Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Podłoga wielowarstwowa – czy warto?

Podłoga wielowarstwowa – czy warto?

Drewno, jako materiał do wykańczania podłóg, od lat nie wychodzi z mody. Przeciwnie, jego popularność wzrasta. Co za tym idzie, pojawiają się nowe technologie do obróbki tego surowca.

W większości polskich domów królują podłogi wykonane z drewna litego, popularne są również panele laminowane wykonane z produktów drewnopodobnych. Coraz większą popularnością cieszą się jednak deski wielowarstwowe. Postaramy się dzisiaj pokrótce przedstawić główne cechy tego produktu.

Deski wielowarstwowe łączą w sobie zalety paneli i drewna litego. Ich montaż jest równie łatwy, jak w przypadku paneli, jednak pod względem właściwości zdecydowanie bardziej przypominają drewno lite.

Deski wielowarstwowe to nic innego, jak kilka warstw drewna różnych gatunków, które są ze sobą połączone.Taka budowa podłogi ma wiele zalet.

W pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza lub zmiennej temperaturze (na przykład w kuchni, łazience, przedpokoju lub przy grzejnikach) nie zaleca się stosowania drewna litego. W tak zmiennych warunkach intensywnie pracują, przez co może dojść do ich wybrzuszeń i zniekształceń, a także rozsychania, które może spowodować wypadanie niektórych elementów.

Problem ten jest wyeliminowany przy podłogach wielowarstwowych. Każdy z gatunków drewna pracuje indywidualnie, przez co cała konstrukcja jest elastyczniejsza. To rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym – łączy naturalny wygląd z dużą wytrzymałością na wysoką temperaturę.

podloga2

Na tym jednak zalety podłogi wielowarstwowej się nie kończą. Do jej istotnych cech zalicza się także łatwość montażu i pielęgnacji. Warto też zwrócić uwagę na to, jak cienkie są poszczególne elementy – dzięki temu nie musimy stosować wylewek wyrównujących. W takiej podłodze z pewnością nie powstaną nieestetyczne szpary, co jest częstym problemem w przypadku desek litych, które często się rozsychają.

Producenci stosują obecnie coraz więcej zabiegów, których celem jest zwiększenie wytrzymałości desek wielowarstwowych. Możemy zatem nabyć deski pokryte lakierem o podwyższonej odporności na ścieranie lub utwardzane promieniami UV. Lakierowane deski nie tylko lepiej znoszą użytkowanie, charakteryzuję się także estetycznym wyglądem. Na ogół posadzki nie musimy lakierować w domu, gdyż większość produktów jest już zabezpieczona przez producenta. Na ogół objęte są one długa gwarancją.

Podsumowując – jeśli z różnych względów drewno lite nie sprawdza się w danym pomieszczeniu, warto zastosować deski wielowarstwowe. Warto nadmienić, że tego typu podłoga może być użytkowana natychmiast po jej ułożeniu. Producenci wciąż udoskonalają podłogi korzystając z najnowszych osiągnięć technologii, z pewnością zatem znajdziemy odpowiednie dla nas rozwiązanie.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

AKUSTA Odpowiedz 2009-11-11 18:05:26

Myślę, ze jet to jeden z najlepszych produktów ostatnich lat. Trendy w podłogach (kolorystyka) zmieniają się co 3-4 lata i przy dobrej cenie takiej deski spokojnie można ją wymienić bez narażania się na znacznie wyższe koszty jak w przypadku drewna litego. Ponadto deska jest bardziej wytrzymała na ogrzewanie podłogowe na legarach stad znalazła szerokie zastosowanie na projektach deweloperskich w Zachodniej Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642