Start Arrow Budowa domuArrowDachy i system rynnowyArrow Planujemy okna dachowe

Planujemy okna dachowe

Okna dachowe zdobywają w Polsce niezwykłą popularność. Wynika to z faktu, że coraz częściej poddasza wykorzystywane są na cele mieszkaniowe. Pokoik na poddaszu z niezależną łazienką, to marzenie wielu nastolatków, pragnących odizolować się od rodziny. Poddasza to też często miejsca pracy w niewielkich domach, budowanych przez młode rodziny.

Okna dachowe produkowane są najczęściej na ramie drewnianej z obróbkami z blachy aluminiowej, choć spotyka się również dachowe okna plastikowe. Zastosowanie okien w połaci dachu jako doświetlenie poddasza jest rozwiązaniem tańszym niż okno tradycyjne wykonane razem z lukarną czyli dodatkowym daszkiem. Dają również więcej światła niż okna pionowe o takiej samej powierzchni szyby.

okna_dachowe

Projektując liczbę i wielkość okien dla danego pomieszczenia możemy podzielić powierzchnie podłogi przez 10, a otrzymamy potrzebną dla tego pokoju powierzchnię okien. Na przykład okno dachowe o wymiarach 90 na 140cm ma powierzchnię 1,26 m2 i wystarcza do oświetlenia pomieszczenia o powierzchni około 12,6 m2. Na rynku  można kupić okna m.in. firm Fakro oraz Velux – produkowane w Polsce na duńskiej licencji. Każda z tych firm oferuje okna o różnej wielkości, z szybą termoizolacyjną i dodatkowo z gazem szlachetnym pomiędzy szybami o współczynniku przenikalności cieplnej K=1,1.

Największą popularnością cieszą się okna o niskim współczynniku (K=1,1) ponieważ zimą straty ciepła przez takie okna są mniejsze a latem szyba termoizolacyjna nie wpuszcza upału do pomieszczeń w których mieszkamy. Większość znanych producentów stosuje w swoich oknach zewnętrzną szybę hartowaną, ponieważ musi ona być odporna na uderzenia gradu. Okna dachowe mają szereg dodatkowych akcesoriów takich jak rolety lub żaluzje wewnętrzne a nawet rolety zewnętrzne montowane na ramie okna, które przeciwdziałają nadmiernemu nagrzewaniu szyby w letnim słońcu.

Okna mogą być montowane przy wszystkich rodzajach pokrycia dachu, ale inne kołnierze uszczelniające należy wybrać dla dachu krytego papą lub gontem bitumicznym a inne dla dachówki czy blachy dachówkopodobnej. Okna można grupować w dachu po kilka obok siebie zarówno w pionie jak i w poziomie ale również wtedy należy zastosować specjalne kołnierze uszczelniające okna, przewidziane dla okien zgrupowanych. Okno dachowe bardzo łatwo zamontować również w już istniejącym dachu wyjmując kilka dachówek i przykręcając je do krokwi.
Pod oknami dachowymi zalecane jest montowanie grzejników centralnego ogrzewania. Zapobiega to skraplaniu pary na szybie, szczególnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności takich jak kuchnie i łazienki.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: dachy i system rynnowy