Start Arrow Wiadomości Arrow Piękny trawnik dzięki prawidłowej pielęgnacji…

Piękny trawnik dzięki prawidłowej pielęgnacji…

Wiosna to najpiękniejszy czas w ogrodzie. Rośliny budzą się do życia po zimowym śnie, a świeża zieleń cieszy nasze oczy. Maj i czerwiec to idealny moment na wzbogacenie ogrodu o dodatkowe kwiaty i krzewy, aby dodać koloru zielonej przestrzeni. Bazą pięknego ogrodu jest jednak zadbany trawnik, aby w pełni się nim cieszyć należy o niego odpowiednio zadbać. Zapraszamy do zapoznania się z podpowiedziami, które pomogą utrzymać trawnik w doskonałej kondycji przez cały rok.

Przydomowy ogród powinien wyglądać estetycznie, ale przede wszystkim ma być miejscem odpoczynku i zabawy, a nie ciągłej pracy, dlatego radzimy co zrobić, aby trawnik był łatwy w utrzymaniu! Odpowiedni czas na koszenie i właściwa wysokość koszenia Regularne koszenie zapewnia wzrost zdrowego i gęstego trawnika, a także utrudnia rozprzestrzenianie się chwastów. Zależnie od klimatu, można przyjąć, że od wiosny do późnej jesieni, murawę trzeba skosić mniej więcej raz w tygodniu, zaś w fazach najsilniejszego wzrostu zaleca się koszenie co 4-5 dni. Zachowanie optymalnej wysokości cięcia pozostawia roślinie wystarczającą ilość składników odżywczych i zapobiega jej wysychaniu. Najkorzystniejsza długość źdźbła waha się od 3,5 do 5 cm. Na tym poziomie stymuluje się wzrost nowych pędów, dzięki czemu trawnik uzyskuje odpowiednią gęstość i stabilność. Pamiętajmy jednak, że przy każdym koszeniu powinno się przyciąć tylko jedną trzecią długości źdźbeł, więc jeśli trawnik jest wysoki, należy skracać go stopniowo, aby nie uszkodzić roślin.

Koszenie trawnika na przełomie pór roku

Podczas pierwszego wiosennego koszenia z trawnika trzeba usunąć liście, gałązki i inne pozostałości po zimie. Do tego zadania doskonale nadaje się odkurzacz do liści lub drobne grabie. Można do tej czynności wykorzystać także kosiarkę z koszem, ustawioną na dużą wysokość koszenia. Po kilku pierwszych koszeniach w nowym sezonie, zalecana jest wertykulacja. Pionowe nacinanie trawnika usuwa martwe pędy, napowietrza ziemię i rewitalizuje darń. Należy jednak pamiętać, że przy tym procesie trawa musi być sucha, a temperatura wyższa niż 10°C. W warunkach osłabiających trawę, czyli na przykład w trakcie upału i suchego lata, trawnika nie wolno przycinać krócej niż na 5 cm, wtedy zapewni on własnym pędom wystarczającą ilość cienia i nie wyschnie. Jesienią procesy w przyrodzie spowalniają, więc koszenie może być rzadsze. Konieczne jest natomiast regularne usuwanie liści, aby ułatwić roślinom dostęp do tlenu i promieni słonecznych. Do tego celu sprawdza się kosiarka z koszem na trawę. Przed zimą trawnik należy ostatni raz skosić na optymalną wysokość (od 3,5 do 5 cm), która zapewni mu odporność na niskie temperatury. Przy mrozach i wtedy, gdy na trawniku leży śnieg, należy unikać wchodzenia na murawę, ponieważ źdźbła mogą łatwo ulec uszkodzeniu lub zacząć gnić pod zbyt ubitym śniegiem.

Kompostowanie ściętej trawy

Jeśli chcemy być świadomymi i ekologicznymi gospodarzami ogrodu, powinniśmy nie tylko z niego korzystać, ale również o niego dbać wykorzystując naturalne metody nawożenia gleby. Jednym z podstawowych działań wspierających ekosystem jest kompostowanie skoszonej trawy, czyli produkowanie naturalnego nawozu. Optymalny procesu rozkładu pokosu, w wyniku którego otrzymamy wysokiej jakości kompost, wymaga zmieszania ściętej trawy z innymi materiałami organicznymi. Jako uzupełnienie idealnie nadają się liście (w stosunku 60 do 1), słoma (100 do 1) lub rozdrobnione odpady drzewne (200 do 1). Materiał organiczny należy dobrze wymieszać, zapewnić stałą wentylację i bezpośredni kontakt z podłożem. Kompostowanie, podobnie jak mulczowanie, stanowi zamknięcie cyklu ekologicznego – przywraca glebie cenną materię organiczną, która została z niej wcześniej pozyskania.

Mulczowanie

Innym rozwiązaniem, które staje się coraz popularniejsze jest mulczowanie, a więc koszenie łączone z rozdrabnianiem trawy, która jest pozostawiana na trawniku w celu jego nawożenia. Mulczowanie w ekologiczny sposób podnosi jakość naszej murawy. Z punktu widzenia surowców, stanowi ono oszczędną alternatywę dla koszenia z użyciem kosza na trawę i dodatkowego nawożenia. Pozwala ono zrezygnować z zakupu nawozów i chroni glebę przed chemią, bowiem naturalny zielony nawóz dostarcza glebie idealne ilości azotu, fosforu i potasu. Dodatkową korzyść stanowi możliwość rezygnacji z utylizacji odpadów zielonych. Plusem jest również to, że nie musząc opróżniać kosza na trawę oszczędzamy czas przeznaczony na koszenie trawnika. Mulczowanie należy przeprowadzać dwa razy w tygodniu. Przy każdym koszeniu trawę powinno się skracać maksymalnie o 1/3 długości źdźbeł, a przy wysokich temperaturach powietrza odpowiednio mniej. Jeżeli trawa jest bardzo wysoka, to pierwsze koszenie lepiej jest przeprowadzić z użyciem kosza na trawę. Do mulczowania można użyć zarówno lekkich kosiarek STIHL Serii 4, które umożliwiają łatwe manewrowanie wzdłuż drzew czy krzewów lub większych kosiarek wielofunkcyjnych STIHL Serii 5 lub 6. Kosiarki, które przeznaczone są wyłącznie do mulczowania to modele STIHL RM 2, 3 i 4 – tłumaczy ekspert STIHL Jarosław Ptak.

Poradnik prawidłowego koszenia

Trawnik należy kosić lub mulczować, gdy rośliny są suche, a na dworze nie panuje upał (latem najlepiej robić to wcześnie rano lub pod wieczór). Na początku murawę trzeba oczyścić ze wszelkich liści, patyków i innych przedmiotów. Dla efektu jednolitego i równego trawnika, podczas koszenia dobrze jest regularnie zmieniać kierunek pracy, a trasy kosiarki powinny na siebie nieznacznie nachodzić. Po zakończeniu głównego koszenia, brzegi trawnika warto wyrównać kosą mechaniczną lub nożycami do trawy, aby uzyskać lepszy efekt. Chcąc cieszyć się idealnym trawnikiem, warto także dbać o narzędzia, których używamy. Żeby skracać źdźbła równo i ich nie łamać nóż tnący kosiarki musi być zawsze dobrze naostrzony. Pamiętajmy, także każdorazowo po skończonej pracy oczyścić dokładnie kosiarkę używając szczotki i wody – zadbany sprzęt posłuży nam dłużej – mówi ekspert STIHL Jarosław Ptak.

Ważnym czynnikiem prawidłowej pielęgnacji trawnika jest wybór odpowiedniego sprzętu, czyli takiego który pasuje do naszych potrzeb. Na rynku jest wiele rodzajów i modeli kosiarek, przy wyborze których łatwo jest się pogubić. Żeby wybrać właściwie, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą dobrać odpowiedni typ kosiarki dla naszego ogrodu:

  •  Jak duży jest trawnik?
  •  Czy gleba jest sucha, czy raczej podmokła?
  •  Czy trawnik jest równą powierzchnią, czy ma skomplikowany kształt?
  • Ile czasu możemy poświęcić pielęgnacji ogrodu?

Na dużych i nierównych terenach najlepiej sprawdzają się kosiarki spalinowe. Modele z serii STIHL RM są wytrzymałe i wydajne, bez trudu radzą sobie też z przycinaniem wilgotnej i wyższej trawy. Do mniejszych powierzchni idealnie nadają się kosiarki zasilane prądem – są ciche, lekkie, wygodne w prowadzeniu i ekologiczne. Kosiarki elektryczne z serii STIHL RME zasilane bezpośrednio z gniazda sieciowego, są bezemisyjne, a koszty ich utrzymania i konserwacji bardzo niskie. Kosiarki akumulatorowe – STIHL RMA, dzięki braku przewodu zasilającego są mobilne i bardzo zwrotne, co stanowi dużą zaletę w ogrodach o skomplikowanych kształtach i gęstych nasadzeniach. Zapracowanym posiadaczom ogrodu, przyda się najnowszy typ kosiarek, czyli inteligentne roboty koszące, które można zaprogramować na wiele tygodni do przodu, tak jak model iMOW® STIHL – tłumaczy ekspert STIHL Jarosław Ptak. Korzystanie w praktyce z tych kilku przydatnych rad, pozwoli nam zachować porządek w ogrodzie, dzięki czemu razem z najbliższymi będziemy mogli z przyjemnością cieszyć się pięknym funkcjonalnym trawnikiem.

STIHL 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 21, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty