Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Plamy na ścianie – jakiej farby użyć?

Plamy na ścianie – jakiej farby użyć?

Plamy po tłuszczu, sadzy, rdzawe wykwity czy zacieki po awarii instalacji wodnej nie dodają uroku naszym wnętrzom. Jeśli tylko na ścianie pojawią się przebarwienia, sięgamy po resztkę farby, którą wcześniej powierzchnia była pomalowana i tuszujemy nieestetyczne ślady. Niestety, często samo maskowanie nie wystarcza – gdy ściana wyschnie zauważymy, że kolejna warstwa emalii nie poradziła sobie z zaciekami i na nowo przebijają się one na powierzchnię. Jak sobie z tym radzić?

Gdy zacieki są wynikiem wilgoci – zanim usunie się efekt: pleśń na ścianie, najpierw musimy pozbyć się przyczyn zawilgocenia ściany. Jeżeli plama na ścianie jest wynikiem jednorazowej awarii – pęknięta rura, tryskający z patelni tłuszcz – możemy od razu zabierać się za odnawianie powierzchni. Grunt to odpowiednio ją przygotować pod nową warstwę farby.

(Plama po zalaniu mieszkania przez sąsiada. fot. archiwum)

Przygotowanie powierzchni

Najlepiej, jeśli usuniemy fragment zabrudzonej powłoki, szorując ją stalową szczotką, zwracając szczególną uwagę na miejsca, gdzie stara powłoka farby łuszczy się i „odchodzi” od ściany.

Jeżeli ubytki są duże, miejsca należy zaszpachlować i dokładnie wygładzić, gdy masa szpachlowa dobrze wyschnie. Polecamy zapoznać się z artykułem o tym, jak maskować ubytki w ścianie? Znajdzie się tam również informacja o tym, jak wygładzić szpachlowane powierzchnie.

Sucha, wygładzona i odpylona ściana nie jest jeszcze gotowa na aplikację nawierzchniowej farby do wnętrz. Najpierw trzeba ją zagruntować, by zacieki „nie wyszły” ponownie na ścianę.

Gruntowanie ściany

Podkłady i farby gruntujące to produkty, które wzmacniają stare powłoki malarskie, usuwają ze ścian brud czy pył po szlifowaniu, wyrównują lub zmniejszają ich chłonność, co powoduje, że farba nawierzchniowa równomiernie wysycha, nie tworząc na powierzchni nieestetycznych przebarwień. Grunt poprawia również przyczepność farby nawierzchniowej – powłoka staje się trwała i estetyczna.

Jakich produktów użyć do gruntowania ścian?

Gruntowanie należy wykonać preparatem zalecanym przez producenta farby, która będzie zastosowana jako warstwa nawierzchniowa. Działając systemowo mamy większą szansę na w pełni zadowalający efekt. Mieszając preparaty różnych producentów możemy spowodować obniżenie ich właściwości.

Do gruntowania stosuje się farby i preparaty gruntujące lub podkładowe. Wybieramy je w zależności od stanu podłoża oraz od rodzaju farby, jaką będziemy ostatecznie wykańczać ściany.

Plamy na ścianie? Jakie produkty znajdziemy na rynku?

  • Renostyl Plus marki Dekoral

Produkt skutecznie izoluje i neutralizuje przebarwienia po zaciekach wodnych, tłuszczach, nikotynie oraz sadzy, dzięki czemu nie przebijają one podczas malowania. Co istotne, Renostyl Plus radzi sobie nawet z plamami, które pojawiają się miejscu zbyt płytko położonych kabli elektrycznych. Jednocześnie doskonale wzmacnia podłoże oraz zabezpiecza powłokę malarską przed działaniem wilgoci i grzybów, co sprawia, że może być stosowany także w łazienkach lub kuchniach.

Renostyl Plus najlepiej aplikować wałkiem typu Perlon lub Microfibre. Zalecane są 1-2 warstwy dla uzyskania właściwego efektu. Farbę nawierzchniową możemy nanosić już po około 6 godzinach.

(Renostyl Plus marki Dekoral)

  • Śnieżka na zacieki i plamy

Farba akrylowa ŚNIEŻKA na zacieki i plamy przeznaczona jest do malowania i renowacji ścian i sufitów wewnątrz budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej wykonanych z tynków cementowo-wapiennych, betonu, gipsu, płyt gipsowo-kartonowych itp. Ze względu na swoje właściwości zalecana jest szczególnie do zamalowywania plam po zaciekach wodnych, sadzy, nikotynie i oleju oraz innych tłuszczach. Może być stosowana jako farba podkładowa (izolująca i wzmacniająca podłoże) lub nawierzchniowa (ochronno- dekoracyjna).

ŚNIEŻKA Farba na zacieki i plamy doskonale nadaje się do malowania pomieszczeń szczególnie narażonych na działanie wilgoci tj.  łazienki, kuchnie, pralnie

(ŚNIEŻKA Farba na zacieki i plamy)

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-07-25 20:41:16

ja właśnie pomalowałam ściany śnieżką, w kuchni, na rogach przy suficie miałam dwa bardzo duże i bardzo brzydkie zacieki, próbowałam wcześniej coś z nimi zrobić, ale bardzo szybko farba i tak złaziła. No a trzeba przyznać, że śnieżka bardzo dobrze kryje. Zapomniałabym, plam po oleju też już nie widać :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny