Start Arrow Budowa domuArrow Poddasze do adaptacji: czy podwyższenie ścianki kolankowej ma sens?

Poddasze do adaptacji: czy podwyższenie ścianki kolankowej ma sens?

Strych czy poddasze nieużytkowe, jakie mają projekty domów parterowych ze skośnym dachem, najczęściej wykorzystuje się na przestrzeń składową czy suszarnię. Pomieszczenie to zwykle dostępne jest z prostych, składanych schodów strychowych, które nie odbierają powierzchni użytkowej na parterze. Czy na strychu nieużytkowym można jednak w przyszłości urządzić dodatkową sypialnię czy np. domowe biuro? Dużo zależy od ścianki kolankowej, jaka została zaplanowana w projekcie.

Projekty domów parterowych z nieużytkowym poddaszem dostępne są w tysiącach atrakcyjnych odsłon, zróżnicowanych pod względem powierzchni, liczny i funkcji pomieszczeń, a także stylistyki. Najlepszy projekt domu znajdzie zwolennik zarówno tradycyjnego dworku, jak i nowoczesnej architektury.

Na etapie adaptacji projektu inwestorzy często zlecają zmianę wysokości ścianki kolankowej, by uzyskać więcej miejsca na poddaszu, by móc je wykorzystać nie tylko jako strych. Czy jest to dobre rozwiązanie?

W projektach parterowych poddasze nieużytkowe zwykle przeznaczane jest na strych gospodarczy.Projekt domu ARP TRYTON 3 B CE (DOM AP2-28)

W projektach parterowych poddasze nieużytkowe zwykle przeznaczane jest na strych gospodarczy.
Projekt domu ARP TRYTON 3 B CE (DOM AP2-28)

Ścianka kolankowa w projekcie domu

Ścianka kolankowa to zewnętrzna ściana, ustawiona na stropie ostatniej kondygnacji. Na niej opiera się więźba dachowa, a obciążenie z dachu przenoszone jest na strop i ściany niższej kondygnacji. Projekty domów z poddaszem mają wysokość ścianki ustaloną przez architekta w oparciu o rodzaj poddasza (mieszkalne czy nieużytkowe). Im wyższa ścianka, tym większą powierzchnię ma poddasze.

Jeśli wysokość ścianki kolankowej wynosi ok. 70 cm, poddasze nieużytkowe może służyć już jako strych czy suszarnia. Wyższa ścianka umożliwia adaptację poddasza na cele mieszkalne. 

Projekty domów z poddaszem mają wysokość ścianki ustaloną przez architekta w oparciu o rodzaj poddasza.Projekt domu TP Elsa CE (DOM TP2-41)

Projekty domów z poddaszem mają wysokość ścianki ustaloną przez architekta w oparciu o rodzaj poddasza.
Projekt domu TP Elsa CE (DOM TP2-41)

Zmianę wysokości ścianki kolankowej w projekcie można przeprowadzić na etapie adaptacji projektu. Należy jednak dobrze przemyśleć decyzję o podwyższeniu ścianki, gdyż ma to wpływ nie tylko na wygląd budynku, ale również może zagrażać jego konstrukcji.

W domach o kącie nachylenia dachu wynoszącym ok. 35-40 stopni, wysokość ścianki kolankowej wynosi najczęściej 1-1,1 m. Zmiana wysokości ścianki kolankowej ma szczególne znaczenie w przypadku domów z poddaszem typu dworkowego. Wyższa ścianka to wyższy poziom okapu dachu – takie rozwiązanie zburzy proporcje domu: bryła przypominać bardziej dom piętrowy niż dworek.

Podwyższenie ścianki kolankowej może również wpływać na obniżenie komfortu dostępu do okien dachowych. Umieszczone wysoko mogą być trudne do otwierania czy wyglądania przez nie.

Ponadto zmiana wysokości ścianki kolankowej wymaga opracowania nowych zbrojeń czy nawet nowego projektu więźby dachowej. Nieodpowiednio zbrojona ścianka zagraża konstrukcji budynku, zatem prace adaptacyjne powinny być przez architekta omawiane z doświadczonym konstruktorem.

Nieużytkowy strych, który pełni funkcję składową, po adaptacji może być przeznaczony na pokój hobby czy dodatkową sypialnię.Projekt domu ARP FIGO CE (DOM AP1-72)

Nieużytkowy strych, który pełni funkcję składową, po adaptacji może być przeznaczony na pokój hobby czy dodatkową sypialnię.
Projekt domu ARP FIGO CE (DOM AP1-72)

Projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji – komfortowy kompromis

Dla osób, które nie wiedzą, jak duży dom będzie potrzebny im w przyszłości, świetnym rozwiązaniem są projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji w późniejszym terminie. Już na etapie opracowania mają one przewidzianą odpowiednią wysokość ścianki kolankowej, pozwalającą na zmianę funkcji poddasza. Architekci dbają również o optymalny kąt nachylenia dachu i układ konstrukcyjny więźby dachowej. Prace adaptacyjne przebiegają więc szybko i znacznie taniej niż w przypadku standardowego strychu nieużytkowego, któremu zmienia się funkcję.

Projekty domów z poddaszem użytkowym do późniejszej adaptacji są chętnie wybierane przez młode rodziny, którym na start wystarcza wygodnie urządzony parter.Projekt domu AC Simon G2 CE (DOM AF8-22)

Projekty domów z poddaszem użytkowym do późniejszej adaptacji są chętnie wybierane przez młode rodziny, którym na start wystarcza wygodnie urządzony parter.
Projekt domu AC Simon G2 CE (DOM AF8-22)

Takie projekty domów na parterze przewidują niezależne i całkowicie wystarczalne niewielkiej rodzinie wnętrza, z podziałem na strefę dzienną i nocną z wygodnymi sypialniami. W przypadku, gdy rodzina się powiększy, strefa nocna może zostać przeniesiona na zaadaptowane poddasze, gdzie zapewni domownikom maksimum prywatności i intymności. Pokoje na parterze można wtedy przeznaczyć na zaciszny gabinet i przytulny pokój gościnny.

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 2, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu