Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Podłoga z bambusa

Podłoga z bambusa

Moda na ekologiczny styl życia zatacza coraz szersze kręci. Coraz większą uwagę poświęcamy segregowaniu śmieci i coraz częściej wybieramy urządzenia energo- i wodooszczędne. To jednak nie koniec ekologicznych rozwiązań, które możemy zastosować w naszych domach.

Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie podłogi z bambusa. Jest to ciekawa alternatywa dla podłogi drewnianej, która jest zarazem nieszkodliwa dla środowiska naturalnego.

Wbrew obiegowej opinii, bambus nie jest gatunkiem drewna, a szybko rosnącą trawą. Występuje ona głównie w strefach tropikalnych i subtropikalnych (głównie w Chinach). Jej łodygi są ścinane, gdy zdrewnieją, a wówczas wypuszczane są nowe pędy, które odrastają w oszałamiającym tempie – nawet 50 cm na dobę! Jeśli wyjątkowo zależy nam na środowisku naturalnym, desek bambusowych możemy używać z czystym sumieniem – nie zmniejszymy w ten sposób globalnych zasobów tego surowca. Najczęściej używanym do budowy podłóg gatunkiem jest Bambus Olbrzymi (Moso).

(Podłoga bambusowa, fot. Dunin)

Bambus swoją budową zupełnie nie przypomina gatunków traw rosnących w naszym kraju. Łodygi osiągają wysokość 40 m, zaś ich obwód wynosi ok. 30-35 cm. Są puste w środku (kształtem przypominają rurę) i charakteryzują się niezwykłą twardością, o kilkadziesiąt procent wyższą niż na przykład drewno dębu. Właściwości poszczególnych łodyg mogą różnić się między sobą, najlepsze pod względem barwy i twardości jest drewno z łodyg około 5- letnich, które są cięte na wąskie paski – następnie zdejmuje się z nich zieloną korę.

Zastosowanie nowych technologii w procesie wytwarzania sprawia, ze podłoga bambusowa jest niezwykle wytrzymała, stabilna i nie ulega łatwo ścieraniu. Ponadto, charakteryzuje się ciekawą barwą i strukturą, przez co świetnie wpasuje się w nowoczesny wystrój wnętrza.  W zależności od użytej technologii (prasowanie pod dużym ciśnieniem i obciążeniem) można uzyskać podłogę do złudzenia przypominającą  lite drewno.

Na rynku królują deski o naturalnej, jasno-żółtej barwie oraz deski karbonizowane w karmelowym odcieniu brązu. Ta druga otrzymywana jest poprzez poddanie bambusa  obróbce termicznej, dzięki czemu zawarty w łodygach cukier karmelizuje się.

Podłoga bambusowa może mieć układ wertykalny (łodygi ułożone poziomo) lub horyzontalny (łodyg ustawione pionowo). Mamy również szeroki wybór, jeśli chodzi o technikę wykańczania – możemy wybrać lakierowanie, olejowanie, lub pozostawić ją w stanie surowym.

Deski bambusowe przyklejamy bezpośrednio do podłoża, lecz możliwe jest także ukłądanie ich jako podłogi pływającej.

Podsumowując – podłoga bambusowa nie tylko wygląda pięknie, jest także bardzo funkcjonalna i nie niesie za sobą wysokich kosztów. Nie wymaga też szczególnej pielęgnacji – wystarczy, że w pomieszczeniu będzie panowała stała temperatura i wilgotność. Jest to rozwiązanie korzystne dla środowiska naturalnego, a dodatkową korzyścią jest możliwość zeszlifowania jej i ponownego polakierowania.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie