Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Płytki ceramiczne w garażu

Płytki ceramiczne w garażu

Chciałbym położyć płytki ceramiczne na betonowej posadzce w garażu. Beton jest stary, nierówny, czy muszę go wypoziomować?

Na pytanie czytelnika odpowiada ekspert firmy CEDAT Sp. z o.o., mgr inż. Alina Bielawska spec. ds. kontroli jakości produktów CEKOL:

Garaż często jest miejscem okazjonalnie sprzątanym, narażonym na wilgoć, w zimie na mróz, dlatego ważne jest, by posadzka w takim miejscu była trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Ułożenie płytek ceramicznych jest rozwiązaniem estetycznym i wygodnym w eksploatacji, ale stosunkowo kosztownym. W większości garaży dominują podłoża betonowe, toteż może Pan po prostu na starym betonie położyć nową posadzkę cementową.

Zacznijmy jednak od początku: jeśli chce Pan położyć płytki niezbędne będzie wyrównanie podłoża, bo na równym podłożu nie tylko łatwiej jest przykleić płytki, ale przede wszystkim nie będą one pękać i odpadać. Wyrównanie podłogi nie jest trudne, jeśli użyjemy wylewki samopoziomującej takiej, jak np. cementowa wylewka samoniwelująca CEKOL L-01. Zaprawa ta, produkowana z surowców wysokiej jakości, jest trwała, przystosowana zarówno do wysokich jak i do niskich temperatur. To bardzo ważne, jeśli dokonuje Pan remontu w garażu, a więc w miejscu nie zawsze wystarczająco ogrzewanym. CEKOL L-01 wylewamy na starannie oczyszczone podłoże, z którego usuwamy resztki farb, piasek i wszelkie zatłuszczenia itd. Resztki starej zaprawy odbijamy młotem i przecinakiem.

Kolejnym krokiem jest zagruntowanie podłoża emulsją CEKOL DL – 80, co ułatwi rozpływanie wylewki i wyrówna chłonność podłoża. Następnie przygotowujemy samopoziomująca wylewkę: wsypujemy suchą zaprawę do odmierzonej ilości wody w proporcji ok. 5,5 – 6 litrów wody na 25 kg proszku. Składniki intensywnie mieszamy do uzyskania jednorodnej masy. Nie może być w niej żadnych grudek. Czekamy pięć minut i jeszcze raz dokładnie mieszamy, a następnie wylewamy CEKOL L-01 na podłoże i rozprowadzamy pacą stalową. Korzystając ze szczotki lub walca z kolcami odpowietrzamy powierzchnię.

Dla uzyskania idealnego efektu możemy wylać kilka warstw zaprawy CEKOLl L-01; musimy tylko pamiętać, by grubość jednej warstwy nie przekraczała 2 cm. Przed wylaniem kolejnej warstwy podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą CEKOL DL-80. Wylaną zaprawę chronimy przed nadmiernym wysychaniem. W szczególnie niesprzyjających warunkach przykryjmy wylewkę folią lub pielęgnujmy jak beton. Po upływie 24 godzin możemy przystąpić do układania płytek. Polecamy wybranie wytrzymałych płytek ceramicznych lub kamiennych w neutralnym kolorze, na którym nie będzie widać zabrudzeń – częstych w garażu.

Teraz przejdźmy do drugiego wariantu, czyli ułożenia w garażu tradycyjnej cementowej posadzki. To rozwiązanie jest mniej czasochłonne, a także mniej kosztowne. Jeśli stara posadzka nie wymaga gruntownej renowacji, to nową warstwę cementu możemy położyć bezpośredniej na starej. Do wykonania posadzki cementowej polecam zaprawę CEKOL ZP-03. Produkt ten – mieszanka cementu, odpowiednio dobranych kruszyw i dodatków modyfikujących przeznaczony jest do wykonywania posadzek wewnątrz i na zewnątrz. Podobnie jak przed położeniem wylewki należy bardzo dokładnie oczyścić podłoże.

Następnie podłoże należy zwilżyć wodą albo zastosować wspomnianą już emulsję gruntującą CEKOL DL-80. Zaprawę CEKOLZP-03 wsypujemy do zimnej wody (w proporcji ok. 0,15 litra na 1 kg suchego proszku). Mieszamy w betoniarce lub mieszadle kubełkowym. Zaprawę nanosimy na podłoże tak, jak tradycyjne jastrychy cementowe tzn. dzielimy garaż na pola o szerokości około 2 m, wylewamy zaprawę w kolejnych polach, a następnie wyrównujemy zaprawę za pomocą łat przesuwanych po wcześniej przygotowanych prowadnicach oddzielających pola. Zaprawę należy zużyć w ciągu dwóch godzin. Jeśli zacznie nam gęstnieć w tym czasie, należy ją ponownie wymieszać nie dolewając wody. Tak wykonaną posadzkę pielęgnujemy jak tradycyjny beton.

Wybór posadzki do garażu należy do Pana. W obu wariantach ważne jest, by stosowane zaprawy przygotowywać dokładnie według zaleceń – wówczas mamy gwarancję, że nowa posadzka w garażu będzie nam długo i dobrze służyć.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-10-30 12:06:23

Dziękuję bardzo za rady takiego "eksperta". Dzięki innym takim "ekspertom" mam idealny poziom w garażu. W garażu podłoga musi mieć spadek i odpływ wody. Inaczej breja pośniegowa będzie stała całymi tygodniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty