Start Arrow OgródArrow Podlewanie roślin zimą: to warto wiedzieć

Podlewanie roślin zimą: to warto wiedzieć

Wydawać by się mogło, że największym niebezpieczeństwem dla roślin zimą jest ich przemrożenie. Tymczasem, dużo większe zagrożenie stanowi brak nawadniania. Jakim roślinom może on zaszkodzić w największym stopniu i co możemy zrobić, żeby temu zapobiec?

Przesuszenie roślin zimą – jak to możliwe?

W największym niebezpieczeństwie podczas zimowych miesięcy znajdują się rośliny zimozielone – zarówno iglaste, jak i liściaste. Z pierwszej grupy dotyczy to w szczególności jodeł, sosen oraz jałowca, a także cyprysików. Jeśli zaś chodzi o rośliny liściaste, do najbardziej wrażliwych należy bukszpan, różanecznik oraz mahonia.

 

(Dla roślin zimozielonych groźniejsze jest przesuszenie niż przemarznięcie)

Co jest tego przyczyną? Mechanizm jest prosty. Jak wiadomo, w czasie mrozów gleba zamarza. Niemożliwe staje się zatem pobieranie wody przez korzenie. Tymczasem woda jest oddawana przez liście lub igły roślin. Szybko dochodzi zatem do deficytu wody.

Zjawisko to szczególnie niebezpieczne podczas przejściowych okresów ocieplenia. Wówczas otwierają się aparaty szparkowe roślin i woda wyparowuje znacznie szybciej. Im bliżej wiosny, tym odwilże zdarzają się częściej, zatem musimy poświęcać tej kwestii coraz więcej uwagi. Efekt przesuszenia wzmagany jest przez często pojawiający się zimą mroźny wiatr. Czynniki te razem mogą spowodować tzw. suszę fizjologiczną, a w konsekwencji – śmierć rośliny.

Jeszcze nie jest za późno

Nawadnianie roślin na zimę powinniśmy przeprowadzić w okolicach października lub listopada, czyli gdy liście z drzew już opadły, ale zanim nastaną mrozy. W tym roku prawdziwe mrozy jeszcze nie nadeszły. Jeśli więc nie zdawaliśmy sobie sprawy z zagrożenia, lub zwyczajnie zapomnieliśmy o konieczności podlania roślin przed zimą, mamy jeszcze szansę to zrobić.

 

(Mrozy jeszcze nie nadeszły, wciąż jest więc czas na podlanie roślin)

Rośliny należy podlewać obficie, ale używając niewielkiego, stałego strumienia wody. W ten sposób wydłużymy czas podlewania i pozwolimy na lepsze wniknięcie wody w glebę. Optymalny rezultat uzyskamy, gdy woda przeniknie na głębokość ok. 40 cm. Zanim nastanie mróz dobrze też jest podlać trawnik.

Dla dodatkowej ochrony możemy zastosować inne elementy. Jeśli mamy taką możliwość, postawmy osłonę od strony, z której najczęściej wieje wiatr (najgroźniejsze są zimne wiatry wschodnie). Ponadto, powinno pomóc ściółkowanie gleby. Jeśli ułożymy na glebie grubą warstwę ściółki (najlepiej w tej roli sprawdzi się kora), to ograniczymy parowanie wody z gleby. W konsekwencji gleba nie będzie tak łatwo zamarzać.

 

(Zimą należy uważnie przyglądać się roślinom)

Zimą warto co jakiś czas kontrolować stan roślin. Nawet jeśli podejmiemy opisane działania prewencyjne, może się zdarzyć, że rośliny nie będą dobrze znosić mrozów. Jeśli zobaczymy, że wyglądają niezdrowo, a ich liście są pozwijane, jest to znak, że mimo wszystko straciły za dużo wody. W takiej sytuacji należy poczekać do najbliższego ocieplenia i obficie podlać roślinę. Jest wówczas duża szansa, że odratujemy roślinę.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 16, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Luty w ogrodzie - pielęgnacja drzew owocowych | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-02-04 15:54:24

[...] Podlewanie roślin zimą: to warto wiedzieć Wydawać by się mogło, że największym niebezpieczeństwem dla roślin zimą jest... więcej [...]

Tanie podlewanie | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-25 14:57:25

[...] Każdy właściciel gospodarstwa domowego dobrze wie, jak istotną kwestią jest oszczędzanie wody. Jednym ze sposobów na ograniczenie jej zużycia jest wykorzystywanie wody deszczowej. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli chodzi o podlewanie ogrodu. [...]

Kwiaty Do Ogrodu odporne na mróz – ciemierniki | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-02-07 14:37:28

[...] Jak dbać o ciemierniki? Nawozić możemy je na dwa sposoby – jesienią za pomocą obornika, lub w dowolnym czasie raz do roku przy pomocą nawozu wieloskładnikowego.  W porze letniej ciemierniki zdecydowanie lepiej znoszą lekką wilgoć aniżeli susze.  Nie wolno doprowadzić do przesuszenia gleby, zatem konieczne jest ich regularne podlewanie. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty