Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Planujesz budowę? Najpierw działka, potem projekt domu!

Planujesz budowę? Najpierw działka, potem projekt domu!

Gotowe projekty domów to imponująca baza profesjonalnych dokumentacji architektonicznych. Z tak pokaźnej oferty dużo łatwiej jest wybrać odpowiedni projekt domu na działkę, niż pod konkretny dom szukać odpowiedniego gruntu. Dlaczego jeszcze warto najpierw kupić działkę, a dopiero później znaleźć projekt?

Cena działki nie powinna być jedynym kryterium wyboru terenu. Warto kierować się jej położeniem, okolicą, powierzchnią, a także zwrócić wagę na dostęp do sieci uzbrojenia oraz sprawdzić interesujące nas otoczenie: szkoły czy przedszkola, szpital, odległość do pracy. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto również zapoznać się z warunkami zabudowy tego terenu. Okazać się może bowiem, że nasz wymarzony dom jest za duży, by go wybudować bądź za kilka lat z atrakcyjny widok z naszego tarasu przysłoni nowa fabryka.

(Pamiętaj, łatwiej jest wybrać projekt domu pod konkretny teren)

Miejscowy plan zagospodarowania i warunki zabudowy

Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy, jeśli gmina nie uchwaliła planu, możemy uzyskać nawet jeśli nie jesteśmy właścicielami nieruchomości. Wystarczy, że wykażemy powód zainteresowania tym terenem, jakim jest na przykład chęć zakupu.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
składa się z uchwały rady gminy w formie opisu, czyli tekstu planu i z załącznika do uchwały, którym jest rysunek planu. Opis i forma graficzna stanowią całość, wzajemnie się uzupełniając. Zarówno z tekstu, jak i z rysunku i graficznych i literowych symboli możemy dowiedzieć się, jaka zabudowa przewidziana jest na interesujący nas teren, a także to, co jest planowane w jego sąsiedztwie.

Jak wspomnieliśmy wyżej, w przypadku gdy gmina nie ma uchwalonego planu zagospodarowania, możemy wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. Dostaniemy decyzję dotyczącą konkretnej działki, z której dowiemy się m.in.:

 • jaki typ zabudowy możliwy jest na działce, jakie może być jego przeznaczenie, np. domy jednorodzinne lub punkty usługowe;
 • jakie gabaryty może mieć plan domu;
 • jaki jest minimalny lub maksymalny kąt nachylenia dachu;
 • jaka jest maksymalna powierzchnia zabudowy;
 • jaki jest przewidziany dostęp do drogi publicznej;
 • w jaki sposób działka będzie uzbrojona.

Jeżeli teren, względem którego określane są warunki zabudowy jest objęty ochroną konserwatora zabytków, możemy nawet znaleźć w decyzji rozwiązania dotyczące koloru elewacji czy pokrycia dachowego.

Adaptacja projektu

Kiedy kupimy projekt domu, musimy poddać go obowiązkowej adaptacji, która dostosuje dokumentację do warunków zabudowy. Wydane nam wcześniej warunki zabudowy są wiążące dla nas, jak i dla architekta, który będzie przeprowadzał obowiązkową adaptację projektu. Jeżeli dobierzemy projekt domu zbliżony do wymogów gminy, zmiany nie będą trudne, a co za tym idzie, kosztowne. Sprawdź, dlaczego adaptacja jest obowiązkowa.

Obowiązkowa część adaptacji polega na:

 • dostosowaniu projektu do ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku, do uzyskanej decyzji o warunkach zabudowy,
 • dostosowaniu projektu do obowiązujących norm, przepisów prawa i zasad wiedzy technicznej,
 • dostosowaniu projektu pod względem budowy i izolacji fundamentów, biorąc pod uwagę warunki gruntowe i poziom wód gruntowych występujących na działce,
 • dostosowaniu projektu instalacji do warunków technicznych przyłączy, uzyskanych w lokalnych przedsiębiorstwach,
 • wykonaniu projektu zagospodarowania działki.

Co jeszcze warto wiedzieć, zanim kupimy projekt domu?

Pamiętajmy, że przepisy określają minimalne odległości, w jakich można budować. Jeżeli budujemy domy jednorodzinne, odległość zabudowy od granicy działki powinna wynosić co najmniej 4 m, gdy ściana usytuowana równolegle do granicy ma okna lub drzwi oraz co najmniej 3 m, gdy ściana usytuowana równolegle do granicy nie posiada otworów okiennych czy drzwiowych.

Jeżeli ściana budynku nie jest usytuowana równolegle – odległości 4 m (ściana z oknem) i 3 m (bez okien) liczona jest od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu okiennego lub drzwiowego, a w przypadku ściany bez okien – od najbliższego narożnika, ryzalitu lub wykuszu budynku.

Istnieją sytuację, w których można budować w odległości mniejszej niż 3 m lub bezpośrednio przy granicy działki. Sprawdź kiedy jest to możliwe.

Znając powierzchnię działki i jej położenie względem sąsiednich nieruchomości, łatwiej nam  będzie wybrać projekt domu, który odpowiednio wpasuje się powierzchnią zabudowy, zachowując wymagane odległości, a także teren, który będziemy mogli zagospodarować na przykład na przydomowy ogródek.

Największa baza projektów domów w Internecie pozwala znaleźć projekt idealnie dostosowany do naszych potrzeb. Domy parterowe i piętrowe, z poddaszem użytkowym czy strychem, rozległe rezydencje czy małe domy na wąską działkę. Wybór jest tak duży, że znacznie łatwiej znaleźć ten właściwy projekt na zakupioną już działkę niż szukać pod niego odpowiedniego terenu. Więcej informacji nt zakupu działki znajduje się w artykule: Jaką działkę kupić pod budowę domu?

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 3, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Kinkiet EMMA PINK

 • Lampa wisząca Galaxy 1643

 • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T