Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Podłogi trójwarstwowe

Podłogi trójwarstwowe

Podłogi warstwowe zbudowane są z trzech warstw drewna sklejonych ze sobą. Nawierzchnię stanowi cienka (2-4 mm) warstwa wysokogatunkowego drewna, pokrywana m. in. utwardzonym lakierem. Warstwę środkową stanowią listewki o grubości około 8 mm ułożone prostopadle do przebiegu słojów w drewnie warstwy wierzchniej. Warstwa spodnia zrobiona jest z drewna gorszej jakości i usztywnia całość konstrukcji.

Rozmiary bywają różne. Ich długość może wynosić od 40 do 250 cm, a szerokość od 13 do 21 cm. Grubość zależy od liczby i rodzaju poszczególnych warstw.

podloga_trojwarstwowa1

Ponadto podłogi trójwarstwowe wyposażone są w system LOC pozwalający na bezklejowy montaż podłogi. Taki system montażu gwarantuje podłogę bez szpar i odstępów. Montaż podłogi odbywa się dzięki temu znacznie szybciej. Jednak jeśli zamontujemy taką podłogę bez użycia kleju, pozbawiamy się możliwości jej szlifowania w przyszłości, kiedy podłoga się nieco zużyje. Podłogę układamy na piance lub macie izolacyjnej.

Zasadnicze znaczenie przy wyborze ma parametr twardości drewna warstwy górnej. Twarde gatunki drewna, takie jak na przykład: jatoba, wenge, klon knadyjski czy merbau mogą być użytkowane w miejscach o większym natężeniu ruchu w porówananiu np. do brzozy, klonu europejskiego czy wiśni amerykańskiej. Do przedpokoju lub pokoju dziennego (pomieszczenia z reguły intensywniej użytkowane) lepszym rozwiązaniem będzie np. klon kanadyjski niż brzoza czy klon europejski.

podloga_trojwarstwowa

Ważną zasadą jest, aby do miejsc intensywnie użytkowanych (np. ciągi komunikacyjne, biura, recepcje) nie wybierać podłóg z jasnych gatunków jak klon europejski, brzoza, buk, czy klon kanadyjski, gdyż w tych miejscach pojawią się trudności w systematycznym utrzymaniu podłogi w czystości. Na jasnych gatunkach widać nawet drobne zanieczyszczenia, naniesione przez np. zabrudzone obuwie, a co za tym idzie – bardzo szybko powstają nieestetyczne kontrasty pomiędzy podłogą zabrudzoną a właściwie utrzymaną.

Podłogi trójwarstwowe oprócz tradycyjnego lakieru mogą być także pokryte specjalnym lakierem, który daje wrażenie deski olejowanej, bądź poprostu olejem. Podłoga pokryta olejem to najnowszy trend na rynku podłóg drewnianych. Elegancki i nowatorski efekt drewna olejowanego nadaje wnętrzu szykowności.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642