Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Pleśń i grzyby – jest na to rada

Pleśń i grzyby – jest na to rada

Nowe szczelne okna z PVC i drewna oraz izolacje zewnętrzne ochraniają przed stratami ciepła w zimie, ale czy faktycznie zawsze są takim dobrodziejstwem?

Szczelne zamykanie naszych domów przy braku wentylacji i wymianie powietrza może powodować zwiększenie zawilgocenia powietrza. Mokre powietrze przy styku z zimnymi elementami konstrukcji (zwłaszcza w zimie) powoduje wykraplanie wody. Mokre materiały budowlane –ściany, sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów.

Nowe szczelne okna

Stare okna drewniane nie są szczelne i istnieje możliwość ucieczki ciepła. Dlatego też w ostatnim czasie przy okazji wykonywania termomodernizacji wymienia się je na nowe szczelne z PCV lub drewna. Potocznie mówi się że okna z PCV są szczelne ale należy pamiętać że nowe okna drewniane są tak samo szczelne. Dlatego podczas wymiany okien na nowe należy pamiętać o regularnej wentylacji pomieszczeń.

remont_scianaPomocne okazują się systemy rozszczelnienia lub nawiewniki, ale nic nie zastąpi regularnego wietrzenia pomieszczeń dwa razy na dobę. Należy pamiętać, że suche powietrze szybciej się ogrzewa, mokre należy najpierw wysuszyć (potrzeba dodatkowej energii), aby je ogrzać. Utrzymująca się wilgoć w pomieszczeniach w których przebywają ludzie, poza powstawaniem grzybów i pleśni jest także przyczyną wielu chorób, alergicznych i reumatycznych.

Pleśń i grzyb na ścianie?

Aby zminimalizować negatywne skutki takiego zjawiska, trzeba jak najszybciej zapewnić dobrą wentylację w domu i osuszyć ściany. Jak jednak pozbyć się samych kolonii pleśni, nie narażając się tym samym na wysokie koszty? Wymiana tynków jest konieczna jedynie w przypadku znacznego porażenia, trwającego dłuższy okres czasu. Gdy problem się dopiero zaczyna najprostszym sposobem jest zastosowanie dostępnych preparatów grzybobójczych. Istnieją na rynku gotowe do użycia roztwory przeznaczone do usuwania grzybów i alg z powierzchni elewacji i ścian.

Przykładowo preparat SanierLösung (producent Baumit) nadaje się do zabezpieczania wykończonych już powierzchni, bez ryzyka niszczenia ich. Sposób użycia jest bardzo prosty. W celu zatrzymania dalszego uwalniania się zarodników w powietrzu, należy spryskać zaatakowaną powierzchnię preparatem przeciwgrzybicznym, by następnie, po około 2 godzinach, oczyścić ją delikatnie przy użyciu szczotki metalowej lub wykonanej z twardego włosia. Usuwa się reszki, z pomieszczeń oraz zmywa (w przypadku elewacji) i właściwie zabezpiecza poprzez intensywnie nasączenie ściany roztworem. Tak namoczone powierzchnie pozostawiamy do wyschnięcia. Najczęściej po takim zabiegu konieczne jest przemalowanie ściany.

Gotowy do użycia roztwór do usuwania grzybów i alg z powierzchni elewacji i ścian. Preparat nadaje się do zabezpieczania wykończonych powierzchni. Zużycie: ok. 0,1 kg/m² przy dwukrotnym nakładaniu.

Autor: Baumit

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie