Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Podłogi olejowane – naturalny charakter drewna

Podłogi olejowane – naturalny charakter drewna

Podłoga drewniana musi być odpowiednio zabezpieczona, by drewno nie traciło swych właściwości, a estetyczna posadzka na długo cieszyła nasze oczy. Są dwa podstawowe sposoby na impregnacje podłóg drewnianych: olejowanie i lakierowanie drewna. W tym artykule przedstawimy zalety i podpowiemy, jak pielęgnować podłogi olejowane.

Zalety oleju do drewna

Zalety drewnianych podłóg pokrytych olejem do drewna docenią przede wszystkim zwolennicy naturalnych materiałów, wykończeń czy stylów aranżacji. Olej uwypukla naturalny wygląd drewna, podkreśla usłojenie i eksponuje jego strukturę, która wyczuwalna jest pod ręką – powierzchnia jest naturalnie chropowata.

Podłoga olejowana sprawdzi się więc doskonale na aranżacje wnętrz w stylu eko, na wnętrza rustykalne czy mieszane, jak np. popularny styl vintage.

(Olej uwypukla naturalny wygląd drewna, podkreśla usłojenie i eksponuje jego strukturę, która wyczuwalna jest pod ręką - powierzchnia jest naturalnie chropowata. fot. archiwum)

Oprócz walorów estetycznych, olej do drewna ma także zalety użytkowe. Wchłania głęboko w drewno, impregnując je i konserwując na lata. Warto również wiedzieć, że podłoga olejowana wpływa korzystnie na regulację mikroklimatu we wnętrzach, gdyż olej nie tworzy na powierzchni zamkniętej powłoki, dzięki czemu drewno oddycha.

Powierzchnia olejowana jest mniej śliska niż podłoga lakierowana, jest więc odpowiednia do dużych pomieszczeń i domów, w którym bawią się dzieci. Drewno pokryte olejem jest antystatyczne, podłoga drewniana olejowana jest więc również przyjazna dla alergików. Nie przyciąga kurzu i nie elektryzuje się.

Pielęgnacja podłóg olejowanych

Aby drewniane podłogi na lata zachowały swój urok, konieczna jest ich częsta pielęgnacja.

Olejowane podłogi na co dzień należy zamiatać miękką miotłą lub odkurzać, nakładając na rurę od odkurzacza odpowiednią końcówkę, by nie zarysować posadzki.

Drewno nie lubi wody, olej oczywiście zabezpiecza poniekąd powierzchnię przed wilgocią, ale do mycia podłóg należy używać wilgotnych, a nie mokrych szmat czy mopów.

(Absolutnie nie powinniśmy przecierać olejowanej powierzchni czystą wodą lub wykorzystując materiały o ostrej, twardej strukturze. fot. Baltic Wood)

Do wody należy dodać odpowiednią ilość środka do mycia. Warto wybrać te preparaty, które przeznaczone są właśnie do podłóg olejowanych, gdyż pielęgnując i czyszcząc podłoże nie usuwają tłuszczów ochronnych na powierzchni. Umyta podłoga powinna być wytarta do sucha miękką ścierką.

Trzy, cztery razy w roku warto podłogi olejowana poddać dokładniejszej konserwacji. Na rynku dostępne są specjalne środki do odświeżania podłóg drewnianych, które polerują powierzchnię, a nawet uzupełniają drobne rysy czy ubytki.

Jeżeli zarysowania czy przetarcia są większe, podłoga olejowana może zostać odnowiona. Przewagą oleju nad lakierem jest to, że można go odnawiać na fragmencie podłogi – lakier wymaga całkowitego remontu.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


październik 1, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty