Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Płytki kamienne – nowocześnie i klasycznie

Płytki kamienne – nowocześnie i klasycznie

Podłogi z kamienia nadaje wnętrzom niepowtarzalny charakter. Dzięki bogatym możliwościom aranżacyjnym, płytki kamienne coraz częściej stosuje się w salonach i pokojach dziennych. Są one trwałe i łatwe do utrzymania w czystości, minusem jest jednak dość wysoka cena materiału. Ale kwestię podłogi kamiennej na pewno warto przemyśleć.

Kamień na podłodze nadaje się zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i tych stawiających na klasykę.

Nowoczesne wnętrza, w których liczy się przestronność i oszczędność detali, urządza się z zastosowaniem jasnych płytek kamiennych, które optycznie powiększą pomieszczenie i będą się doskonale komponować z prostymi i surowymi formami najmodniejszych obecnie mebli. Taka aranżacja wnętrza wykorzystuje gładkie, prostokątne płytki kamienne, dodatkowo polerowane.

Podłoga w pomieszczeniach w stylu klasycznym może imitować natomiast antyczne posadzki i harmonijnie łączyć się ze stylowymi meblami. Układamy ją w klasyczne wzory za pomocą płytek o regularnych lub nieregularnych kształtach.

Decydując się na podłogę z kamienia musimy pamiętać, że jest ona podatna na zaplamienia i przebarwienia. Konserwacja podłóg kamiennych wymaga zatem użycia specjalnych preparatów pielęgnacyjnych, które zapobiegają występowaniu plam i wykwitów. Na rynku dostępne są środki przeznaczone do konkretnych rodzajów kamienia, inne użyjemy do podłogi marmurowej, inne do tej wykonanej z piaskowca.

Na podłogi kamienne najpopularniejsze są konglomeraty – mieszaniny kruszyw marmurowych i utwardzaczy. Ale coraz bardziej popularne, mimo wysokiej ceny, stają się podłogi wykonane z:

  • granitu. Granit jest jednym z najtrwalszych kamieni, dlatego podłogi z niego wykonane są odporne na ścieranie i pękanie. Trudno je także zarysować. Ponadto jest odporny na środki chemiczne, nie wchodząc z nimi w reakcje. Nie należy go jednak polerować, by nie stracił tych wysokich właściwości. Dużą zaletą granitu jest występowanie w bogatej gamie barw, dzięki temu możliwe są oryginalne i ciekawe projekty wnętrz, z zastosowaniem zarówno dużych, jak i małych płytek.
  • piaskowca. Piaskowiec jest znacznie bardziej miękki od granity i w przeciwieństwie do niego nie jest odporny na zmiany temperatur. Jest porowaty, nieco trudniej więc utrzymać go w czystości. Ale jego kolor sprawia, że każde wnętrze nabiera ciepła i przyjaznego charakteru. Zaletą piaskowca jest również jego dość niska stosunkowo cena.
  • marmuru. Podłogi z marmuru sprawiają, że wnętrza stają się luksusowe i eleganckie. Płyty marmurowe dostępne są w wielu kolorach, a ich struktura, dająca wrażenie popękanej, nadaje podłodze naturalny, surowy charakter. Marmur należy regularnie impregnować, by powierzchnia nie stała się matowa.
  • trawertynu. Twardy i odporny trawertyn wymaga regularnej konserwacji, ze względu na porowatą strukturę. Jednak jego niesamowita barwa: biała, z kremową domieszką sprawia, że jest coraz chętniej stosowany na podłogi. Imituje antyczną podłogę, sprawia, że pomieszczenie staje się przestronne, jasne i eleganckie.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie