Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Pionowy ogród na balkonie. Zrób go sam!

Pionowy ogród na balkonie. Zrób go sam!

Nie masz podwórka, gdzie mógłbyś stworzyć swój mały przydomowy ogród? Brak Ci pomysłu, jak wyeksponować swoje piękne kwiaty na balkonie? Zrób sam pionowy ogród na ścianie balkonu, w którym posadzisz wszystkie kwiaty, zioła, a nawet warzywa. Da to niezwykły efekt wizualny, a ponadto zaoszczędzi mnóstwo przestrzeni, co jest szczególnie ważne, jeśli Twój balkon jest mały.

Pionowy ogród na Twojej ścianie!fot. Bosch

Pionowy ogród na Twojej ścianie!
fot. Bosch

Do stworzenia kwietnika na ścianie potrzebujesz:

Drewno (świerk):
5 jednometrowych kawałków drewna o szerokości 120 milimetrów i grubości 21 milimetrów po obróbce ciśnieniowej (większe płyty można przyciąć do pożądanego rozmiaru w sklepie dla majsterkowiczów)

Wkręty:
10 śrub stożkowych do drewna (5 x 70 milimetrów)
10 kołków (8 milimetrów)
30 wkrętów do drewna z kulistą główką (4 x 18 milimetrów) dla półek rynnowych

Dodatkowe materiały:
5 półokrągłych kawałków rynien w kolorze białym lub podobnym o długości 1 metra
10 pasków do wsporników
10 końcówek do rynien

Podstawowe materiały dostępne w sklepie dla majsterkowiczów

Lista narzędzi:
Myjka wysokociśnieniowa firmy Bosch AQT 33-11
Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa PSB 18 LI-2 Ergonomic firmy Bosch

Dodatkowy osprzęt:
Wiertło murarskie – 8 milimetrów
Wiertło do drewna – 8 milimetrów

Wymagania przestrzenne: ściana mająca co najmniej 1 metr szerokości i ponad 2 metry wysokości
Stopień trudności: średni
Potrzebny czas: ok. 2 godzin oraz dodatkowo czas na zakupy

pionowy kwietnik na balkonie (1)

Krok pierwszy – wyczyszczenie ściany

Pierwsze zadanie to dokładne oczyszczenie ściany. Aby sprawnie wykonać tę pracę, wystarczy zastosować myjkę wysokociśnieniową Bosch AQT 33-11. Urządzenie szybko i sprawnie poradzi sobie nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami pozostawiając ścianę czystą i… gotową do dalszych prac!

pionowy kwietnik na balkonie (2)

Krok drugi – nawiercenie otworów w deskach

Przed wykonaniem otworów w ścianie, warto nawiercić we wszystkich 5 deskach 2 wgłębienia (za pomocą 8-milimetrowego wiertła) – każde w odległości 20 centymetrów od krawędzi. Do realizacji tego zadania świetnie nadaje się akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa PSB 18 LI-2 Ergonomic firmy Bosch.

Krok trzeci – deski na ścianę

Przywiercając deski do ściany upewnijmy się, że znajdują się w pozycji poziomej za pomocą poziomicy lub cyfrowego dalmierza laserowego PLR 50C BOSCH. By otwory w murze wykonać we właściwym miejscu, zaznaczmy miejsce wiercenia ołówkiem. Najlepiej zacząć od dolnej deski. Odległość pomiędzy nimi powinna wynosić co najmniej 30 centymetrów, a odległość od gruntu około 35 centymetrów. Na koniec w wywierconych wgłębieniach umieszczamy kołki.

pionowy kwietnik na balkonie (3)

Krok czwarty – przykręcanie

Jeżeli wszystkie kołki znajdują się już w otworach, czas na przykręcanie desek.  Najlepiej to zadanie wykona akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa PSB 18 LI-2 Ergonomic firmy Bosch.

pionowy kwietnik na balkonie (4)

Krok piąty – przykręcanie uchwytów rynnowych

Aby osiągnąć solidną konstrukcję w naszym pionowym ogrodzie, należy dokręcić do każdej z desek dwa uchwyty rynnowe 25 centymetrów po lewej i 25 centymetrów po prawej stronie od krawędzi. Oczywiście zadanie to, tak jak poprzednio, wykonujemy za pomocą akumulatorowej wiertarko–wkrętarki udarowej PSB 18 LI-2 firmy Bosch.

pionowy kwietnik na balkonie (5)

Krok szósty – wykonanie końcowych rynien

Teraz pozostaje już tylko nałożyć końcowe elementy rynny na zamontowane wcześniej otwory. Przed wsadzeniem roślin warto wywiercić otwory w każdej z 5 rynien za pomocą wiertła o średnicy 8 milimetrów (najlepiej zastosować metalowe wiertło do metalu, drewna lub plastiku). W przyszłości przez wyloty będzie wydostawał się nadmiar wody zapobiegając w ten sposób podtopieniom i gniciu roślin. I to wszystko – pionowy ogród jest już właściwie gotowy!

pionowy kwietnik na balkonie (6)

Krok siódmy – sadzenie roślin

Rozmaryn, roszponka, a może lawenda? W pionowym ogrodzie można posadzić właściwie wszystko – jedyną zasadą jest dopasowanie roślin do warunków atmosferycznych charakteryzujących daną porę roku. Warto również pamiętać, by nie sadzić kwiatów czy ziół zbyt ciasno – wszystkie wymagają przestrzeni, by móc się rozwijać. Rynna nie jest głęboka – dlatego najlepiej inwestować w rośliny rosnące pionowo. Ziemię wypełniającą rynny można wzbogacić preparatami zawierającymi składniki odżywcze.

I gotowe! Pionowy ogród, który od dawna cieszy się ogromnym zainteresowaniem na Zachodzie, możesz już wykonać samodzielnie.

Następna »

Autor:
Zdjęcia: Bosch

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 19, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród