Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Płyty elektryczne – indukcja a tradycja

Płyty elektryczne – indukcja a tradycja

Ceramiczna płyta grzejna jest odporna na obciążenia i ma całkowicie gładką powierzchnię. Płyty indukcyjne są rozwinięciem płyt ceramicznych. Czym się różnią płyty indukcyjne od tradycyjnych elektrycznych? Jakie są ich zalety, a na co należy bacznie zwrócić uwagę dokonując zakupu?

Czym się różni płyta indukcyjna od płyty tradycyjnej?

Czym się różni płyta indukcyjna od płyty tradycyjnej?

Podstawowe kryteria wyboru płyty elektrycznej

 • Rodzaj płyty. Samodzielne płyty elektryczne dzielą się na płyty ceramiczne i indukcyjne. Tradycyjne płyty elektryczne występują tylko w formie zintegorwanej w kuchniach wolnostojących. Płyty indukcyjne są nieco droższe od ceramicznych, jednak oferują znacznie lepsze parametry. Godną uwagi odmianą płyt ceramicznych są płyty witroceramiczne.
 • Sterowanie. Do wyboru mamy płyty z własnym sterowaniem (zintegrowany panel sterowniczy na płycie) oraz płyty bez sterowania (potrzebny jest piekarnik ze sterowaniem do płyt lub dodatkowy panel sterowniczy). Płyty z własnym sterowaniem poleca się szczególnie do kuchni, w których niezależny piekarnik jest zabudowany w słupku.
 • (płyta ceramiczna ramkowa)

  (płyta ceramiczna ramkowa)

  Zasilanie. Większość płyt ceramicznych wymaga zasilania trófazowego o napięciu 380 V. Coraz więcej jest jednak urządzeń podłączanych do normalnego napięcia 220 V. Należy zwrócić uwagę na możliwości podłączenia i wydolność dostępnej instalacji elektrycznej.

 • Wymiary i wykończenie. Najczęstsze wymiary płyt elektrycznych odpowiadają wymiarom piekarników i wynoszą: szerokość ok. 60 cm, głębokość 50-60 cm. Często spotykane są dwie wersje wykończeniowe tego samego modelu płyty elektrycznej – ramkowa i bezramkowa. Płyta ramkowa posiada krawędzie wykończone ramką; płyty bezramkowe posiadają szlifowane krawędzie o przekroju trapezu.

Rodzaje elektrycznych płyt grzejnych

 • Płyty ceramiczne. Ceramiczna płyta grzejna jest nowoczesnym urządzeniem grzewczym, wygodnym i prostym w obsłudze. Jest wykonana z materiału ceramicznego odpornego na obciążenia i ma całkowicie płaską i gładką powierzchnię. Energia cieplna jest wytwarzana przy pomocy grzałek elektrycznych, jednak tylko na ceramicznych polach grzewczych. Powierzchnia wokół nich pozostaje chłodna – nie ma niebezpieczeństwa oparzenia. Ceramiczne płyty grzejne mogą mieć różne rodzaje pól grzejnych, dodatkowo wyposażonych w czujniki, dzięki którym można wybrać rodzaj i wielkość strefy grzejnej. Niektóre płyty ceramiczne mają programator. Umożliwia on ustawienie czasu gotowania oraz określenie rodzaju i mocy pola grzejnego.
  (płyta ceramiczna bezramkowa)

  (płyta ceramiczna bezramkowa)

  Najnowsze płyty ceramiczne charakteryzują się dużą efektywnością pracy, ze względu na wysoką zdolność przewodzenia ciepła. Płyta ceramiczna często jest wyposażona w cyfrowy wyświetlacz, dzięki któremu można precyzyjnie regulować poziom mocy oraz kontrolować funkcje pola grzewczego. Wyświetlacz informuje też, która z powierzchni jest włączona oraz czy dana strefa jest jeszcze gorąca. Temperaturę grzania reguluje się skokowo, przeważnie od 1 do 9. Powszechne zastosowanie regulatorów i czujników sprawia, że płyty ceramiczne są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu.

 • Płyty ceramiczne indukcyjne. Płyty indukcyjne są rozwinięciem konstrukcji płyt ceramicznych.  Nie różnią wizualnie się od innych płyt ceramicznych, różnica polega natomiast na sposobie grzania. Ciepło jest wytwarzane za pośrednictwem indukcji elektromagnetycznej – nagrzewanie się naczynia jest wynikiem wtórnego przekazywania ciepła z naczynia do płyty (energia jest wysyłana do naczynia skąd wraca do płyty). Dzięki temu ciepło jest wytwarzane bezpośrednio na dnie naczynia, bez grzałki i bez pośrednictwa cieplnego płyty. Pola grzejne pozostają zimne. Zalety tej technologii to przede wszystkim oszczędność energii (w porównaniu ze standardowymi płytami ceramicznymi do 25%), krótszy czas gotowania (do 30%) oraz bezpieczeństwo i komfort użytkowania (brak możliwości poparzenia). Cena jest jednak o ok. 40% wyższa od ceny standardowych płyt ceramicznych i odzwierciedla nowatorskie rozwiązania zastosowane w tych urządzeniach. Indukcyjne płyty ceramiczne są jeszcze nowością na polskim rynku.
 • Tradycyjne płyty elektryczne. Są to płyty grzejne z grzałkami elektrycznymi, w formie płytek grzejnych. Najczęściej grzałki są pokryte warstwą żeliwa i mają kształt spirali. Wyróżnia się płytki standardowe i szybkogrzejne, w zależności od mocy grzałki. Grzałki szybkogrzejne oznaczone są przeważnie czerwonym punktem na środku pola. Płyty elektryczne często wyposażone są w termowyłącznik, kóry wyłącza grzanie po uzyskaniu określonej temperatury. Zasilanie włączane jest jedynie w celu jej utrzymania. Moc elektrycznych pól grzewczych jest regulowana skokowo od 1 do 6. Płyty elektryczne powoli wychodzą z użycia i są zastępowane przez ceramiczne płyty grzejne.

Wyposażenie i funkcje

 • Temperatura. W celu optymalnego wykorzystania możliwości płyty grzejnej, należy zapoznać się z instrukcją obsługi i zawartymi w niej technikami gotowania. Trzeba pamiętać, że płyta ceramiczna utrzymuje ciepło długo po wyłączeniu grzania.
 • Ciepło resztkowe. Specjalne czujniki kontrolują stopień wyziębienia płyty, dodatkowo podając informację o temperaturze poszczególnych pól grzejnych. To rozwiązanie jest bardzo przydatne przy dłuższym podtrzymywaniu ciepła potrawy.
 • Booster. Nazywany również Hi-light. Ta funkcja pozwala na skierowanie całej mocy płyty do jednego pola grzewczego i uzyskanie maksymalnej temperatury grzania. Przyspieszone gotowanie jest szczególnie przydatne np. do gotowania wody w większych naczyniach. Mimo dużego zużycia energii, zmniejsza czas jej poboru.
 • Pole halogenowe. Jest to odmiana funkcji Booster. Pole halogenowe jest w stanie pracować z mocą 2 razy większą niż normalna, dzięki czemu czas gotowania ulega radykalnemu skróceniu. Wadą tej funkcji jest znaczne zużycie energii oraz obciążenie instalacji elektrycznej.
 • Pola grzejne. Mogą mieć różne kształty, dostosowane do różnych rodzajów naczyń. Oprócz zwykłych okręgów stosuje się również owale, półowale, kwadraty lub pola w kształcie brytfanny. Niektóre płyty posiadają specjalne pola odstawcze, służące do podgrzewania potraw lub np. roztapiania masła czy czekolady.

Montaż

 • (montaż płyty elektrycznej)

  (montaż płyty elektrycznej)

  Wymiary. Najczęstsze wymiary płyt elektrycznych odpowiadają wymiarom piekarników i wynoszą: szerokość ok. 60 cm, głębokość 50-60 cm. Dostępne są także płyty węższe, np. 30 lub 50 cm, a także duże płyty o wielu polach grzejnych i szerokości nawet 90 cm. Przeciętna grubość płyt elektrycznych wynosi ok 10-15 cm.

 • Wykończenie. Często spotykane są dwie wersje wykończeniowe tego samego modelu płyty elektrycznej – ramkowa i bezramkowa. Płyta ramkowa posiada krawędzie wykończone ramką, która najczęściej jest w kolorze stali nierdzewnej (INOX). W takim przypadku ramka stanowi dodatkowe połączenie płyty z blatem (oprócz uszczelek). Płyty bezramkowe posiadają szlifowane krawędzie o przekroju trapezu, dzięki czemu nie tworzą progu na połączeniu z blatem.
 • Meble do zabudowy. Meble, w których instaluje się elektryczną płytę grzejną powinny być wykonane zgodnie z normą N-92/E08208, zapewniając odporność okleiny i klejów na działanie temperatury do 1000C. W przeciwnym razie mogą one ulec odbarwieniu i deformacji.
 • Zasilanie. Dla większości ceramicznych płyt grzejnych wymagane jest zasilanie trójfazowe (380 V, 3N). Przed zakupem warto upewnić się, czy jest ono dostępne w budynku bądź mieszkaniu. Jeśli nie – konieczne jest jego zainstalowanie. Płyty zasilane zwykłym napięciem 220V wymagają obwodu z uziemieniem (dodatkowy bolec) oraz natężenia ok. 16 A. Stare instalacje bezmiedziowe nie spełniają tych wymagań. W takim przypadku konieczne jest dostosowanie instalacji do urządzenia.

Sterowanie

 • (panel dotykowy)

  (panel dotykowy)

  Panel sterujący. Do regulacji mocy poszczególnych pól grzejnych służą przyciski i czujniki umieszczone na panelu sterującym. W przypadku płyt łączonych z piekarnikiem (a także kuchni wolnostojących) panel sterujący znajduje się reguły z przodu (we froncie piekarnika lub kuchni). W niezależnych płytach kuchennych do zabudowy panel znajduje się na powierzchni płyty. Przyciski mogą być umieszczone z przodu lub z boku, obok pól grzejnych. Takie rozwiązania nazywane są zintegrowanym sterowaniem. Sterowanie płytami elektrycznymi może odbywać się także za pomocą niezależnego panelu (dodatkowa opcja). Płyty przewidziane do łączenia z piekarnikami (kuchnie do zabudowy) mogą być sterowane tylko za pomocą panelu sterowania, w który wyposażony jest piekarnik.

 • Czujniki dotykowe. Ceramiczna płyta grzejna zaopatrzona w czujniki dotykowe pozwala na blokowanie włączania poszczególnych pól grzejnych. Można to zrobić przy pomocy określonej kombinacji przyciśnięć (np. dwóch sensorów jednocześnie) lub przeznaczonym wyłącznie do tego celu pojedynczym przyciskiem. Jest to dobre zabezpieczenie przed uruchomieniem płyty przez dzieci. Czujniki nie reagują na przypadkowe dotknięcia, na przykład podczas czyszczenia.
 • Czujniki auto-fokus. Niektórzy producenci wyposażają swoje płyty ceramiczne w specjalne czujniki, które automatycznie dostosowują wielkość powierzchni grzewczej do postawionego na niej naczynia. Zastosowanie czujników auto-fokus minimalizuje ryzyko oparzenia i oszczędza energię elektryczną.
 • Czujniki obecności naczynia. W wielu ceramicznych, indukcyjnych i elektrycznych płytach grzejnych zastosowano czujniki reagujące na obecność naczynia na płycie. Płyta pracuje tylko wtedy, gdy na odpowiednim polu grzejnym stoi naczynie.

Użytkowanie i konserwacja

 • Naczynia. Nie wolno stawiać na płycie ceramicznej zimnych garnków wprost z lodówki. Nie wolno również stawiać na płycie ceramicznej dużych i ciężkich garnków, które wystają poza pole grzejne lub stoją w dwóch strefach grzewczych. W celu uniknięcia zarysowań płyt ceramicznych, zaleca się stosowanie naczyń o płaskim lub lekko wklęsłym dnie (ze stali nierdzewnej lub szkła żaroodpornego).
 • Przedmioty magnetyczne. Przedmioty magnetyczne, takie jak karty kredytowe, dyskietki, kasety VHS i inne nośniki magnetyczne nie powinny znajdować się w bezpośredniej bliskości płyty indukcyjnej. Może to spowodować ich uszkodzenie.
 • Krążki grzejne płyt elektrycznych. Zaleca się ich okresowe czyszczenie i smarowane specjalnym środkiem konserwującym lub niewielką ilością oleju jadalnego.
 • Pielęgnacja. Zaleca się czyszczenie płyty elektrycznej przy pomocy łagodnych środków, ciepłej wody oraz miękkiej szmatki lub gąbki. Nie należy używać ostrych proszków, żrących detergentów i rysujących past. Płyty ceramiczne należy czyścić używając specjalnych środków, takich jak mleczka i pianki. Elementy ze stali nierdzewnej powinno się czyścić letnią wodą z mydłem, a następnie wycierać do sucha. Nie należy używać do tego celu żrących detergentów, ponieważ mogą one doprowadzić do trwałego uszkodzenia elementów stalowych. Warto też zabezpieczyć płytę przed zabrudzeniem, pokrywając jej powierzchnię specjalnym środkiem ochronnym. Trwałe zabrudzenia, które przywarły do płyty należy usuwać przy pomocy specjalnych skrobaczek (metealowych lub palstikowych). Wszystkie czynności pielęgnacyjne można wykonywać tylko wtedy, gdy płyta jest zimna lub umiarkowanie ciepła, a po ich zakończeniu należy wytrzeć płytę do sucha przy pomocy miękkiej szmatki. Wyjątkiem są przypalone produkty spożywcze, zawierające cukier, które należy usuwać jak najszybciej, zanim płyta ostygnie.
 • Wrażliwość na uderzenia. Płyty ceramiczne charakteryzują się dużą wrażliwością na uderzenia punktowe, takie jak uderzenie czubkiem noża, kantem przykrywki czy solniczką. Należy niezwłocznie odłączyć płytę od sieci i skontaktować się z serwisem w przypadku powstania pęknięcia lub dużej rysy.
 • Specjalne naczynia. Do płyt indukcyjnych należy używać specjalnych naczyń, wykonanych z metali, które przyciągają magnes (ferromagnetycznych). Nie można stosować naczyń z aluminium, ze szkła czy stali szlachetnej. Niektórzy producenci dopuszczają stosowanie również naczyń emaliowanych, jednak ich wkład musi być wykonany z metalu ferromagnetycznego.

Warto wiedzieć

 • Płyty witroceramiczne. Większość producentów coraz częściej zastępuje zwykłe płyty ceramiczne płytami witroceramicznymi (np. WHIRLPOOL). Ich powierzchnia wykonana jest z materiałów hartowanych i charakteryzuje się zwiększoną odpornością mechaniczną (uderzenia punktowe, pęknięcia, rysy), która była minusem dotychczasowej ceramiki.
 • Oświetlenie. Płyty wyposażone w sensory przystosowują się do warunków oświetlenia. Należy zwracać uwagę, aby podczas zmiany oświetlenia sensory nie były przykryte.
 • Chef Eye. Rozwiązanie z górnej półki. Wykorzystuje specjalne naczynia z czujnikami, które przekazują do płyty informacje o temperaturze naczynia i potrawy.
 • Funkcjonalność. Coraz więcej Klientów wybiera ceramiczne płyty grzewcze, kierując się nie tylko modą czy ich eleganckim wyglądem, ale przede wszystkim obiektywnymi zaletami. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom, płyty ceramiczne oferują możliwości, jakich nie zapewni żadna płyta gazowa.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty