Start Arrow Budowa domuArrow Planujesz ogrzewanie domu paliwem stałym? Wybierz projekty domów z kotłownią zgodną z przepisami

Planujesz ogrzewanie domu paliwem stałym? Wybierz projekty domów z kotłownią zgodną z przepisami

Wybór sposobu ogrzewania domu jednorodzinnego należy podjąć przed rozpoczęciem budowy, nie tylko ze względu na warunki techniczne przyłączy. Odpowiednio dostosowany do wybranej instalacji projekt domu minimalizuje konieczne przeróbki architektoniczne, zapewniając funkcjonalność strefy gospodarczej i wygodę w pomieszczeniach mieszkalnych.

Wszystkie gotowe projekty domów jednorodzinnych muszą być poddane obowiązkowej adaptacji, aby mogły służyć jako projekt budowlany przy wnioskowaniu o pozwolenie na budowę. Na etapie adaptacji projekt dostosowany jest do warunków zabudowy wystawianych przez gminę oraz do lokalnych warunków działki. Podczas adaptacji możliwe jest wprowadzenie także innych zmian w projekcie, mających na celu dostosowanie projektu do indywidualnych potrzeb inwestora.

Architekt adaptacyjny może doprojektować kotłownię w budynku właśnie na etapie adaptacji. Należy jednak pamiętać, że dodatkowe pomieszczenie gospodarcze powstanie najczęściej kosztem powierzchni sąsiednich pomieszczeń. Dlatego też, jeśli planujemy ogrzewać dom paliwem stałym, do czego wymagane jest osobne pomieszczenie na kocioł, już podczas wyboru projektu warto zwrócić uwagę na projekty domów z kotłownią.

Pamiętajmy jednak, że doprojektowanie kotłowni najczęściej odbywa się kosztem powierzchni sąsiednich pomieszczeń.

Pamiętajmy jednak, że doprojektowanie kotłowni najczęściej odbywa się kosztem powierzchni sąsiednich pomieszczeń.

Kotłownia w projekcie domu

Wnętrze, w którym stanie kocioł na paliwo stałe, powinno być wysokie na min. 2,2 m. Powinniśmy również poznać wymiary przyszłego urządzenia grzewczego, bowiem według obowiązujących przepisów, tył kotła nie może znajdować się bliżej ściany niż w odległości 0,7 m, boki urządzenia 1 m, a przód powinien być oddalony o min. 2 m od ściany przeciwległej. Usytuowanie kotła powinno umożliwiać czyszczenie i konserwację urządzenia.

W kotłowni należy zapewnić skuteczną wentylację grawitacyjną:

  • otwór nawiewu (niezamykany!) nie może mieć mniejszego przekroju niż 200 cm2. Należy umieścić go na wysokości do 1 m nad poziomem podłogi,
  • wywiew stanowi kanał wywiewny o przekroju min. 14×14 cm., wyprowadzony ponad dach. Otwór wywiewny umieszcza się pod stropem kotłowni.
  • komin nie może mieć mniejszego przekroju niż 20 x 20 cm.

Wybierając projekty domów z kotłownią na paliwo stałe warto zwrócić uwagę, czy w pomieszczeniu przewidziano miejsce na składowanie opału. Dobrym rozwiązaniem są też projekty domów z kotłownią za garażem. W garażu może znajdować się bowiem miejsce na opał, a łączące kotłownię z garażem drzwi pozwolą na przenoszenie opału bez wchodzenia do pomieszczeń mieszkalnych. Dzięki temu unikniemy zabrudzenia korytarza w domu np. popiołem.

Projekt DL Sowa 16 bez garażu CE

Projekt DL Sowa 16 bez garażu CE

Projekt TP Arteo 4 CE

Projekt TP Arteo 4 CE

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Wizualizacje: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 5, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Remont Odpowiedz 2017-12-03 20:00:37

Ten projekt nam się podoba -Projekt TP Arteo 4 CE - jaki koszt budowy ? emont.biz.pl/

Milunia Odpowiedz 2017-11-19 12:09:44

nigdy nie myślałam o zastosowaniu takiego ogrzewania ale w przyszłości będę wiedzieć, gdzie szukać stosownych porad.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników