Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Podłoga lakierowana czy olejowana? Wady i zalety wykończenia podłogi drewnianej

Podłoga lakierowana czy olejowana? Wady i zalety wykończenia podłogi drewnianej

Lakier czy olej? Każdy, kto zdecydował się na montaż podłogi drewnianej, musi zadać sobie podobne pytanie. Odpowiedź będzie uzależniona przede wszystkim od własnych upodobań, ale nie tylko. Warto wiedzieć, czym różnią się od siebie obydwa rodzaje wykończenia powierzchni.

Każda podłoga drewniana wymaga naniesienia na nią powłoki ochronnej. Do wyboru mamy lakiery i oleje, choć w każdej z tych kategorii dostępne są obecnie rozmaite środki, pozwalające uzyskać odmienne efekty wizualne.

Podłoga lakierowana – zalety i wady

Wiele osób decyduje się na pokrycie drewnianej podłogi szczelną powłoką lakieru. Nie oznacza to jednak, że taka powierzchnia musi błyszczeć. W zależności od tego, jaki lakier wybierzemy, uzyskamy efekt matowy, półmatowy, połysk lub półpołysk. Na poszczególnych deskach widoczny może być naturalny kolor i usłojenie drewna, ale możemy też zmienić ich barwę. Możemy nawet sprawić, że podłoga lakierowana będzie niemal nie do odróżnienia od olejowanej.

Zaletą gładkich podłóg lakierowanych jest to, że renowacji wymagają one najwcześniej po kilku latach.

Zaletą gładkich podłóg lakierowanych jest to, że renowacji wymagają one najwcześniej po kilku latach.

Na podłogę lakierowaną najczęściej decydują się osoby, które chcą mieć powierzchnię odporną na zabrudzenia, łatwą i tanią w konserwacji. W praktyce, zalety te dotyczą przede wszystkim podłóg gładkich. Inaczej będzie, jeśli zdecydujemy się na – aktualnie bardzo modną – podłogę szczotkowaną.

Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe:
Tego typu podłogi, z uwagi na ich chropowatą powierzchnię, wymagają większego nakładu pracy przy utrzymaniu w czystości w porównaniu z gładkimi deskami lakierowanymi. Podłoga szczotkowana jest też mniej odporna na zabrudzenia, gdyż w nierównościach jej powierzchni lub w mikrofazach łatwiej gromadzi się brud i trudniej go usunąć.

Zaletą gładkich podłóg lakierowanych jest to, że renowacji wymagają one najwcześniej po kilku latach. Deski pokryte lakierem mogą być jednak podatne na zarysowania i są bardzo wrażliwe np. na piasek. A warto wiedzieć, że nie można naprawić jedynie fragmentu polakierowanej podłogi (wymieniony fragment będzie odróżniał się od pozostałych desek). Poza tym lakier skleja brzegi elementów drewnianych, co przy rozsychaniu drewna może być przyczyną pękania lakieru na rantach.

Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe:
Przy normalnym użytkowaniu podłóg lakierowanych w domach oraz przy właściwym dbaniu o nie, cyklinowanie nie będzie konieczne przez bardzo długi okres czasu. Cyklinowanie należy traktować jako ostateczność i stosować dopiero wtedy, gdy inne środki nie przynoszą zadowalających rezultatów. Bardzo często podłogi drewniane są użytkowane przez wiele lat, zazwyczaj więcej niż 10, bez cyklinowania.

Podczas mycia podłogi lakierowanej należy pamiętać o używaniu jak najmniejszej ilości wody i o stosowaniu odpowiednich środków – nie powinny one zawierać tłuszczu. W kwestii nakładania środków konserwujących, najlepiej kierować się zaleceniami producenta konkretnej podłogi. Producenci zazwyczaj wymieniają wprost rekomendowane środki oraz wskazują zalecaną częstotliwość pielęgnacji.

Podłoga olejowana – zalety i wady

Jeśli zdecydujemy się na podłogę olejowaną, powinniśmy wiedzieć, że w sklepach dostępne są oleje o różnej wytrzymałości na ścieranie. W związku z tym inny olej będzie odpowiedni do sypialni, a inny np. do biura o dużym natężeniu ruchu. Zastosowanie oleju o wysokiej wytrzymałości na ścieranie zapobiegnie niszczeniu podłogi przez dłuższy czas.

Gdy podłogę zabezpieczymy olejem, ewentualne rysy będą zazwyczaj mniej widoczne.

Gdy podłogę zabezpieczymy olejem, ewentualne rysy będą zazwyczaj mniej widoczne.

Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe:
Podłogi wykańczane są z zastosowaniem olejów utwardzanych w technologii UV lub olejów naturalnych. Olej UV utwardza się pod wpływem promieni UV. Tworzy on na powierzchni ochronną powłokę olejową, zwiększając jej odporność na zabrudzenia. Natomiast olej naturalny utwardza się w kontakcie z tlenem. Olej naturalny wnika w pory drewna impregnując je przed wilgocią oraz uwydatnia naturalne cechy drewna.

Gdy podłogę zabezpieczymy olejem, ewentualne rysy będą zazwyczaj mniej widoczne. Powierzchnia olejowana będzie mniej śliska i będzie miała właściwości antystatyczne. Podłoga olejowana przeważnie wygląda bardziej naturalnie niż podłoga lakierowana. Ważną zaletą podłóg olejowanych jest to, że można je poddawać naprawie częściowej, np. punktowo lub miejscowo.  Niestety, taka podłoga zazwyczaj szybciej się brudzi, a jej renowacja może być wskazana nawet po dwóch latach od położenia.

Olejowaną podłogę należy myć zimną wodą lub środkami delikatnie natłuszczającymi – najlepiej wskazanymi przez producenta. Dla niektórych osób uciążliwym obowiązkiem jest olejowanie drewna. Producenci zalecają, by wykonywać je nawet kilka razy w roku, ale dużo zależy od intensywności użytkowania danego pomieszczenia. W mieszkaniu wystarczyć może olejowanie raz do roku, w pomieszczeniach biurowych dwa razy do roku, a w miejscach takich jak np. sklep, odpowiednie może być olejowanie nawet co 3 miesiące.

Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe:
Choć producenci przekonują, że w pomieszczeniach użytkowych można stosować lakier, mniej problemów sprawią podłogi olejowane. Przy dużym natężeniu ruchu ryzyko widocznych zarysowań na podłogach lakierowanych jest większe niż w przypadku podłóg olejowanych. Nawet jeśli lakier nie ulegnie przetarciu, to ślady użytkowania w postaci zarysowań będą na jego powierzchni widoczne bardziej niż na zamontowanej w tym samym miejscu podłodze olejowanej.

Pomijając kwestie związane z pielęgnacją, utrzymaniem czystości oraz intensywnością użytkowania danego pomieszczenia, wybór odpowiedniej powłoki ochronnej będzie już wyłącznie kwestią gustu. Obecnie ilość wzorów podłóg oraz rodzajów lakierów i olejów jest tak duży, że każdy klient bez wątpienia znajdzie rozwiązanie odpowiednie dla siebie.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 30, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

tokiki Odpowiedz 2018-02-28 15:33:46

my mamy drewnianą podłogę z artcore i jest cudowna. ślicznie to wygląda i moim zdaniem ma same zalety

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie