Podłoga w jodełkę to hit ostatnich miesięcy. Coraz częściej układ podłogi w jodełkę jest spotykany we wnętrzach mieszkań i domów. Nie tylko w starych kamienicach i zabytkowych wnętrzach. Motyw ten nierzadko już pojawia się w nowoczesnych wnętrzach. O czym warto pamiętać, decydując się na taki układ parkietu? Oto nasze wskazówki…
Nazwa i wzór
Nazwa tego sposobu układania podłogi, pochodzi od jego podobieństwa do ułożenia igieł na gałęzi jodły. „Jodełka” została rozpowszechniona za czasów Imperium Rzymskiego, gdzie nosiła nazwę „Opus Spicatum”, co oznacza „kolczasty”. Ułożenie w ten sposób kamieni czy cegieł na drodze, miało wymiar niezwykle praktyczny – dzięki temu nacisk na powierzchnię był lepiej absorbowany i amortyzowany.
Jodełka francuska, węgierka, a może klasyczna?
Istnieją trzy, popularne metody układania desek w jodełkę: francuska węgierska i klasyczna. Różnią się one kątem nachylenia zacięć deseczek. Jodełka francuska układana jest pod kątem 45 stopni, a węgierska pod kątem 60 stopni. Z pewnością wzór jodełki węgierskiej jest delikatniejszy i subtelniejszy. Z kolei we wzorze klasycznym krańce deszczułek nie przylegają bezpośrednio do siebie, jak w przypadku jodełki francuskiej i węgierskiej. Zamiast tego krótszy bok jednej deseczki łączy się z dłuższym bokiem drugiej pod kątem prostym. Co ciekawe, motyw ten chętnie wykorzystywany był w Polsce w latach 70. i 80.
O czym warto jeszcze pamiętać?
Niezależnie od tego jaki rodzaj układu jodełki wybierzesz, po ułożeniu parkietu, należy go prawidłowo wycyklinować. To zagwarantuje nam równą i jednolitą powierzchnię. Następnie należy oczyścić parkiet z pyłu. Kolejny krok to olejowanie lub lakierowanie parkietu. Wybrany przez Ciebie preparat, zabezpieczy parkiet przed czynnikami zewnętrznymi i pogłębi kolor drewna. Ostatni krok to wypolerowanie podłogi.
Dodaj komentarz