Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Płytki rektyfikowane czy kalibrowane?

Płytki rektyfikowane czy kalibrowane?

Płytki ceramiczne powstają na skutek wypalania gliny w wysokiej temperaturze. W zależności od metody wykończenia, mogą być kalibrowane lub rektyfikowane.

Kaliber płytek jest to ich rzeczywisty wymiar, oznaczony w milimetrach. Oznaczenie znajdziemy na opakowaniu partii płytek. Jednak nawet płytki z jednego kartonu mogą różnić się wymiarami, a różnica jest tym większa, im większy jest format płytek. Przy formacie 30×30 różnica może wynosić nawet 3 mm.

Różne wymiary płytek nie są wadą partii, tylko skutkiem produkcji. Dlatego to, że płytki z jednego kartonu nie są identyczne, nie jest podstawą do reklamacji zamówionego produktu.

(Płytki rektyfikowane posiadają bardzo dużą dokładność wymiarową, przez co mogą być układane bezspoinowo lub z zastosowaniem bardzo wąskiej spoiny.)

Kalibracja płytek wymaga zatem fugowania, nie tylko ze względu na różnice w wymiarze, ale również i dlatego, że brzegi kalibrowanych płytek są lekko zaokrąglone. Nie mamy więc możliwości utworzyć z płytek poddanych kalibracji, jednolitej powierzchni. Do tego służą płytki rektyfikowane.

Płytki rektyfikowane powstają po mechanicznym obcięciu lub zeszlifowaniu brzegów do jednakowego wymiaru. Bardzo duża dokładność wymiarowa umożliwia układanie jednej płytki przy drugiej, bez konieczności stosowania fug.

Ponieważ między płytkami rektyfikowanymi nie istnieją przerwy, montaż płytek musi odbyć się z zastosowaniem bardzo dokładnej dylatacji. Do wypełniania przerw dylatacyjnych trzeba używać materiałów trwale elastycznych albo specjalnych listew. Do montażu należy zastosować wyłącznie elastyczne zaprawy klejowe i elastyczne zaprawy spoinowe, posiadające zdolność do odkształcania się pod wpływem naprężeń.

Dla uzyskania najlepszych efektów wizualnych, eksperci polecają jednak układanie płytek rektyfikowanych z zastosowaniem spoiny o szerokości 1-2 mm. Da to nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również pozwoli uniknąć pękania płytek. Dużo łatwiej wtedy również wymienić uszkodzoną płytkę, skuwając ją bez obawy o uszkodzenie płytki sąsiedniej.

Jeżeli chcemy, by ceramiczna powierzchnia była jednolita, bezwzględnie musimy pamiętać o konieczności przygotowania prawidłowego podłoża pod płytki. Musi być ono idealnie równe, bez rys i pęknięć. Układanie płytek nie zawsze trzeba zlecić profesjonalnej ekipie wykończeniowej. Często to zadanie wykonujemy sami Jednak układanie płytek rektyfikowanych wymaga dużo większej staranności. Wąska spoina lub jej brak uniemożliwia ukrycie ewentualnych błędów wykonawczych.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie