Start Arrow Finanse i prawoArrow Płynność finansowa w domowym budżecie

Płynność finansowa w domowym budżecie

Płynność finansowa to pojęcie kojarzone głównie z przedsiębiorstwem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że odnosi się także do gospodarstw domowych. Co więcej – jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na ich sytuację finansową.

Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) podpowiadają, jak dbać o płynność finansową i jakie przynosi to korzyści.

Finanse w ryzach

Terminem płynność finansowa określa się zdolność do spłacania bieżących zobowiązań oraz dokonywania zakupów różnego rodzaju dóbr i usług. Polega na takim zarządzaniu finansami, aby cały czas mieć zapas odpowiedniej ilości środków pieniężnych i linii kredytowych. Jednak utrzymywanie finansów domowych na stałym poziomie nie jest wbrew pozorom proste. Zwłaszcza, gdy jesteśmy dłużnikami banku spłacającymi nierozsądnie zaciągnięte kredyty czy pożyczki. W obliczu trudnej sytuacji finansowej może okazać się, że dokonywanie wszystkich płatności w terminie oraz zakup koniecznych produktów codziennego użytku, stanowi nie lada problem. Jeśli dodać do tego brak rozważnego planowania i sporządzania budżetu domowego – katastrofa finansowa jest o krok.

Podstawową zasadą, która umożliwi nam utrzymanie płynności finansowej jest: „wydawaj mniej, niż zarabiasz”. Istotne jest, by zbilansować swoje przychody i koszty. Należy dokładnie policzyć miesięczne wpływy, a następnie zestawić z nimi spodziewane wydatki. Pamiętajmy jednak, by kwoty, które panujemy wydać – liczyć z nadwyżką. Pozwoli nam ona uniknąć problemów finansowych w obliczu niespodziewanych wydarzeń, które wiążą się z odpływem funduszy.

Oszczędnie z głową

By zachować płynność finansową ważne jest także świadome i inteligentne oszczędzanie. Niestety wielu z nas ma z tym nie lada problem.

Polacy odczuwają nieustanną pokusę wydawania pieniędzy, przez co prawie co drugi mieszkaniec naszego kraju nie ma żadnych oszczędności. Niewątpliwie wynika to z tego, że często trudno oprzeć jest się drobnym niekontrolowanym wydatkom, które wydają się być mało znaczące dla domowego budżetu. Jednak gdy się je zsumuje, wychodzi z tego pokaźna suma – podkreśla Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander i Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Świadome oszczędzanie nie polega jednak na chowaniu pieniędzy do świnki skarbonki. Fatalnym posunięciem przy nadwyżce środków finansowych jest brak jakiegokolwiek działania. Pamiętajmy, by nie inwestować środków pod wpływem impulsu. Może przynieść nam to duże straty zamiast spodziewanych zysków i zaszkodzić naszej płynności finansowej.

Zanim ulokujemy fundusze, dobrze przeanalizujmy naszą sytuację finansową, zarówno tę obecną jak i przyszłą. Jeśli nie czujemy się na siłach sami wybrać odpowiedniego instrumentu, zgłośmy się po radę do kompetentnego w tym zakresie doradcy finansowego. Pomoże on dobrać dla nas odpowiedni produkt oraz podpowie, gdzie się w po niego udać – sugerują eksperci ZFDF.

Pożyczanie tylko dla rozważnych

Faktem jest, iż zaciągane kredyty mogą zachwiać niejednym budżetem domowym oraz naszą płynnością finansową. Szczególnie, gdy na takie zobowiązanie nas po prostu nie stać. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie powinniśmy pożyczać od banku i że zawsze źle na tym wyjdziemy.

Dług nie zawsze musi być czymś złym i niekorzystnym. Może stworzyć sposobność do nauki inwestowania. Im szybciej opanujemy tę trudna sztukę tym lepiej dla naszych finansów – przekonuje Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander i Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Poza tym mądrze zaciągnięty kredyt jest szansą na szybsze budowanie majątku, a w efekcie na przywrócenie bądź wypracowanie płynności finansowej. Dzięki temu będziemy bez kłopotów regulować bieżące zobowiązania i ze spokojem myśleć o tych przyszłych. Przede wszystkim jednak będziemy mogli cieszyć się małymi przyjemnościami, na które z pewnością będzie nas stać, gdy odpowiednio zadbamy o nasze finanse.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 5, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo