Start Arrow InstalacjeArrow Planujemy rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w kuchni

Planujemy rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w kuchni

Wtykowe gniazdka elektryczne, które służą do podłączenia elektrycznych sprzętów RTV i AGD, to niezbędny osprzęt w każdym domu. Wyróżniamy głównie gniazdka nadtynkowe i podtynkowe. Te pierwsze stosuje się głównie w pomieszczeniach gospodarczych, gdzie estetyka nie ma większego znaczenia. W pomieszczeniach mieszkalnych gniazdka mocuje się w znajdujących się w ścianie puszkach.

Gniazda podtynkowe wymagają kucia ścian i doprowadzenia prądu w ich wnętrzu. Ich rozsądne rozmieszczenie jest więc bardzo ważne, szczególnie w pomieszczeniach takich jak kuchnie, gdzie remont instalacji może się wiązać ze kuciem glazury czy terakoty, tylko po to, by zamontować gniazdko do podłączenia nowo kupionego urządzenia.

Gniazdka elektryczne w kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, w którym potrzebujemy gniazdka elektryczne przeznaczone dla urządzeń stale podłączonych do prądu, jak i do kilku urządzeń wykorzystywanych przy konkretnych pracach kuchennych, rzadko jednocześnie.

Urządzenia AGD podłączone na stałe

Zmywarka, kuchenka mikrofalowa, okap, piekarnik elektryczny czy lodówka podłączone są do gniazdek na stałe. Co istotne, podłączenie szczególnie zmywarki czy lodówki nie może odbywać się przy użyciu przedłużaczy, zatem upewnijmy się, że gniazdko jest wystarczająco blisko i wyposażone jest w uziemienie.

(Przy podłączaniu zmywarki do prądu, warto też zwrócić uwagę, by kable elektryczne doprowadzone do zmywarki były ułożone powyżej przewodów wodnych.)

Planując rozmieszczenie gniazdek, do których podłączymy urządzenia na stałe, warto wziąć pod uwagę ergonomiczny projekt kuchni, który zakłada, że w miarę możliwości warto zastosować zasadę trójkąta roboczego. Określa ona maksymalne odległości pomiędzy trzema najważniejszymi urządzeniami kuchennymi –lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką. Jeśli to możliwe należy ustawić je w taki, sposób, by wyznaczały wierzchołki trójkąta: zlew powinien znajdować się pośrodku, zaś piekarnik i lodówka po dwóch przeciwnych końcach.

Na sposób rozmieszczenia sprzętu AGD wpływa kształt zabudowy kuchennej – więcej o funkcjonalnym projekcie kuchni przeczytać można tutaj.

Mały sprzęt AGD

Stale do gniazdka podłączony jest zwykle elektryczny czajnik i ekspres do kawy. Gniazdka elektryczne powinny znajdować się nad blatem roboczym, gdzie najczęściej ustawiony jest drobny sprzęt AGD. W miarę możliwości warto zamontować większą, od potrzebnej liczby gniazdek (najlepiej ułożonych w ramkach wielokrotnych), aby po dokupieniu kolejnego miksera, sokowirówki czy radia, umilającego nam kuchenne prace, uniknąć plątaniny kabli przedłużaczy i zwarć, spowodowanych przesileniami.

(Potrójne gniazdko w wielokrotnej ramce to najłatwiejszy i najbardziej estetyczny sposób na podłączanie sporadycznie używanych sprzętów kuchennych.)

Instalacje na kuchni z wyspą

Duże kuchnie czy otwarte przestrzenie w nowocześnie urządzonych domach, często przewidują wyspę kuchenną. Blat wyspy kuchennej może być dodatkowym miejscem roboczym, służyć jako barek czy bufet, ale także stanowić miejsce do instalacji kuchennego AGD. Na wyspie kuchennej znacznie częściej montuje się kuchenki elektryczne niż gazowe, z uwagi na to, że poprowadzenie instalacji gazowej na wyspę jest dużo trudniejsze. Gniazdka elektryczne najczęściej umieszcza się więc właśnie na blacie (gniazdka nablatowe) lub na pionowej ściance wyspy.

(Płyta elektryczna jest podłączona bezpośrednio do instalacji trójfazowej i nie potrzebuje osobnego gniazdka. Niemniej, na wyspie kuchennej warto zamontować np. gniazdko w podwójnej ramce, do którego podłączymy użytkowany w danej chwili sprzęt, np. mikser.)

Ciekawym rozwiązaniem są właśnie gniazdka nablatowe. Ich sprytnie umieszczony mechanizm sprawia, że możemy je schować za estetyczną listwą, która jest praktycznie równa z blatem. Dzięki temu gniazdka nie będą przeszkadzały w momencie, gdy nie będziemy z nich korzystać, a także chronione będą np. przed zalaniem ich wodą.

(Gniazdko nablatowe to wyjątkowo funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ to właśnie blat służy nam w największym stopniu jako przestrzeń przygotowywania posiłków, w związku z czym konieczne jest częste podłączanie i odłączanie urządzeń, których używamy tylko czasami. Na zdjęciu gniazdko w wyspie kuchennej Torino firmy Mebel Rust.)

Uwaga!

W kuchni nie jest trudno o zachlapanie ścian czy blatów wodą. Dlatego w newralgicznych miejscach warto zastosować gniazdka bryzgoszczelne, wyposażone dodatkowo w klapkę, zabezpieczającą przed niespodziewanym strumieniem wody. Każde gniazdo posiada swój dwucyfrowy kod IP określający stopień ochrony przed kontaktem z wodą. Do miejsc mokrych dedykowane są specjalne gniazda o oznaczeniu IP 44 (gdzie pierwsza cyfra oznacza szczelność przed pyłem, druga zaś – wodoszczelność).

(Stosowany w mokrych miejscach osprzęt musi być szczelny, w izolujących obudowach, gniazdka elektryczne muszą być więc również bryzgoszczelne, co zapewni specjalna samoczynnie zamykająca się klapka.)

Design w kuchni

Producenci osprzętu oferują produkty w wielu kolorach i wzorach, które można dobrać do dowolnej aranżacji kuchni. Oczywiście design wpływa na cenę produktów, jednak osprzęt elektryczny nie jest wyposażeniem często wymienianym, dlatego warto zastanowić się nad doborem produktów również pod względem estetycznym.

Najprostsze białe, plastikowe gniazdka kosztują zaledwie kilka złotych. Te kolorowe, wykonane z odpornego na zarysowania tworzywa kosztują nieco więcej, bo ok.10-15 zł. Najdroższe są modele ze szklanymi, drewnianymi i aluminiowymi ramkami (100 – 400zł), które poza pełnioną funkcją mogą stanowić ozdobę kuchni.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

gniazdka nablatowe Odpowiedz 2017-08-24 15:33:34

Takie gniazdka to niebywała wygoda. Poprawia nie tylko estetykę kuchni ale też jest funkcjonalne.

Ściemniacze - regulacja oświetlenia i rachunków | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-03-06 12:03:11

[...] Planujemy rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w kuchni Wtykowe gniazdka elektryczne, które służą do podłączenia elektrycznych sprzętów RTV i AGD, to niezbę...więcej    [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty