Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Podłogi z drewna egzotycznego – piękne i trwałe

Podłogi z drewna egzotycznego – piękne i trwałe

Pochodzące z dalekich krajów gatunki drewna cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Przyczyn jest wiele – należą do nich miedzy innymi piękne, głębokie barwy, oraz niezwykła wytrzymałość.

Zobacz także:

Obecnie z drewna egzotycznego wykonuje się zarówno podłogi w mieszkaniach prywatnych, jak i parkiety przemysłowe. Oprócz efektownego usłojenia i pięknych kolorów, drewno egzotyczne ma wiele innych zalet. Jest bardzo twarde i w związku z tym odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Świetnie nadają się także do montowania na ogrzewaniu podłogowym.

(Podłoga z drewna Merbau, fot. Interno)

Kolejną zaletą egzotycznych gatunków drewna jest duża odporność na wilgoć, przez co świetnie nadają się one do wykańczania ścian w łazience lub kuchni. Nie oznacza to, że drewno to w ogóle nie wchłania wody. Wszystkie naturalne materiały bowiem wchłaniają wilgoć z powietrza. W przypadku drewna egzotycznego takie zjawisko również zachodzi, jednak pęcznienie jest dużo mniej wyraźne, niż w przypadku chociażby drewna jesionowego lub bukowego.

(Podłoga z drewna Wenge, fot. DLH Poland)

Drewno egzotyczne nie jest jednak pozbawione wad. Czasem zdarza się, że trudno jest dopasować do siebie odpowiednie odcienie desek. Przyczyną tego jest nierównomierna kolorystyka oraz nieregularny wzór. Na ogół niestety nic na to nie poradzimy, jedyne co możemy zrobić, to zwracać szczególną uwagę na różnice w odcieniach i starać się, by były jak najmniejsze.

(Podłoga z drewna Jatoba, fot. Torlys)

Oto kilka najbardziej popularnych egzotycznych gatunków drewna:

 • Teak – drewno o charakterystycznych, bardzo widocznych słojach. Jego ubarwienie obejmuje kolory od złotożółtego do czerwonobrązowego. Dodatkową zaletą jest wysoka zawartość olejków naturalnych w drewnie. Pochodzi z Azji Południowej.
 • Jatoba (Wiśnia Brazylijska) – drewno pochodzące z Ameryki Południowej i Środkowej. Posiada wyrazistą strukturę i dostępne jest w szerokiej gamie barw: od żółci do ciemnego brązu. Charakterystyczna dla tego gatunku jest duża twardość.
 • Palisander – pochodzi z Azji Południowej. Charakteryzuje się głębokimi, nasyconymi barwami  występuje między innymi w wersji ciemnofioletowej i ciemnopurpurowej. Jest to drewno bardzo twarde i odporne na wilgoć.
 • Merbau – drewno pochodzące z Azji Południowej. Typowe są dla niego głębokie, ciemne barwy – na przykład ciemny brąz i czekoladowy. Niestraszne są mu wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, jest także odporne na cyklinowanie.
 • Badi – pochodzi z Afryki, utrzymane jest w bardzo jasnym odcieniu złocistego brązu. Z czasem nabiera ciemniejszego odcienia. Jego główną zaletą jest niezwykłą trwałość.
 • Wenge – kolejne drewno pochodzące  Afryki. Mieszkańcy tego kontynentu długo przypisywali drewnu Wenge magiczną moc. Dziś cenione jest ze względu na pokrywające je oryginalne wzory i głęboki, brązowy kolor.

 

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

 • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

 • Promocja

  Lampa wisząca Aida White 2pł.

 • Zwis pojedynczy Galaxy 1642