Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Podłoga z litego drewna. Jak wybrać drewno na podłogę?

Podłoga z litego drewna. Jak wybrać drewno na podłogę?

Drewno uchodzi za najlepszy, a także najbardziej prestiżowy rodzaj wykończenia podłogi. Nie ma się więc co dziwić, że deski drewniane (szczególnie z litego drewna) nie należą do najtańszych materiałów. Zresztą, w tym przypadku do cenowych okazji najlepiej podchodzić ostrożnie.

Wybór desek, z których ułożona zostanie podłoga w domu lub w biurze nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Prawda, że wybór dostępnych wzorów i gatunków drewna przyprawić może o zawrót głowy, ale kierowanie się wyłącznie własnym gustem i intuicją może skończyć się zakupem, którego będziemy żałowali.

Podłogowe deski drewniane mogą być wykończone na kilka sposobów, dających różny efekt końcowy.

Podłogowe deski drewniane mogą być wykończone na kilka sposobów, dających różny efekt końcowy.

Aby dokonać dobrego wyboru, najlepiej wziąć pod uwagę:

 • renomę producenta,
 • jakość opakowania desek,
 • renomę sprzedawcy i wykonawcy,
 • klasę twardości drewna,
 • gatunek drewna,
 • estetykę.

Producenci podłóg drewnianych

Niektórzy, mniej znani producenci, mogą kusić kupujących niższymi cenami swoich podłóg. Niestety, niższa cena czasem może wynikać z gorszej (tańszej) technologii produkcji, czy też z pozyskiwania drewna z tanich źródeł – możemy wówczas trafić na drewno zbyt wilgotne, przesuszone, a w najgorszym przypadku nawet pochodzące z obszarów skażonych. Na takie sytuacje nie mogą sobie pozwolić renomowani producenci, którzy muszą dbać o wysokie standardy produkcji i spełnienie wymagających norm.

Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe:
Renomowani producenci dbają o właściwe wykończenia powierzchni, jakość lakieru lub oleju, jakość zamka łączącego poszczególne deski, wykończenie pióro-wpustu, a także o dokładne wykonanie grubości deski, aby po złożeniu uzyskać jednolitą powierzchnię. Bardziej istotne jest, aby kupowany materiał miał odpowiednią, przewidzianą normą wilgotność. Deski niewiadomego pochodzenia mogły nie być poddane właściwej obróbce, a nawet mogą być zainfekowane szkodnikami drewna.

Nie bez znaczenia jest również opakowanie. Estetyczne i szczelne opakowanie służy odpowiedniej ochronie drewna, dlatego wysokiej klasy producenci przywiązują do niego dużą wagę. Jeśli już jakość samego opakowanie nie wzbudza naszego zaufania, powinniśmy być ostrożni.

Po wysokiej jakości towar najlepiej udać się do sklepu wyspecjalizowanego w sprzedaży podłóg. Powodów jest wiele – nie chodzi jednak tylko (choć to też ważne) o fachowe doradztwo, ale także o odpowiednie warunki przechowywania drewna. Kupując podłogi w wielobranżowym składzie budowlanym, istnieje ryzyko, że deski leżały dłuższy czas w wilgotnym pomieszczeniu lub nawet na zewnątrz.

Poza tym dobrze, jeśli w sklepie można zlecić montaż, a usługa objęta jest gwarancją. Wtedy nie dojdzie do sytuacji, że za złą jakość podłóg sklep będzie oskarżał montażystów, a montażyści sklep lub producenta. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zakup z montażem oznacza dla kupującego niższy VAT. Sklep z doświadczeniem powinien też wskazać sprawdzone i zgodne z zaleceniami producenta środki do pielęgnacji określonych podłóg.

Decydując się na określony gatunek, należy więc wziąć pod uwagę w jakich warunkach i z jakim natężeniem posadzka będzie eksploatowana.

Decydując się na określony gatunek, należy więc wziąć pod uwagę w jakich warunkach i z jakim natężeniem posadzka będzie eksploatowana.

Deski dobieramy do pomieszczenia

Gdy już wiemy, gdzie chcemy dokonać zakupu podłogi oraz jacy producenci wzbudzają nasze zaufanie, możemy przejść do wyboru odpowiedniego gatunku drewna. Tutaj jednak również nie wystarczy kierować się jedynie tym, co nam się podoba. Decydując się na określony gatunek, należy więc wziąć pod uwagę w jakich warunkach i z jakim natężeniem posadzka będzie eksploatowana.

Do miejsc częściej używanych (np. do pokoju dziennego lub biura), lepiej wybrać twardsze drewno, które będzie bardziej odporne na uszkodzenia i wgniecenia. Z kolei do sypialni można wybrać delikatniejsze i subtelniejsze gatunki. Skąd jednak wiedzieć, które drewno jest twarde, a które miękkie?

Drewno dzieli się na klasy, które określają stopień twardości poszczególnych desek. Na podłogi stosuje się drewno o klasach twardości II-IV (klasa I nie nadaje się na podłogi). Podłogi klasy II to np. sosna, klon, do klasy III zalicza się m.in. dąb, czereśnię, buk i jesion. Najtwardsze są drewna klasy IV – np. orzech, jatoba, tali czy merbau.

Niektórzy producenci stosują też klasyfikację według skali Brinella. Im wyższy jest wskaźnik Brinella, tym deska podłogowa jest bardziej odporna na wgniecenia. Niestety, nawet w ramach jednego gatunku mogą występować poważne rozbieżności – np. czereśnia mieści się w przedziale 2-4,5, co oznacza, że niektóre deski mogą być twardsze, inne miększe. Dlatego najlepiej brać pod uwagę wartości średnie. W przypadku czereśni będzie to 3,2, w przypadku dębu – 3,7, a w przypadku jatoby – 6,8. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe:
Decydując się na podłogę z litego drewna, trzeba starannie sprawdzić czy materiał jest odpowiednio wysezonowany. Ważne jest także, aby podłoże, do którego drewno zostanie przyklejone, było odpowiednio wytrzymałe. Staranne przygotowanie podłoża najważniejsze będzie w sytuacji, gdy chcemy zamontować deski wielkowymiarowe.

Od razu też warto wziąć pod uwagę wykończenie podłogi. W pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu (w szczególności do biur lub sklepów) zaleca się wykończenie powierzchni za pomocą olejowania. Olej wnika w strukturę wierzchnią drewna, dzięki czemu wszelkie zarysowania lub wytarcia są mało widoczne i dają się łatwo naprawić poprzez miejscowe naniesienie oleju. W przypadku podłóg lakierowanych, uszkodzenie warstwy lakieru wymusza konieczność odnowienia podłogi w całym pomieszczeniu.

Wzory i gatunki drewna

Gdy uwzględnimy wszystkie powyższe zasady, pozostanie nam już to, co najprzyjemniejsze – a więc wybór odpowiedniego wzoru i gatunku (spośród tych, które uznaliśmy za odpowiednie do danego pomieszczenia).

Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe:
Sprawa występowania sęków lub zaszpachlowań obecnie nie może już stanowić kryterium świadczącym o jakości, gdyż producenci celowo przygotowują podłogi „postarzane”, wyglądające jak użytkowane wiele lat. A co do wyboru konkretnego gatunku, cóż, każde drewno ma swój urok, a wiele narzuca nam moda. Obecnie najpopularniejsze gatunki to znowu dąb, jesion i buk. Jeszcze parę lat temu bardzo popularnie były egzotyczne gatunki drewna, takie jak lapacho, irocco czy badi. Dziś prawie nie spotyka się ich w ofertach sprzedawców.

Pamiętajmy także, że aby podłoga – szczególnie drewniana – służyła nam wiele lat, musimy o nią odpowiednią dbać. Nawet najbardziej starannie dokonany zakup zda się na nic, jeśli nie będziemy pamiętali o odpowiedniej pielęgnacji, najlepiej przy użyciu środków zalecanych przez producenta naszej podłogi.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 31, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

hanka Odpowiedz 2016-11-07 12:42:52

Sama bardzo chcę mieć deskę, niedawno w exfloor oglądałam podłogi i an nowo sie zakochałam w podłogach drewnianych. Moim zdaniem lita deska wygląda genialnie w każdym wnętrzu :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

 • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

 • Promocja

  Lampa wisząca Aida White 2pł.

 • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie