Start Arrow InstalacjeArrow Planujemy ogrzewanie podłogowe

Planujemy ogrzewanie podłogowe

Jeszcze nie tak dawno „podłogówka” polecana była najczęściej przyszłym właścicielom domów jednorodzinnych. Konieczne było także precyzyjne planowanie takiej instalacji w całym budynku ze względu na trudność dokonywania zmian. Na szczęście nowoczesne technologie mają za zadanie ułatwiać nam życie – także w przypadku systemów grzewczych.

Do niedawna właściciel mieszkania, jeśli deweloper nie ujął tego w swoim projekcie, nie mógł nawet marzyć o ogrzewaniu za pomocą grzejnika podłogowego. Z kolei w domach jednorodzinnych podłogówkę instalowało się na etapie budowy i później nie było możliwości dostosowywania jej do zmieniających się potrzeb, np. dotyczących użytkowania poszczególnych pomieszczeń czy rozbudowy domu. Dziś na rynku dostępne są rozwiązania pozwalające na dużo większą elastyczność. Doskonałymi przykładami jest tu nowoczesny, radiowy system sterowania oraz elektryczne ogrzewanie podłogowe.

podlogowka_purmo

Radiowa wolność wyboru

Wodne ogrzewanie podłogowe to system, który ze względu na wymagania techniczne trzeba zaplanować i wykonać na etapie budowy domu. Jego zmiana czy rozbudowa w późniejszym terminie to zadanie niezmiernie trudne. System radiowej automatyki daje natomiast możliwość sterowania pracą ogrzewania podłogowego na każdej pętli oddzielnie w zależności od potrzeb i może być instalowany w dowolnym momencie.

Podstawową zaletą automatyki radiowej jest fakt, ze nie wymaga ona kabli. Dzięki temu doskonale sprawdza się przy modernizacji starego ogrzewania podłogowego lub do zamontowania systemu sterowania już po ułożeniu podłogówki, na przykład jeśli wcześniej nie pomyśleliśmy w ogóle o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym, a budynek jest już wykończony – mówi Danuta Szutkowska, ekspert Purmo w zakresie ogrzewania podłogowego. – Zwykła automatyka wymaga poprowadzenia kabli pod tynkiem, co oznacza, że  dołożenie jej już po wykończeniu mieszkania wymagałoby prucia ścian. Radiową można zaś zastosować w dowolnym momencie.

Jest to nie tylko wygoda. Czasem może uratować nas przed kosztownymi konsekwencjami wynikającymi z niedopatrzenia czy nieporozumienia z instalatorem. Za przykład niech posłuży jedna z pierwszych realizacji z użyciem automatyki radiowej Purmo, gdzie instalator po prostu zapomniał o zamontowaniu sterowania ogrzewaniem podłogowym zaplanowanego w projekcie dużego kompleksu rekreacyjnym z basenem. Pojawił się więc problem z odebraniem budynku, a położenie kabli pod tradycyjną automatykę w tak ogromnym budynku nie wchodziło w grę. Rozwiązaniem okazał się system radiowy, dzięki czemu można było w ciągu kilku dni przekazać ukończony obiekt inwestorowi.

mata

Ciepła podłoga na zawołanie

Automatyka radiowa to oczywiście rozwiązanie dla tych właścicieli domów, którzy odpowiednio wcześniej pomyśleli o systemie podłogowym. Ale pozostali także nie muszą rezygnować z ciepłej podłogi! Dzięki elektrycznym matom podłogowym, na przykład Purmo Eljet, można ją mieć dosłownie wszędzie, nawet w mieszkaniu w bloku.

termostatSystem elektryczny nie wymaga zalewania obciążającym strop jastrychem, wystarczy więc niewielki remont. Cienką, trzymilimetrową matę grzewczą Eljet można umieścić bezpośrednio w kleju mocującym płytki podłogowe lub w wylewce tuż pod powierzchnią podłogi jako ogrzewanie uzupełniające, zapewniające ciepłą podłogę. Jest to rozwiązanie funkcjonalne i bezpieczne, pod warunkiem, że wykonanie instalacji powierzymy specjaliście.

Oszczędność i wygodę użytkowania gwarantuje termostat pokojowy wyposażony w zegar i działający w trybie tygodniowym. Dzięki temu urządzeniu można zarówno automatycznie, jak i ręcznie ustawiać pożądaną temperaturę podłogi, programując zmniejszone ogrzewanie w nocy czy podczas nieobecności domowników. Czujnik podłogowy monitoruje temperaturę, dzięki czemu mata grzejna jest włączana i wyłączana w odpowiednim momencie. Regulacja taka pozwala także na znaczne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe Purmo z matą Eljet jest także świetnym rozwiązaniem w budynkach, gdzie cała instalacja grzewcza w budynku jest zasilana prądem, a nie wodą grzewczą.

Autor: Purmo

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black