Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Plac zabaw w ogródku: czy wymaga zgłoszenia?

Plac zabaw w ogródku: czy wymaga zgłoszenia?

Plac zabaw we własnym przydomowym ogródku to frajda dla najmłodszych domowników, ale również spokój rodziców, którzy mogą mieć swoje pociechy stale na oku. Huśtawki, piaskownice czy drabinki to niewielkie elementy architektury ogrodowej, które możemy stawiać bez żadnych zezwoleń. Czy jednak cały plac zabaw jest zwolniony z przeprowadzania formalności?

Obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej, np. piaskownice, huśtawki, drabinki to tzw. mała architektura, która – jeśli stawiana jest na prywatnej posesji – nie wymaga ani zgłoszenia, ani tym bardziej uzyskania pozwolenia na budowę.

(Obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej, np. piaskownice, huśtawki, drabinki nie wymagają ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę. Na zdjęciu wieża HANGAR XL ze ścianką i huśtawką firmy Juro Trans)

Prawo budowlane definiuje jednak obiekty małej architektury, jako niewielkie obiekty budowlane. Jeżeli więc zdecydujemy się postawić okazały domek dla dzieci, zadaszoną konstrukcję połączoną z drabinką, miejscem na piaskownicę czy zjeżdżalnię, urząd może zakwestionować budowę bez zgłoszenia.

Wiaty czy altanki ogrodowe, a za takie można uznać rozbudowane domki do zabawy, wymagają zgłoszenia w urzędzie. W zgłoszeniu trzeba określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia, a także dołączyć rysunek i kopię mapy z usytuowaniem altanki na działce. Standardowo potrzebne będzie również oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Do budowy możemy przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu, pamiętając że na rozpoczęcie robót mamy 2 lata.

(Altanka ogrodowa nie jest obiektem małej architektury. Jej budowa wymaga zgłoszenia, a niekiedy nawet uzyskania pozwolenia na budowę. fot.Dreamstime)

Należy także pamiętać, że jeżeli na działce znajduje się już dodatkowy obiekty budowlany, np. budynek gospodarczy, to łączna liczba tych obiektów na działce z planowanym budynkiem nie może być większa niż dwa na każde 500 m2 powierzchni działki, w przeciwnym razie potrzebne będzie pozwolenie na budowę. Pozwolenie będzie również ważne, jeżeli altana jest większa niż 25 mkw. Konieczny będzie wniosek, do którego należy dołączyć projekt budowlany i inne wymagane opinie i uzgodnienia.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 13, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Miewu Odpowiedz 2015-02-08 12:28:11

ufff, dobrze wiedzieć, właśnie rozważam współpracę z Linarium place zabaw, by stworzyć dzieciom małpi gaj, w którym będą mogły szaleć od wiosny :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty