Start Arrow Budowa domuArrow Poddasze – okna kolankowe

Poddasze – okna kolankowe

Poddasze można doświetlić na wiele sposobów. Jednym z nich są okna kolankowe, łączące zalety okien dachowych i tradycyjnych pionowych. Kiedy montaż okien kolankowych jest możliwy i jakie są zalety tego rozwiązania?

Okna kolankowe można montować w domach z poddaszem o konstrukcji dachu ze ścianką kolankową. Najczęściej montowane tam są okna dachowe lub okna tradycyjne w płaszczyźnie ścian. Okna kolankowe łączą zalety obu rozwiązań, umożliwiając pełen niczym nieograniczony widok z okna. Kąt nachylenia dachu powinien wynosić od 15 do 90 stopni.

(Odpowiednie rozmieszczenie okien kolankowych umożliwia równomiernie doświetlić wnętrza na poddaszu. fot. Velux)

Ważne!

Ścianka kolankowa jest to zewnętrzna ściana poddasza, stojąca na stropie ostatniej kondygnacji, biegnąca wzdłuż połaci dachowej. Na niej oparta jest konstrukcja więźby dachowej. Od wysokości ścianki kolankowej zależy wysokość pomieszczeń na poddaszu. Podwyższenie ścianki kolankowej w projekcie jest możliwe na etapie adaptacji. Kiedy warto wprowadzić zmiany w projekcie, a kiedy ścianka kolankowa powinna pozostać bez zmian? Czytaj: Ścianka kolankowa

Okno kolankowe składa się z okna dachowego montowanego w połaci dachu oraz z pionowego dolnego okna montowanego w ściance kolankowej.

(Okna kolankowe ze względu na zastosowane okucia, mogą być uchylne, uchylno – rozwierane lub nieotwierane, ze szkłem stałym. fot. archiwum DOM.pl)

Okna dachowe są więc przedłużone w dół (cała konstrukcja ma kształt litery „L”). To rozwiązanie dostarcza dużo więcej światła słonecznego do pomieszczeń na poddaszu, dodatkowo umożliwiając widok nie tylko na niebo, jak w przypadku okien połaciowych.

Okna kolankowe występują w różnych rozmiarach. Dolna część zamontowana na ściance kolankowej może być otwierana lub nieotwierana, stanowiąc wyłącznie dodatkowe przeszklenie.

Duże okna kolankowe mogą być przewidziane również jako portfenetry, czyli okna od podłogi do sufitu (w tym przypadku do połączenia z oknem dachowym).

Zobacz także:

Ceny okien kolankowych są zdecydowanie wyższe od okna dachowego. Duże pole widzenia, równomierne doświetlenie poddasza i niesamowity efekt aranżacyjny, jaki dają, warte są jednak przemyślenia tej inwestycji.

Domy z oknami kolankowymi – znajdź projekty w naszej bazie:

 

 

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Okno dachowe w łazience - gdzie montować? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-09 11:25:18

[...] Poddasze – okna kolankowe Poddasze można doświetlić na wiele sposobów. Jednym z nich są okna kolankowe, łączące zalety okien d...więcej [...]

Okno w kuchni - jak je zaplanować? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-01-20 11:34:35

[...] Co to są okna kolankowe? [...]

Okno dachowe: jedno czy dwa mniejsze? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-01-13 11:53:27

[...] Poddasze – okna kolankowe Poddasze można doświetlić na wiele sposobów. Jednym z nich są okna kolankowe, łączące zalety okien d...więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

  • Lampa satynowa Fiona Czarna-Juta Boho 50cm

  • Promocja

    Lampa wisząca dzwoneczki Chmurki Pink + 3 żar...

  • Lampa podłogowa nowoczesna BOHO Black 1pł. ra...

  • Ścierka do mycia okien 35x35

  • Kinkiet Lagos Black TK Lighting

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 120W Czarny E27

  • Lampka stołowa drewniana - Elegant