Start Arrow OgródArrow Pielęgnacja roślin balkonowych

Pielęgnacja roślin balkonowych

Na balkonie, można stworzyć rajski ogród, dobierając gatunki roślin o różnej barwie kwiatów i różnym pokroju. Wbrew pozorom, aby uzyskać odpowiedni efekt, nie trzeba wydawać zawrotnych sum pieniędzy na realizację swoich zielonych marzeń. Wystarczą chęci i trochę pracy, a posadzone rośliny sprawią, że balkon lub taras będzie naszą ukwieconą wizytówką.

(Wybierając rośliny na nasz balkon weźmy pod uwagę jego nasłonecznienie)

(Wybierając rośliny na nasz balkon weźmy pod uwagę jego nasłonecznienie)

Rośliny przeznaczone do posadzenia w skrzynkach na balkonie nie mają specjalnych wymagań dotyczących stanowiska. Większość popularnych gatunków (np. pelargonie, petunie) powinny rosnąć w pełnym słońcu. Niektóre rośliny, jak np. niecierpki, wolą stanowiska, gdzie nie ma pełnej ekspozycji słońca. Znając wymagania rośliny dotyczące nasłonecznienia, możemy indywidualnie dobierać gatunki do naszego balkonu.

Podstawową rzeczą w uprawie roślin na balkonach i tarasach jest zapewnienie im odpowiedniej ilości wody. W dni upalne woda w skrzynkach i donicach szybko paruje, dlatego też w takich okresach należy rośliny częściej podlewać. Przed posadzeniem roślin na dnie skrzynek należy umieścić warstwę keramzytu, żwirku lub fragmentów potłuczonych, glinianych doniczek. Dzięki temu nadmiar wody będzie mógł być magazynowany na dnie pojemnika, nie doprowadzając do zamulenia podłoża.

Należy zwracać także uwagę na to, aby nie przesadzić z podlewaniem. Ma to szczególnie znaczenie w dni deszczowe, gdy woda deszczowa zastępuje z nawiązką nasze podlewanie. Wówczas może dojść do zalania systemu korzeniowego i pojawienia się chorób, które w krótkim czasie mogą zniweczyć nasz trud związany z uprawą roślin. Aby uniknąć porażenia przez choroby, należy pamiętać o tym, że podlewając rośliny trzeba unikać zwilżenia liści.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest nawożenie. W sezonie wegetacyjnym rośliny należy podlewać co najmniej raz w tygodniu roztworem nawozu płynnego i wody. Nawóz powinien zawierać zarówno makroskładniki (N – azot, P – fosfor , K – potas, Mg – magnez) oraz mikroskładniki (B – bor, Zn – cynk, Mo – molibden, Fe – żelazo, Cu – miedź, S – siarka i inne).

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty