Start Arrow InstalacjeArrow Podłoga w elektrycznym ogrzewaniu

Podłoga w elektrycznym ogrzewaniu

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być wykorzystywane jako główny system grzewczy w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych. Warunkiem koniecznym do uzyskania odpowiedniego komfortu cieplnego oraz stosunkowo niskich kosztów eksploatacji jest prawidłowe ocieplenie budynku. Chodzi nie tylko o ściany, sufit, szczelne drzwi i okna, ale również o prawidłowe wykonanie izolacji cieplnej posadzki.

Podłogi ceramiczne

(fot. Emultimax)

(fot. Emultimax)

Ogrzewanie podłogowe podłóg ceramicznych (terakota, gres, itp.) to system znacznie podnoszący komfort użytkowania pomieszczeń poprzez zapewnienie efektu przyjemnie ciepłej podłogi, charakteryzujący się jednocześnie niskim kosztem eksploatacji.

Pomieszczenie jest w tym przypadku ogrzewane np. ogrzewaniem centralnym lub kominkiem, a ogrzewanie podłogowe znakomicie uzupełnia system główny. Wystarczy podnieść o kilka stopni temperaturę podłogi, a komfort cieplny zdecydowanie wzrasta.

Regulator temperatury pozwala na precyzyjną regulację temperatury podłogi i dostosowanie jej do indywidualnych oczekiwań użytkowników.

 • Dobór urządzenia grzewczego

Ogrzewanie może być w tym wypadku zrealizowane na dwa sposoby:

1. Zamontowanie przewodu grzejnego w posadzce betonowej

Pracę można wykonać na etapie zalewania posadzki przy budowie domu czy mieszkania. Stosujemy tu przewody grzejne HC30 lub HC11 o mocy liniowej 17W/mb, zamontowane w 4–6 cm warstwie wylewki betonowej.

Moc zainstalowana powinna być w granicach 100-170W/m2 powierzchni grzewczej. Im wyższa moc zainstalowana tym podłoga będzie nagrzewała się krócej. W przypadku łazienek dopuszczalne jest zainstalowanie ogrzewania o mocy do 200W/m2 powierzchni grzewczej.

2. Zamontowanie maty grzejnej w warstwie kleju pod płytkami.

Druga metoda polega na zamontowaniu maty grzejnej w warstwie kleju do płytek. Instalację tego typu systemu wykonujemy tuż przed ułożeniem terakoty, zatem montaż możliwy jest również na etapie remontu.

(rys. Emultimax)

(rys. Emultimax)

Maty grzejne dostępne są w stałych mocach jednostkowych 120W/m2, 160W/m2 i 170W/m2. W zwykłych pomieszczeniach, typu pokój, kuchnia czy przedpokój, najczęściej wystarczy mata o mocy 120W/m2, jednak zastosowanie maty grzejnej o wyższej mocy skraca czas nagrzewania się podłogi.

W łazienkach i innych pomieszczeniach o wyższym zapotrzebowaniu cieplnym warto zainstalować matę grzejną o jak najwyższej mocy na m2 – np. 170W/m2.

Podłogi panelowe

(fot. Emultimax)

(fot. Emultimax)

Ogrzewanie podłóg panelowych to system znacznie podnoszący komfort użytkowania pomieszczeń. Zapewnia efekt przyjemnie ciepłej podłogi a jednocześnie charakteryzuje się niskim kosztem eksploatacji.

Pomieszczenie jest w tym wypadku ogrzewane np. ogrzewaniem centralnym lub kominkiem, a ogrzewanie podłogowe znakomicie uzupełnia system główny. Wystarczy podnieść o kilka stopni temperaturę podłogi, a komfort cieplny zdecydowanie wzrasta.

Należy jednak pamiętać, aby panele były przystosowane do ogrzewania podłogowego, w przeciwnym razie ich producent może unieważnić gwarancję.

Panele podłogowe należą do grupy materiałów słabo akumulujących ciepło i są z natury zimne w dotyku. Charakteryzują się również niską odpornością na znaczne i szybkie wahania temperatury. Z tych powodów ogrzewanie podłóg panelowych jest zadaniem wymagającym specjalnego rozwiązania, a wyklucza się stosowanie tradycyjnych systemów ogrzewania wysokotemperaturowego. Właściwe rozwiązanie polega na równomiernym, powolnym podniesieniu temperatury na powierzchni podłogi.

(fot. Emultimax)

(fot. Emultimax)

Mata grzejna nie powinna osiągać temperatury wyższej niż 28 do 31st.. C, dzięki czemu temperatura na powierzchni paneli osiąga wartość od 22 do 24st. C co zapewnia tzw. „ciepło dotyku” oraz sprawia, iż w całym pomieszczeniu będzie cieplej. Rzeczywista temperatura maty, paneli oraz pomieszczenia zależna jest od następujących czynników: izolacji posadzki, ścian, stropów oraz stolarki budowlanej, a także stosunku ogrzewanej powierzchni do kubatury pomieszczenia. Istotnym czynnikiem jest także staranne, zgodne z instrukcją wykonanie instalacji ogrzewania podłogi panelowej.

 • Dobór urządzenia grzewczego

Na etapie zalewania posadzki można zamontować przewód grzejny w warstwie wylewki pod panelami, należy jednak pamiętać, że przy tego typu podłogach moc zainstalowana nie powinna przekraczać 100W/m2. Dla bardziej równomiernego nagrzewania podłogi warto wybrać przewody grzejne o mocy liniowej 10W/m (typ HC 20).

Przy takim zainstalowaniu elementu grzejnego między posadzką a panelami należy położyć specjalną piankę amortyzująco-wytłumiającą przystosowaną do ogrzewania podłogowego (np. dziurkowaną).

Na etapie układania paneli podłogowych, jeśli wylewka jest już zrobiona, można zamontować specjalne aluminiowe maty grzejne, których moc dobrana jest do tego typu podłogi i wynosi zwykle 60W/m2, folia aluminiowa gwarantuje równomierny rozkład ciepła.

Ten typ ogrzewania jest bardziej oszczędny od systemu opisanego powyżej, gdyż mata ogrzewa bezpośrednio panel.

Podłogi drewniane

(fot. Emultimax)

(fot. Emultimax)

Ogrzewanie podłogowe dla podłóg drewnianych może być zainstalowane tylko wtedy, gdy producent podłogi dopuszcza jej montaż na ogrzewaniu podłogowym.

Ogrzewanie nie powinno być w tym wypadku stosowane jako główne źródło ciepła, a jedynie dodatkowe, do uzyskania efektu ciepłej podłogi.

Moc zainstalowana dla podłóg drewnianych nie może być wyższa niż 60-80W/m2.

Należy również pamiętać, że temperatura pod podłogą drewnianą nie powinna przekraczać 27st. C.

 • Dobór urządzenia grzewczego

Przy podłogach drewnianych przystosowanych do ogrzewania podłogowego (np. Deska Barlinecka) stosujemy przewody grzejne o mocy liniowej 10W/m (typ HC20), rozłożone na siatce metalowej zainstalowanej między legarami. Siatka powinna być zainstalowana 2-3cm ponad warstwą izolacji cieplnej.

Jeśli podłoga drewniana jest na legarach moc grzewcza nie powinna być wyższa niż 80W/m2, w przypadku podłogi drewnianej montowanej na wylewce betonowej moc nie powinna być wyższa niż 100W/m2 (w takim przypadku przewód grzejny montujemy w wylewce betonowej).

Autor: Emultimax

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Kola Odpowiedz 2012-08-13 16:48:27

Jednak mimo wszystko przyjemniej się chodzi po drewnianej podłodze, która jest ogrzewana niż po gresie. Z tego co wiem na podłogówkę nie koniecznie trzeba kłaść panele są też drewniane deski warstwowe, które mają gwarancje na ogrzewanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

 • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

 • Lampa wisząca Aida White 2pł.

 • Lampa sufitowa Click Gray 4pł.

 • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

 • Promocja

  Listwa 3 płomienna Alan

Obejrzyj zdjęcia domowników