Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Płytki odpowiednie do pomieszczenia

Płytki odpowiednie do pomieszczenia

Czym kierować się przy zakupie płytek ceramicznych do domu? Znam parametry, takie jak klasa ścieralności, twardość itp, ale czy są jakieś zasady obowiązujące przy wyborze płytek do konkretnego pomieszczenia?

O właściwościach płytek wiemy już wszystko. A zasady, którymi powinniśmy się kierować przy zakupie płytek do jednego z pomieszczeń w naszym nowym domu, wyjaśnia ekspert z firmy GLAZURA KRÓLEWSKA:

Wzorów płytek są tysiące; rozmaite są również faktury: falowane, gładkie, chropowate, z motywami roślinnymi czy geometrycznymi. Bywają też płytki cięte, które można łączyć bez widocznych spoin, przez co uzyskuje się efekt jednolitej tafli.

Kształt i wielkość płytek

Duże płytki kwadratowe mogą mieć nawet wymiary 60×60 cm, ale w ofertach znajdziemy też płytki 10×10, 20×20, 30×30, 33×33, 30×50, 30×60 oraz 40×40 cm i wiele innych, a ponadto – płytki ozdobne, zwane dekorami, dostosowane wymiarami do konkretnej linii płytek.

Takie płytki, jakie pomieszczenie

 • Płytki do przedpokoju

Szczególnie niebezpieczne dla posadzek są drobiny piasku i brud wnoszone na podeszwach butów. Od płytek do holu oraz przedpokoju wymaga się więc dużej wytrzymałości na ścieranie (IV do V w skali PEI). Mogą być nieszkliwione lub szkliwione, ale o antypoślizgowości R minimum 8.

 • Płytki w łazience

Podobne wymagania dotyczą także posadzek łazienek projektowanych w domach jednorodzinnych na parterze (tzw. łazienki dla gości), gdyż często wchodzi się do nich w butach. Odpowiednie płytki: odporność na ścieranie PEI III do V i antypoślizgowości R 8. Płytki – zarówno na posadzki, jak i na ściany – powinny być odporne na zaplamienie i czynniki chemiczne.

(Odporne płytki w łazience)

(Odporne płytki w łazience)

 • Płytki na schody

Okładziny schodów powinny mieć podobne cechy jak posadzki w holu. Stosuje się tu płytki o bardzo dużej wytrzymałości na ścieranie (PEI IV lub V) oraz antypoślizgowości R9, aby nie były potrzebne specjalne listwy ani paski antypoślizgowe, które zwykle szpecą okładzinę. Na schodach zewnętrznych można ułożyć płytki z ukształtowanymi rowkami antypoślizgowymi.

 • Płytki na taras

Płytki ceramiczne przeznaczone na okładziny zewnętrzne powinny być odporne na oddziaływanie czynników mechanicznych, chemicznych i skoki temperatury: mrozoodporne, mało nasiąkliwe (E poniżej 3%), wytrzymałe na zmiany temperatury, a na posadzki – o antypoślizgowości R 8. Oczywiście płytki nie powinny być błyszczące, bo są wtedy śliskie. Wszystkie materiały – zarówno płytki, jak i klej – powinny być bardzo dobrej jakości. Ważny jest też odpowiedni sposób ułożenia.

(Płytki na tarasie powinny być bardzo dobrej jakości)

(Płytki na tarasie powinny być bardzo dobrej jakości)

Uwaga! W zimie istnieje niebezpieczeństwo oblodzenia posadzki zewnętrznej. Problem ten rozwiązuje ułożenie kabli grzewczych pod okładziną.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-05-25 13:38:57

Jestem własnie na etapie remontu łazienki. Miesiac temu mialam okazje porozmawiać z projektantem, który zaprojektował mi bardzo fajna aranżacje :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie