Start Arrow Budowa domuArrow Planujesz budowę na podstawie zgłoszenia? Sprawdź, jak długo ważne jest zgłoszenie budowy

Planujesz budowę na podstawie zgłoszenia? Sprawdź, jak długo ważne jest zgłoszenie budowy

Po 30 dniach od zgłoszenia budowy domu, jeżeli w tym czasie właściwy organ nie wniesie sprzeciwu, możemy rozpocząć roboty budowlane. Jak długo ważne jest zgłoszenie budowy i kiedy najpóźniej możemy zacząć budowę domu?

Budowę domu możemy rozpocząć po 30 dniach, jeżeli właściwy organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie. Brak sprzeciwu oznacza tzw. milczącą zgodę. Należy jednak pamiętać, że zgłoszenie budowy i milcząca zgoda nie obowiązują bezterminowo.

Budowę domu możemy rozpocząć po 30 dniach, jeżeli właściwy organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie. Brak sprzeciwu oznacza tzw. milczącą zgodę. Należy jednak pamiętać, że zgłoszenie budowy i milcząca zgoda nie obowiązują bezterminowo.

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane z 2015 roku zniosła obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę niektórych obiektów budowlanych, m.in. mieszkalnych domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie wykracza poza działkę, na którą są zaprojektowane. Dom, który nie będzie uciążliwy dla sąsiednich nieruchomości możemy już budować tylko na podstawie zgłoszenia budowy.

Zgłoszenia dokonuje się w urzędzie gminy, dołączając odpowiednie dokumenty, w tym przede wszystkim projekt budowlany. Jeżeli w ciągu 30 dni od zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu, możemy rozpocząć roboty budowlane.

Jak długo jest ważne zgłoszenie budowy?

Niekiedy dochodzi do sytuacji, w których z różnych względów (najczęściej finansowych czy rodzinnych) jesteśmy zmuszeni do przesunięcia terminu rozpoczęcia budowy domu. Jeżeli dokonaliśmy zgłoszenia budowa domu nie może się jednak rozpocząć później niż 3 lata od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia. Później rozpoczęcie budowy będzie możliwe tylko po dokonaniu ponownego zgłoszenia.

Tak samo jest w przypadku budowy domu na podstawie pozwolenia na budowę. Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeśli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. Wznowienie czy rozpoczęcie budowy może nastąpić po wydaniu nowej decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych lub pozwoleniu na budowę.

Jakie roboty rozpoczynają budowę domu?

Aby budowa domu została uznana za rozpoczętą, należy wykonać chociażby prace przygotowawcze na placu budowy, którymi są:

– wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie,
– wykonanie niwelacji terenu,
– zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów,
– wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.

Wykonanie tych prac rozpocznie budowę, ale należy pamiętać, by nie przerwać jej na czas dłuższy niż 3 lata.

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 30, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa Flexi Minky 3pł.

  • Promocja

    Lampa wisząca Minelli Zielona, Apla: Złota

  • Świecznik żyrandol 4 pł. patyna

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 300 80W Czarny 30cm

  • Drewniane puzzle układanka Miś Kształty

  • Lampa wisząca Hilton 4pł. TK Lighting + GRATI...

  • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

  • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...