Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Podłoga w gabinecie

Podłoga w gabinecie

Planując wystrój gabinetu, warto zacząć od podstaw – dosłownie i w przenośni. Na początku pomyślmy o solidnej i trwałej podłodze . Jest wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę dobierając podłogę – między innymi wielkość pomieszczenia i intensywność jego użytkowania. W większości przypadków najlepiej sprawdzi się podłoga drewniana.

Istotne czynniki

podloga_biuroPodłoga w biurze jest bardziej obciążona, niż większość podłóg w mieszkaniu, dlatego warto wybrać bardziej odporne gatunki.

Dużo zależy też od stylu, jaki preferujemy – klasyczny wystrój wnętrza najlepiej uzupełni dąb, jesion, oraz buk. Z gatunków egzotycznych najlepiej wybrać tali lub jatobe.

Im większe są rozmiary pomieszczenia, tym bardziej ozdobna może być jego aranżacja.  W dużym wnętrzu dobrze  sprawdzą się nietypowe barwy, na przykład merbau, padouk, lub wzorzysty orzech. Im mniejsze jest pomieszczenie, tym jaśniejszy kolor warto wybrać. Ciemne deski podłogowe będą niepotrzebnie dodatkowo zmniejszać pomieszczenie.

Dobrym rozwiązaniem do małego wnętrza są deski podłogowe w subtelnych kolorach, na przykład akacji, klonu lub brzozy. Jeśli chcemy dodać wnętrzu ciepła, wybierzmy olchę, dąb czerwony, lub buk parzony.

Jeśli podłoga wielowarstwowa w pomieszczeniu biurowym będzie odpowiednio konserwowana, będziemy mogli się nią cieszyć nawet przez 10-15 lat. Panele laminowane powinny wytrzymać około 5 lat, po roku mogą jednak pojawić się wytarcia na krawędziach – jest to zjawisko naturalne.

Jak zabezpieczyć podłogę?

Oczywiście trwałość podłogi będzie tak wysoka tylko pod warunkiem, że zachowamy wszystkie warunki odpowiedniej eksploatacji. Pamiętajmy, że kółka foteli obrotowych muszą być miękkie, pod krzesłami warto też umieścić przezroczyste maty, które zabezpieczą podłogę. W pomieszczeniach mocno obciążonych, gdzie dużo osób wchodzi bezpośrednio z zewnątrz, nanosząc piasek i błoto, najlepiej jest zastosować podłogę litą.

podloga_biuro1

(Fot. Barlinek)

Meble stojące w gabinecie (na przykład regał z książkami) bywają ciężkie, dobre zabezpieczenie drewna jest więc kluczowe. Podstawą jest wybór dobrego lakieru i dobranie odpowiedniej jego ilości. Innym rozwiązaniem jest zakup podłogi już wykończonej.

Aranżacja podłogi

Dobierając podłogę to gabinetu, nie kierujmy się wyłącznie własnym gustem, weźmy też pod uwagę charakter wykonywanej pracy. Gabinet prawnika lub właściciela rodzinnej firmy z tradycjami zazwyczaj jest urządzony w stylu klasycznym. Tutaj najlepiej sprawdzi się dąb lub buk. Wzorzyste deski iroko, z orzecha nie będą tutaj dobrze się prezentować. Gabinet lekarza z kolei musi kojarzyć się ze sterylnością i czystością. Warto tutaj zatem użyć delikatnej kolorystyki – na przykład klonu, dębu select, lub grabu.

Na nieco bardziej odważne aranżacje mogą sobie pozwolić przedstawiciele wolnych zawodów. Mniej formalny wystrój wnętrza uzyskamy wybierając drewno egzotyczne, takie jak badi, sapelli, czy padouk.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1646

  • Lampa podłogowa Trójnóg Webo Black

  • Kinkiet Diamond Black

  • Lampa Flexi Szara w kropeczki 5pł.

  • Plafon Vaio 5 Gray

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza