Start Arrow OgródArrow Podjazd do garażu z kostki

Podjazd do garażu z kostki

Nasze domy są piękniejsze, a samochody coraz droższe i bardziej luksusowe… Otoczeni wartościowymi, eleganckimi przedmiotami często nie dostrzegamy jednak tego, co leży najbliżej a jednocześnie stanowi naszą wizytówkę – nawierzchni podjazdu do garażu. Również ona może podkreślić estetykę domu, doskonale harmonizować z ogrodową zielenią i stać się częścią przemyślanej i spójnej kompozycji.

Na podjazdy powinniśmy wybierać przede wszystkim kostki w ciemnej gamie kolorystycznej, by uniknąć pozostawania
na ich powierzchni widocznych śladów i zabrudzeń.

(Kostka brukowa dla wielbicieli klasycznej aranżacji, fot. Libet)

(Kostka brukowa dla wielbicieli klasycznej aranżacji, fot. Libet)

Odradzamy na tego typu powierzchnie kostki w kolorze jasnego beżu czy kości słoniowej. Na nawierzchniach w tej
tonacji kolorystycznej ślady opon czy skutki awarii samochodowych, na przykład wyciek oleju mogą być nieodwracalne. Takie ryzyko w doborze koloru można podjąć tylko wtedy, kiedy zamierzamy zastosować do zabezpieczenia kostki impregnat chroniący ją przed zabrudzeniami. Trzeba jednak pamiętać, że kostki zaimpregnowane również należy szczególnie chronić. Tak zabezpieczona nawierzchnia nie zwalnia użytkowników z obowiązku dbania o to, by nie hamować brawurowo przed garażem czy naprawiać samochód na podjeździe
– radzi Tomasz Maculak z firmy Tomtrans Usługi Brukarskie z Zielonki koło Warszawy.

Podjazd do garażu – poza tym, że powinien być dobrze skomponowany z resztą otoczenia – musi być przede wszystkim
funkcjonalny.

Najlepiej wybierać na tego typu nawierzchnie kostkę postarzaną albo inną o gładkiej powierzchni, na przykład
o różnorodnym melanżu kolorystycznym. Ciemna tonacja i gładka powierzchnia kostek jest mniej podatna na zabrudzenia, które pozostawiają opony samochodu
– mówi Tomasz Maculak. – Wybór kostki płukanej o chropowatej strukturze polecany jest tylko, jeśli występuje ona w tonacji ciemnej lub szarawej, bo ten typ kostek jest najbardziej
podatny na zabrudzenia, które pozostają między drobnym kruszywem stanowiącym jej powierzchnię
– dodaje.

Charakter i kolor nawierzchni podjazdu do garażu powinien doskonale harmonizować z otoczeniem, a więc z bryłą i barwą budynku i jego wykończenia oraz bramą wjazdową na teren posesji. Jednak kolory i faktura kostek powinny być przed wszystkim spójne stylistycznie z domem.

W przypadku domów z cegły, o prostej formie, z odrobiną brytyjskiego szyku, dobrze skomponować podjazd z kostek stylizowanych na starobruk. Dzięki swojej ciepłej, naturalnej kolorystyce przełamią chłód regularnej bryły i surowość budynku, a jedwabiście gładka powierzchnia uchroni kostkę przed powstawaniem trwałych zabrudzeń – radzi Tomasz Maculak z Tomtrans.

(Luksusowy samochód zasługuje na równie luksusową oprawę, fot. Libet)

(Luksusowy samochód zasługuje na równie luksusową oprawę, fot. Libet)

Jeśli nasz dom jest utrzymany w barwach kości słoniowej, piasku czy beżu dobrze jest go ocieplić nawierzchnią w tonacji brązów, zwłaszcza jeśli wykończenie domu, czyli okiennice i drzwi, są utrzymane właśnie w tej gamie kolorystycznej.

Dla budynków o ciężkiej, ciemnej bryle rozwiązaniem może być mozaika wielobarwnych kostek albo połączenie kostek w różnych kolorach – ciemniejszym na ścieżkę podjazdową i jaśniejszym na obrzeża. Taki zabieg pozwoli podkreślić jej krawędzie i jednocześnie rozjaśni ciemne otoczenie. Aby skomponować jasne beżowe lub piaskowe obrzeże okalające ścieżkę, możemy użyć kostek tego samego typu, jak te, które ułożyliśmy wcześniej na ścieżce podjazdowej albo elementu obrzeża, czyli niewielkiego estetycznego krawężnika.

(Podjazd elegancki i z odrobiną artystycznego polotu, fot. Libet)

(Podjazd elegancki i z odrobiną artystycznego polotu, fot. Libet)

Podjazd do garażu, który jest często integralnym elementem ogrodu i domu, nie powinien burzyć ich kompozycji, ani psuć estetyki pięknie utrzymanej bryły budynku. Aby temu zapobiec musimy przemyśleć jego projekt z taką starannością, z jaką myślimy o doborze mebli do salonu czy kwiatów i krzewów do ogrodów.

Autor: Libet

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

  • JAKARTA

  • Nautilus ip67. 35 W

  • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

  • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

  • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

  • Donica ogrodowa wys.34cm

  • Promocja

    Kinkiet ogrodowy WIKI LED