Start Arrow OgródArrow Pielęgnacja roślin jesienią

Pielęgnacja roślin jesienią

Jesień to bardzo ważna dla właścicieli ogrodów pora roku. Jest to pora zbiorów i pora, kiedy nasz ogród przybiera najpiękniejsze barwy. To także czas kiedy warto pomyśleć o nadchodzącej zimie i przygotować na nią nasze rośliny ogrodowe. To właśnie teraz musimy dokonać ich „kosmetyki”, aby wiosną móc w pełni cieszyć się ich pięknem. W ciągu najbliższych paru miesięcy powinny być to kwestie priorytetowa.

Przycinanie

Kwestia pielęgnacji jest bardzo ważna w szczególności dla roślin formowanych sztucznie. Jeżeli teraz nie zadbamy o przycinanie pędów, to wiosną ich wygląd po odrośnięciu może pozostawić wiele do życzenia. Podobnie przedstawia się sprawa, jeśli chodzi o drzewa oraz krzewy owocowe.

Zabezpieczanie przed zimnem

Koniecznie zastanówmy się, które z roślin hodowanych przez nas mogą źle znieść zimno. Z pewnością należą do nich hiacynty, azalie, lawenda i hortensje. Jeśli chodzi o róże, to poszczególne ich odmiany różnią się między sobą pod tym względem. Niektóre z nich również należą do roślin wrażliwych na niskie temperatury.

(Jeśli teraz zadbamy o ogród, to wiosną ponownie będziemy mogli cieszyć się jego pięknem)

Istnieją różne sposoby zabezpieczania roślin przed zimnem. Tradycyjna metoda polega na przykryciu słomą części naziemnej i obłożeniu cebulek oraz kłączy warstwą torfu bądź humusu. Zamiast słomy możemy zastosować także gałązki sosnowe lub agrowłókninę zimową.

Koniecznie zapoznajmy się z indywidualnymi wymaganiami poszczególnych roślin. Okrywając rośliny dwuletnie (na przykład hortensja) powinniśmy upewnić się, że są osłonięte powyżej miejsca wyrastania pąków kwiatowych. Jeśli bowiem dopuścimy do przemarznięcia pąków, wówczas za rok roślina nie zakwitnie.

Nawożenie

Okres wegetacyjny to bardzo intensywny czas dla naszych roślin ogrodowych. Dlatego teraz, po jego zakończeniu należy im się duża porcja składników mineralnych. Zadbajmy zatem o prawidłowe ich nawożenie. Choć nawozy z azotem są bardzo popularne, jesienią ich stosowanie nie jest najlepszym pomysłem. Przedłużają one bowiem sztucznie okres wegetacji, co może skutkować przemarznięciem roślin

Przed nawożeniem weźmy się za wapnowanie gleby. W ten sposób poprawimy jej odczyn pH. Zabiegi te nie powinny być wykonywane bezpośrednio jeden po drugim – najlepiej, aby między nimi były 2-3 tygodnie przerwy.

Nawilżanie

Zaskoczeniem dla wielu z nas może być fakt, że rośliny często nie są w stanie przetrwać zimy nie ze względu na przemarznięcie, lecz przesuszenie. Woda bowiem wyparowuje z pędów, a roślina nie może jej pobrać z zamarzniętej gleby. Dlatego też, należy o tę kwestię zatroszczyć się już teraz, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. W tym celu zalejmy rośliny dużą ilością wody.  Dotyczy to zarówno roślin iglastych, jak i liściastych.

Usuwanie śmieci organicznych

Jesień to także moment, kiedy rośliny jednoroczne kończą swój żywot. Powinniśmy je zatem usunąć, a miejsce po nich przygotować na zasadzenie nowych roślin wiosną. W tym celu powinniśmy przekopać głęboko glebę i zadbać o kwestie nawożenia oraz zakwaszania. Co zrobić z uschniętymi roślinami? Zdrewniałe części przydadzą się do rozpalenia ostatniego ogniska lub grilla. Pozostałe fragmenty nadadzą się na kompost.

Jesień w ogrodzie ma swój urok, szczególnie jeśli jest ciepła. Liście spadające z drzew to przyjemny widok, pamiętajmy jednak o ich regularnym usuwaniu – pozostawione na dłużej mogą poważnie zaszkodzić glebie!

 

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród