Płytki ceramiczne to wciąż najpopularniejszy sposób na wykańczanie ścian w łazience czy kuchni. Bogactwo wzorów i kolorów umożliwia dowolną aranżację wnętrza, a łatwość w utrzymaniu czystości i higieny jest nieocenionym atutem w tak trudnych pomieszczeniach. Chcąc uzyskać oryginalny wystrój wnętrza, możemy pokusić się o zastosowanie płytek rektyfikowanych. Dzięki nim ściana uzyska efekt jednolitej powierzchni.
Standardowe płytki ceramiczne poddane są kalibracji, która sprawia, że brzegi kafelków są lekko zaokrąglone. Kaliber płytki, czyli oznaczony w milimetrach ich rzeczywisty wymiar, może się różnić nawet w produktach jednej partii, a różnica jest tym większa, im większy jest format płytek. Dlatego też płytki kalibrowane wymagają stosunkowo szerokiej fugi, która ukryje różnice w wymiarze i oddzieli od siebie zaokrąglone brzegi płytek.
Płytki rektyfikowane
Płytki, które w procesie produkcji mechanicznie się obcina i szlifuje ich brzegi do jednakowego wymiaru, nazywamy płytkami rektyfikowanymi. Ich boki są ostre i tworzą kąt prosty. Tak duża dokładność wymiarowa sprawia, że można je układać z zastosowaniem minimalnej szerokości fugi, co da efekt jednolitej ceramicznej powierzchni na ścianie czy podłodze. Płytki rektyfikowane są jednak nieco droższe niż tradycyjne, różnica wynosi zazwyczaj 10-30 zł/m2.
Duże płytki ceramiczne kalibrowane, których krawędzie są zaokrąglone, układa się z fugą szerokości nawet 8 mm. W przypadku płytek rektyfikowanych spoina może mieć zaledwie 1-1,5 mm. Fugowanie jest więc niemalże niewidoczne – efekt ten spotęguje zastosowanie fugi w kolorze zbliżonym do wybarwienia płytek.
Mimo iż płytki rektyfikowane umożliwiają układanie jednej płytki przy drugiej, to minimalna szerokość fugi jest jednak zalecana. Płytki ceramiczne wymagają dylatacji – czyli przerw, pozwalających uniknąć pękania sztywnej okładziny podczas pracy budynku (pod wpływem warunków atmosferycznych, zmiany wilgotności, nasłonecznienia, ruchów geologicznych).
Oprócz tego, że płytki nie będą pękać, zaletą fugowania jest również możliwość łatwego usunięcia uszkodzonej płytki – możemy ją skuć ją bez obawy o uszkodzenie płytki sąsiedniej.
Dodaj komentarz