszczędne to halogeny, świetlówki kompaktowe i lampy LED.  Najmniejsze oszczędności do 30% dają halogeny, najbardziej energooszczędne jest oświetlenie ledowe, ale jednocześnie jest ono najdroższe.

Lampy LED najczęściej wykorzystuje się w świątecznych dekoracjach. Mogą to być łańcuchy z lampkami ledowymi, kurtyny świetlne do ozdabiania elewacji i balkonów, girlandy, a także niezwykle dekoracyjne nitki świetlne, którymi dekoruje się rośliny, pnie drzew, tworząc jedną ciągłą smugę światła.

fot. mat. pras. DOM.pl

fot. mat. pras. DOM.pl

Oprócz energooszczędności, która w przypadku oświetlenia ledowego wynosi nawet do 90% w porównaniu ze standardowymi żarówkami w lampkach choinkowych, ledy mają również szereg innych zalet: są trwałe, dają światło nie męczące oczu (dlatego poleca się nimi dekorować również biura, miejsca, w których pracuje się przy komputerze), a przede wszystkim, co jest szalenie istotne w przypadku oświetlenia dekoracyjnego – nie emitują ciepła, nie nagrzewają się. Standardowe żarówki wykorzystują energię nie tylko do świecenia, ale również do nagrzewania się – a to może być bardzo niebezpieczne w przypadku dekorowania choinki czy drzew i roślin w ogrodzie – bardzo łatwo wtedy o pożar!

LATARENKA OGRODOWA CE WYS.62CM

LATARENKA OGRODOWA CE WYS.62CM

Jakie lampy wybrać na zewnątrz?

Po pierwsze unikajmy zakupu od przypadkowych dostawców.  Zwracajmy uwagę, by na opakowaniu znajdowało się maksymalnie dużo informacji o produkcie – kupowanie oświetlenia bez opakowania jest niedopuszczalne.

Jakich informacji szukać na opakowaniu? Jeśli chodzi o oświetlenie na zewnątrz to zwróćmy uwagę na stopień ochrony oznaczony literami IP i dwucyfrowym numerem. Lampy do ogrodu powinny mieć minimum IP równe 44, polecane zaś jest IP 65 (pierwsza cyfra oznacza szczelność oprawy, druga wodoszczelność) – oświetlenie zewnętrzne jest przecież narażone na wilgoć, niskie temperatury a także pył, kurz i inne zabrudzenia.

Kolejnym parametrem jest rodzaj izolacji. Elementy przeznaczone do podłączania na zewnątrz, powinny być gumowe i lepiej izolowane. Podwójny kwadrat na opakowaniu oznacza, że przewody są w podwójnej izolacji, natomiast odwrócony trójkąt z literą F w środku oznacza, że produkt jest niepalny.

Sprawdźmy czy produkt posiada wymagane aprobaty: B – znak bezpieczeństwa i CE – znak dopuszczenia do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.

Tylko takie oświetlenie zewnętrzne zapewni nam urokliwe i bezpieczne święta.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Lampy: Oświetlenie.DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 3, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród