Start Arrow OgródArrow Pielęgnacja kwiatów doniczkowych

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych

Urządzając nasze mieszkania, domy, zawsze rezerwujemy miejsce dla zieleni. Piękne rośliny wnoszą wiele ożywienia, zwłaszcza w szarych, zimowych miesiącach i pomagają odpocząć po trudach dnia. Rośliny można komponować według upodobań, ale trzeba pamiętać o uwzględnieniu ich wymagań pokarmowych i świetlnych.

kwiaty doniczkoweDokonując wyboru, należy też mieć na uwadze wybór odpowiednich pojemników, w których mogłyby spędzić cały sezon. Kupując, należy zwracać uwagę przede wszystkim na to, aby były one zdrowe, wolne od szkodników i chorób. Główną przyczyną występowania chorób i szkodników roślin doniczkowych są czynniki związane z nieodpowiednią pielęgnacją i niekorzystnymi warunkami panującymi w suchych, ogrzewanych w pomieszczeniach.

Przed kupnem rośliny doniczkowej należy zapoznać się z jej wymaganiami, a tym samym czy nadaje się do naszego mieszkania, biura. Poszczególne gatunki roślin wymagają różnego nasłonecznienia, wilgotności etc. Jednak wszystkie rośliny doniczkowe wymagają odpowiedniej wielkości pojemnika, w którym będą rosły oraz dobrego jakościowo podłoża. Ziemia dla roślin doniczkowych powinna być wolna od patogenów i szkodników oraz zasobna w składniki pokarmowe.

Roślinom uprawianym w donicach należy zapewnić stały dopływ składników pokarmowych w sezonie wegetacyjnym. Począwszy od marca do przełomu września i października co tydzień lub dwa powinno się nawozić rośliny nawozami płynnymi lub dolistnymi. Bardzo ważne jest podlewanie. W pomieszczeniach klimatyzowanych niektóre rośliny doniczkowe chorują z braku wilgoci w powietrzu. Należy je kilka razy w tygodniu zraszać wodą. Podobnie dzieje się zimą w naszych mieszkaniach. Można, obok zraszania, stosować różnego rodzaju nawilżacze powietrza.

Jak chronić doniczkowe piękności?

Rośliny doniczkowe to dużo więcej niż kolorowa dekoracja we wnętrzach naszych domów. Wnoszą w nie więcej życia i pozwalają cieszyć się dłużej latem, w czasie kiedy za oknem widać słotę i pochmurne niebo. W ich pielęgnację wkładamy dużo serca i cieszymy się za każdym razem, kiedy kwitną albo zaobserwujemy w ich rozwoju kolejne zmiany. Traktujemy je często jak nasze podopieczne, za które jesteśmy odpowiedzialni.

(W pielęgnację kwiatów doniczkowych wkładamy dużo serca i cieszymy się za każdym razem, kiedy kwitną. )

(W pielęgnację kwiatów doniczkowych wkładamy dużo serca i cieszymy się za każdym razem, kiedy kwitną. )

Doniczkowe piękności mogą być jednak atakowane przez rozmaite choroby i szkodniki. Dlatego pielęgnacja roślin to skomplikowane zadanie i składa się na nią wiele czynności.

Sadzenie roślin doniczkowych

Odpowiednie sadzenie roślin ma kluczowe znaczenie. Zarówno kwiaty doniczkowe, jak i te uprawiane na balkonach powinny być sadzone w dobrej jakości ziemi. Chcąc uniknąć ryzyka pojawienia się chorób odglebowych,
należy podłoże odkazić odpowiednim do tego celu preparatem. Środkiem tym możemy też podlewać rośliny zaraz po posadzeniu. Wówczas nie tylko chroni on rośliny przed chorobami grzybowymi, ale dodatkowo poprawia ich wzrost – dzięki niemu rośliny są zwarte, a liście nabierają pięknej, głębokiej zielonej barwy.

Nawożenie roślin doniczkowych

Nawożenie to kolejna ważna czynność, której powinniśmy poświęcić sporo uwagi. Podczas sadzenia należy zapewnić roślinom odpowiednią ilość składników pokarmowych – zarówno makro- jak i mikroelementów. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego nawozu dla danych roślin. Możemy stosować nawozy długo działające. Nawozy o przedłużonym działaniu pozwalają zapomnieć o nawożeniu na kilka miesięcy, a stopniowe uwalnianie składników likwiduje niebezpieczeństwo przenawożenia. W przypadkach gdy musimy szybko dostarczyć składniki, najlepiej zastosować nawozy płynne.

W zależności od gatunku roślin należy wybrać odpowiednio nawóz do roślin kwitnących bądź do roślin zielonych.

Prewencja

Gdy roślin jest dużo, rośnie wilgotność powietrza. W takich warunkach szybko rozprzestrzenia się szara pleśń. Jest to choroba, która atakuje praktycznie wszystkie gatunki roślin. Jej źródłem jest gleba oraz obumarłe, gnijące resztki roślin. Porażone liście oraz pędy brązowieją i gniją, kwiaty zasychają. Przy dużej wilgotności na porażonych częściach widoczny jest obfity szary nalot. Pojawieniu się choroby sprzyja zwilżenie roślin, tak więc trzeba uważać, by nie przelewać kwiatów. Zbyt bliskie stawianie obok siebie roślin, powoduje wzrost wilgotności powietrza. Trzeba też pamiętać, aby nie pozostawiać kwiatów na noc zwilżonych. Przy podlewaniu starajmy się nie moczyć liści. Obrywanie przekwitłych kwiatów oraz pożółkłych liści nie tylko poprawia walory estetyczne, ale także w dużym stopniu ogranicza występowanie szarej pleśni.

Szara pleśń i inne choroby

Choroby atakujące rośliny doniczkowe to mączniak prawdziwy, rdze i plamistości liści. Wyraźny, biały, mączysty lub filcowaty nalot na liściach to objaw mączniaka. W przypadku rdzy na dolnej stronie liści początkowo pojawiają się drobne, żółte plamki, które z czasem zamieniają się w rdzawo-pomarańczowe skupiska zarodników. Chorobom sprzyjają wahania temperatury pomiędzy dniem a nocą, a także wysoka wilgotność. Przenosić mogą się wraz z kroplami wody – co jest kolejnym powodem, by przy podlewaniu nie moczyć liści roślin.

(Rdza na pelargonii)

(Rdza na pelargonii)

(Szara pleśń)

(Szara pleśń)

(Mączniak prawdziwy)

(Mączniak prawdziwy)

Przy wystąpieniu rdzy i mączniaka należy zastosować przeznaczony to tego celu preparat,  którego działanie polega na wnikaniu jego substancji aktywnej w głąb rośliny i zwalczau choroby w zalążku. Preparat trzeba koniecznie zastosować zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów porażenia. Skuteczne zwalczanie, jak i zapobieganie dalszej infekcji, wymaga powtarzania oprysków.

Uchronienie roślin przed chorobami to bardzo dużo. Powinniśmy jednak pamiętać, że na nasze doniczkowe piękności czyhają także rozmaite szkodniki, których obecność może być równie niebezpieczna.

Mszyce – ogrodowe zagrożenie w naszym domu

mszyce

Szybko namnażające się mszyce znane są dobrze z ogrodu, ale nie dajmy się im zmylić. W domu też mogą stać się plagą. Najchętniej atakują najmłodsze i najdelikatniejsze części roślin. Kwiaty uprawiane w domu, nie zahartowane przez chłody i suszę, stanowią dla nich wyjątkowo łakomy kąsek. Szkodniki mogą wlatywać do mieszkań od wiosny do jesieni. Bardzo często nieświadomie przynosimy je na nowych roślinach czy dostajemy z bukietami. Nawet jedna mszyca może stanowić zagrożenie, ponieważ jest w stanie złożyć wiele jaj i założyć kolonię.

Czerwce – trują i osłabiają

czerwce

Blisko spokrewnione z mszycami są czerwce. Do tej grupy należą tarczniki, miseczniki oraz wełnowce. Podobnie jak mszyce żywią się one sokami roślin, a wraz ze śliną wprowadzają do organizmu żywiciela toksyny powodujące osłabienie wzrostu oraz zniekształcenia liści. Tarczniki i miseczniki są wyjątkowo trudne do zwalczania. Kiedy dorosła samica znajdzie się na roślinie, wybiera sobie dogodne miejsce i otacza się ochronną tarczką. Pod tą osłoną żeruje i składa jaja. Larwy podróżują po całej roślinie, są jednak zbyt małe, aby wypatrzyć je gołym okiem.

welnowiec

Wełnowce dla odmiany chronią się przy pomocy nalotu woskowego. Ilość woskowych włosków na ich ciele jest tak duża, że na pierwszy rzut oka wyglądają jak kępki waty przyklejone do rośliny. Zarówno tarczki, jak i duża ilość wosku, chronią szkodniki przed preparatami działającymi tylko na powierzchni rośliny, czyli kontaktowo.

Wciornastek – mało widoczny, ale bardzo szkodliwy

Wciornastek jest równie niebezpiecznym szkodnikiem. Owad wygląda jak przecinek i mało kto zauważa jego obecność lub wiąże wyrządzone na roślinach szkody właśnie z nim. Szkodnik żeruje na liściach, ale woli smakowite pąki kwiatowe oraz już rozwinięte kwiaty. Pojawiające się srebrzyste plamki to miejsca, w których szkodnik wyssał sok. Kwiaty często są zniekształcone i zasychają. Innym powodem dla zwalczania tego szkodnika jest fakt, iż rozprzestrzenia groźne dla roślin ozdobnych choroby wirusowe.

(Mączlik szklarniowy)

Mączlik szklarniowy wysysa soki z roślin

Innym ciepłolubnym szkodnikiem jest mączlik szklarniowy. Ta mała, biała „muszka” wysysa soki z liści, powodując ich zasychanie. Przy dużej liczebności szkodnika na liściach – w miejscach żeru mączlika – pojawiają się żółte plamki, a roślina wyraźnie słabiej rośnie. Ulubionymi stołówkami mączlików są ułanki, niecierpki, werbena i szałwia.

Zapobiegaj i zwalczaj

Zwalczanie szkodników wymaga nowoczesnego i prostego rozwiązania. Najlepiej użyć preparatu, który  stosuję się zapobiegawczo przy sadzeniu lub przesadzaniu roślin lub natychmiast po pojawieniu się szkodników. Jeśli występuje on w postaci pałeczek należy wsunąć od góry do podłoża w strefę korzeniową (nie powinny wystawać z ziemi) i obficie podlać. Substancja aktywna, która uwalnia się pod wpływem wilgoci w podłożu, jest pobierana przez korzenie roślin i rozprowadzana równomiernie po całej roślinie.

W przypadku masowego ataku szkodników należy zastosować błyskawicznie działający środek – najlepiej aerozol o szybkim działaniu. Warunkiem efektywnego usunięcia nieproszonych gości, w szczególności przędziorków i mączlika szklarniowego, jest ponowne zastosowanie preparatu w zaleconym odstępie czasu od pierwszego zabiegu. W ten sposób pozbędziemy się larw, które zdążyły się wykluć z jaj.

Porad udzielili eksperci z Bayer CropScience

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród