Start Arrow Budowa domuArrow Planujesz termomodernizację starego domu? Poznaj 5 zasad skutecznej termomodernizacji

Planujesz termomodernizację starego domu? Poznaj 5 zasad skutecznej termomodernizacji

Idealny dom latem jest przyjemnym schronieniem przed upałami, a zimą zapewnia odpowiednie ciepło – bez ponoszenia olbrzymich wydatków na ogrzewanie i chłodzenie. Czy taki komfort to przywilej tylko nowych budynków? Oczywiście, że nie! O właściwie zaplanowanej i przeprowadzonej termomodernizacji mówi Anna Gil, inżynier z Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

Nawet do 50% ciepła ucieka z budynku – ok. 30% ciepła ucieka przez dach, a ok. 20% przez ściany. fot. mat. pras. DOM.pl

Nawet do 50% ciepła ucieka z budynku – ok. 30% ciepła ucieka przez dach, a ok. 20% przez ściany. fot. mat. pras. DOM.pl

Jak obniżyć koszty utrzymania budynku?

Jeśli zimą wmawiamy sobie, że kilkunastostopniowa temperatura jest wystarczająca, a grube swetry i szalik są doskonałym strojem domowym – warto pomyśleć o zmianach. Zwłaszcza, kiedy pomimo prób oszczędzania, nasz budżet na ogrzewanie i chłodzenie znacznie przekracza rozsądne kwoty.

Anna Gil z Biura Doradztwa Technicznego ISOVER:
Taką zmianą może być termomodernizacja, czyli poprawa efektywności energetycznej budynku. Jej celem jest uzyskanie różnorodnych korzyści, np. w postaci niższych rachunków za ogrzewanie zimą czy chłodzenie latem, wyższego komfortu na co dzień, jak również zmniejszenie negatywnego wpływu użytkowania budynku na środowisko.

Warto pamiętać, że ogrzewanie domów i mieszkań w Polsce pochłania prawie tyle energii, co cały przemysł lub transport. Często dochodzi do olbrzymich strat. Nawet do 50% ciepła ucieka z budynku – ok. 30% ciepła ucieka przez dach, a ok. 20% przez ściany. Przyczyną tego jest niewłaściwa szczelność, występowanie mostków termicznych oraz brak lub nieodpowiednia izolacja termiczna. Kiedy ciepło ucieka z budynku, musimy zwiększyć spalanie węgla w celach grzewczych, co bezpośrednio przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza i z roku na rok groźniejszego smogu.

Co to jest termomodernizacja?

Termomodernizacja to kompleksowe rozwiązanie – zwykle obejmuje kilka elementów, m.in. ocieplenie wszystkich zewnętrznych przegród budynku, wymianę okien i drzwi, usprawnienie wentylacji, montaż urządzeń i instalacji grzewczych, a niekiedy nawet zmianę źródła ciepła.

Termomodernizacja ma za zadanie ograniczyć do minimum straty energii, co zapewni nam lepsza izolacja, dobre okna i wydajna wentylacja. fot. ISOVER

Termomodernizacja ma za zadanie ograniczyć do minimum straty energii, co zapewni nam lepsza izolacja, dobre okna i wydajna wentylacja. fot. ISOVER

Termomodernizacja krok po kroku

 • Krok pierwszy – audyt energetyczny

Zanim ostatecznie zdecydujemy się na rozpoczęcie prac, przeprowadźmy audyt energetyczny, który pomoże określić ich zakres, kolejność oraz koszty. W tym celu możemy zwrócić się o pomoc do fachowców.

Anna Gil z Biura Doradztwa Technicznego ISOVER:
Usługa audytora będzie nas kosztować od 100 do 300 zł. Audyt z raportem zawierającym zakres prac, które należy wykonać, aby osiągnąć optymalny efekt to koszt 500 zł. Zlecając wykonanie precyzyjnego badania termowizyjnego musimy się liczyć z dodatkowym kosztem w wysokości od 500 do 1000 zł. Rekomendowanych specjalistów znajdziemy np. na liście Zrzeszenia Audytorów Energetycznych.

 • Krok drugi: właściwa izolacja

W dalszej kolejności musimy ograniczyć do minimum straty energii, co zapewni nam lepsza izolacja, dobre okna i wydajna wentylacja.

Anna Gil z Biura Doradztwa Technicznego ISOVER:
Rozpoczynając prace związane z ociepleniem, miejmy na uwadze, że ciepło ucieknie tą drogą, którą mu zostawimy. Rozpocznijmy zatem od dachu (ciepło ucieka do góry), ścian (dominująca powierzchnia) i podłóg. Ważne są także okna. Jeśli te, które mamy wyposażone są w szyby zespolone, ich wymiana może nie być konieczna.

 • Krok trzeci: poprawna wentylacja

Sprawna wentylacja to kolejny z ważnych elementów termomodernizacji. Aby ograniczyć straty ciepła budynku wynikające z niekontrolowanej infiltracji i eksfiltracji, uszczelniamy go.

Anna Gil z Biura Doradztwa Technicznego ISOVER:
Istniejące przed termomodernizacją nieszczelności pełniły również rolę wentylacji, zatem podczas prac termomodernizacyjnych należy zadbać o sprawną wentylację oraz montaż okien z nawiewnikami. Oczywiście wiedząc, że spora część energii ucieka z domu wraz z powietrzem wentylacyjnym, możemy rozważyć wykorzystanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (z rekuperacją), ale nie jest to konieczne, a w wielu starych budynkach może się nawet okazać niemożliwe do wykonania.

 • Krok czwarty: wybór źródła ciepła

Na koniec pozostają instalacje oraz wybór źródła ciepła, w tym ewentualne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Pamiętajmy, by po odpowiednim ociepleniu budynku, rozważyć wymianę kotła i instalacji. Aby nie zniweczyć naszych wysiłków włożonych w ograniczenie strat ciepła, kocioł grzewczy powinien być dobrany do zmniejszonego zapotrzebowania. Warto też sprawdzić rodzaj oraz stan instalacji i wyposażenia, zwracając uwagę m.in. na zawory przygrzejnikowe, pompę obiegową, jak również odpowiednią izolację instalacji c.o. i c.w.u.

 • Krok piąty: postaw na dobre materiały

Decydując się na wybór materiału ociepleniowego, zwróćmy uwagę przede wszystkim na współczynnik przewodzenia ciepła określany grecką literą λ. Na każdym opakowaniu znajdziemy tę informację. Im mniejszy, tym lepiej materiał ociepla.

Anna Gil z Biura Doradztwa Technicznego ISOVER:
Do każdej z aplikacji dostępne są specjalne produkty, które w konkretnym zastosowaniu sprawdzą się najlepiej. Przykładowo: na dach płaski wybierzemy np. wełnę mineralną skalną, charakteryzującą się wytrzymałością mechaniczną (może przenosić obciążenia), a na dach skośny lekką i sprężystą wełnę mineralną szklaną, która dobrze wypełnia przestrzeń i nie obciąża konstrukcji. Kolejną ważną cechą jest klasa reakcji na ogień. Wybierając bezpieczne materiały do naszego domu, zwracajmy uwagę na tę cechę i decydujmy się na materiały niepalne (w klasie reakcji na ogień A). Jeśli natomiast chodzi o grubości izolacji, stosujmy zasadę – dach 30-40 cm; ściana 20-30 cm; podłoga 20 cm.

Tuż przed końcem sprawdźmy jakość wykonanych prac przy wykorzystaniu kamery termowizyjnej. To pozwoli nam wychwycić miejsca do ewentualnej poprawy i będzie gwarancją oczekiwanych efektów.

Przed końcem sprawdźmy jakość wykonanych prac przy wykorzystaniu kamery termowizyjnej. fot. 123rf

Przed końcem sprawdźmy jakość wykonanych prac przy wykorzystaniu kamery termowizyjnej. fot. 123rf

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 9, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Plafon Harmony Black

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

 • Promocja

  Lampa podłogowa Faro Black

 • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

 • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu