Dekoracje świąteczne, jak wszystko, podlegają sezonowym modom, jednak nie zawsze ślepo trzeba podążać za trendami. Oświetlenie warto wybierać tak, jak decydujemy o całej aranżacji wnętrza czy posesji – dobieramy je do stylu domu czy mieszkania, bierzemy pod uwagę sąsiednie zabudowania, a w przypadku wewnętrznych ozdób – do stylu, w jakim urządziliśmy nasze cztery kąty. Jakie oświetlenie jest modne? Ile kosztuje oświetlenie zewnętrzne? Jakie oświetlenie wybrać do ogrodu?
Na rynku mamy mnóstwo produktów dekorujących domy i ogrody na święta.Tradycyjne lampki choinkowe powoli odchodzą w zapomnienie, zastępowane przez kurtyny czy nici świetlne, gotowe dekoracje o świątecznych kształtach czy dające nieograniczone możliwości dekoracyjne węże świetlne.
Jakie oświetlenie jest modne?
Jeśli jednak dekorujemy urokliwy domek z poddaszem, nowoczesne kurtyny świetlne zaburzą jego dworkowy styl. Tu sprawdzą się bardziej gotowe dekoracje świetlne ze świątecznymi motywami: gwiazdy, dzwonki czy nawet mikołaje. Dobrze wyglądać będzie otulony łańcuchem krzak rosnący przy domu czy pień drzewa.
Jeśli zaś dekorujemy nowoczesny dom czy mieszkanie w bloku – dekoracje warto dobrać do prostych brył takich budynków i do sąsiednich zabudowań miejskich, czyli np. nowoczesnych biurowców. Tu sprawdzą się kurtyny o prostych liniach, węże świetlne, których modułowa budowa umożliwia stworzenie dowolnych dekoracji, czy standardowe łańcuchy z lampkami, którymi opleciemy balustrady balkonu czy wnęki okienne.
Oświetlenie zewnętrzne warto wybierać również pod względem koloru światła. Jeżeli mamy tradycyjne domy murowane z cegły, do dekoracyjnego oświetlenia wybierzmy ciepłe barwy światła, które estetycznie podkreślą klasyczne kolory. Lampy z żółtym odcieniem stosujmy też na zielone klomby czy rośliny całoroczne. Zimne barwy światła o odcieniu niebieskim lepiej sprawdzą się na jasnych materiałach elewacyjnych czy do podświetlenia drzew iglastych.
Bez względu na to, jaki styl oświetlenia wybierzemy, najważniejsze jest to, żeby lampki były bezpieczne i generowały jak najniższe koszty.
Ile kosztuje oświetlenie zewnętrzne?
Lampki, które będziemy mogli zastosować na zewnątrz, zawsze będą nieco droższe od tych, które zawisną na choince w domu, choć ceny standardowych łańcuchów zaczynają się już od kilkunastu złotych. Droższe będzie oświetlenie ledowe, szczególnie z przeznaczeniem do stosowania na zewnątrz – ceny ich zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, w zależności od długości czy liczby światełek. Kurtyny świetlne, którymi ozdabiamy elewacje domów czy w przypadku mieszkań – balkony – kosztują w zależności od kształtu, długości i liczby punktów świetlnych – od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Najdroższe są modułowe listwy – czyli tzw. węże świetlne – metr to koszt 70-80 zł, a zwykle potrzebujemy zdecydowanie dłuższej listwy. Ich zaletą jest jednak tworzenie dowolnych kształtów i naprawdę fantazyjnych dekoracji. Wybierając je warto zwrócić uwagę właśnie na te z modułową budową – na końcu jednego elementu znajduje się specjalne gniazdo, do którego w łatwy sposób można podłączyć kolejny.
Kupując lampki do ogrodu warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie: sterowniki umożliwiające stworzenie efektów świetlnych (np. migotanie czy falowanie) oraz programatory czasowe.
Ceny lampek i oświetleń świątecznych są zależne nie tylko od długości i fantazyjności, ale przede wszystkim od źródła światła.
Jakie oświetlenie jest energooszczędne?
Oświetlenie energooszczędne to halogeny, świetlówki kompaktowe i lampy LED. Najmniejsze oszczędności do 30% dają halogeny, najbardziej energooszczędne jest oświetlenie ledowe, ale jednocześnie jest ono najdroższe.
Lampy LED najczęściej wykorzystuje się w świątecznych dekoracjach. Mogą to być łańcuchy z lampkami ledowymi, kurtyny świetlne do ozdabiania elewacji i balkonów, girlandy, a także niezwykle dekoracyjne nitki świetlne, którymi dekoruje się rośliny, pnie drzew, tworząc jedną ciągłą smugę światła.
Oprócz energooszczędności, która w przypadku oświetlenia ledowego wynosi nawet do 90% w porównaniu ze standardowymi żarówkami w lampkach choinkowych, ledy mają również szereg innych zalet: są trwałe, dają światło nie męczące oczu (dlatego poleca się nimi dekorować również biura, miejsca, w których pracuje się przy komputerze), a przede wszystkim, co jest szalenie istotne w przypadku oświetlenia dekoracyjnego – nie emitują ciepła, nie nagrzewają się. Standardowe żarówki wykorzystują energię nie tylko do świecenia, ale również do nagrzewania się – a to może być bardzo niebezpieczne w przypadku dekorowania choinki czy drzew i roślin w ogrodzie – bardzo łatwo wtedy o pożar!
Jakie lampy wybrać na zewnątrz?
Po pierwsze unikajmy zakupu od przypadkowych dostawców. Zwracajmy uwagę, by na opakowaniu znajdowało się maksymalnie dużo informacji o produkcie – kupowanie oświetlenia bez opakowania jest niedopuszczalne.
Jakich informacji szukać na opakowaniu? Jeśli chodzi o oświetlenie na zewnątrz to zwróćmy uwagę na stopień ochrony oznaczony literami IP i dwucyfrowym numerem. Lampy do ogrodu powinny mieć minimum IP równe 44, polecane zaś jest IP 65 (pierwsza cyfra oznacza szczelność oprawy, druga wodoszczelność) – oświetlenie zewnętrzne jest przecież narażone na wilgoć, niskie temperatury a także pył, kurz i inne zabrudzenia.
Kolejnym parametrem jest rodzaj izolacji. Elementy przeznaczone do podłączania na zewnątrz, powinny być gumowe i lepiej izolowane. Podwójny kwadrat na opakowaniu oznacza, że przewody są w podwójnej izolacji, natomiast odwrócony trójkąt z literą F w środku oznacza, że produkt jest niepalny.
Sprawdźmy czy produkt posiada wymagane aprobaty: B – znak bezpieczeństwa i CE – znak dopuszczenia do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.
Tylko takie oświetlenie zewnętrzne zapewni nam urokliwe i bezpieczne święta.
Dodaj komentarz