Start Arrow Budowa domuArrow Pielęgnacja okien PCV – porady praktyczne

Pielęgnacja okien PCV – porady praktyczne

Okna PCV, ze względu na elegancki wygląd i wysoką funkcjonalność, cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Tym bardziej, że producenci oferują praktycznie nieograniczony wybór zarówno kolorystyki ram okiennych, jak i pakietów szybowych, okuć czy elementów dodatkowych, takich jak klamki czy szprosy. Decydując się na stolarkę z PCV warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze okno straci swój urok, jeśli nie będziemy dbać o nie w odpowiedni sposób, zwłaszcza podczas remontu. Ekspert radzi, w jaki sposób pielęgnować okna z PCV, by służyły nam przez długie lata.

Jedynym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się właściciele domów, w których montowane były okna z PCV jest usunięcie z nich folii ochronnej. W karcie gwarancyjnej, w zasadach użytkowania okien, napisane jest, że folię ochronną należy usunąć z okien najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od zakupu w przypadku składowania okien, i najpóźniej w ciągu miesiąca od ich montażu. Jeśli tego nie zrobimy czeka nas, niestety, mechaniczne usuwanie folii, które jest bardzo pracochłonne i uciążliwe – wyjaśnia Izabela Tryba z firmy OknoPlus. Jako, że okna narażone są na działanie czynników zewnętrznych, sporo uwagi powinniśmy przyłożyć również do ich prawidłowej, systematycznej pielęgnacji.

(Właściwa pielęgnacja okna sprawi, że będzie nam ono służyło przez wiele lat)

Aby okna przez długi czas pozostały w nienagannym stanie, należy regularnie sprawdzać czystość okuć (w przypadku ich zabrudzenia dokonać ich oczyszczenia oraz nasmarowania), do mycia okien używać zaś tradycyjnych środków myjących. Unikać trzeba rozpuszczalników, a także środków czystości powodujących zarysowania oraz żrących środków chemicznych, które mogą spowodować zniszczenie profili, szyb, uszczelek czy okuć. Co więcej, po każdym myciu okna czy drzwi należy sprawdzić drożność kanałów odpływowych. Jeśli chodzi natomiast o konserwację okien PCV to przynajmniej  raz w roku należy przecierać uszczelki wazeliną techniczną (w celu zachowania właściwej sprężystości i elastyczności warunkującej m.in. szczelność okna), a okucia powinno się przesmarować wazeliną techniczną lub smarem silikonowym dla utrzymania niezawodnej i lekkiej pracy. Stosowane środki pielęgnacyjno – czyszczące nie mogą zawierać kwasów, zasad czy żywic, które naruszają powłokę antykorozyjną okuć – tłumaczy Izabela Tryba. Warto zaznaczyć również, że na czas remontu czy prac wykończeniowych należy zabezpieczyć okna szczelnie folią, a także chronić przed zabrudzeniami pianą montażową, zaprawą murarską klejami, farbami oraz, w przypadku elementów okucia, przed nadmiernym zapyleniem. Jeśli jednak zdarzy się, że pobrudzimy okna tynkiem, rdzą, sadzą, środkami impregnacyjnymi, klejem, farbą czy innymi materiałami budowlanymi i chemicznymi, to zabrudzenia te należy bezzwłocznie usunąć. W żadnym wypadku nie można jednak skrobać powierzchni profili i szyb – trzeba stosować wyłącznie odpowiednie dla twardego PCV chemiczne środki czyszczące i polerujące – dodaje na koniec pani Izabela.

Dobre, eleganckie okna to inwestycja na lata. Dlatego też, kiedy już dokonamy zakupu idealnej stolarki, warto odpowiednio ją pielęgnować i konserwować.

Autor: OknoPlus

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

GrupaPSC Odpowiedz 2015-10-30 14:17:30

Osobiście polecam preparat Glass Cleaner (marki LAKMA). Ma on pianotwórczy spryskiwacz, dzięki któremu piana nie spływa z mytej powierzchni. A czyści rewelacyjnie, bez smug. Do tego ścierka z mikrofazy. grupapsc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645