Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Podłogi z kamienia – wady i zalety

Podłogi z kamienia – wady i zalety

Podłogi z kamienia uchodzą za zimne i surowe, nie mają więc zbyt wielkiej rzeszy zwolenników wśród osób urządzających wciąż najpopularniejsze domy z poddaszem, czyli klasyczne „ciepłe” dworki. Jednak walory estetyczne kamienia, oryginalna struktura, twardość oraz wytrzymałość to walory, które warto wziąć pod uwagę wybierając rodzaj podłogi do wnętrz. Choć, poza zimnym charakterem, odstraszać nas może jeszcze jedna wada tego rozwiązania – wysoka cena.

Kamień charakteryzuje się bogactwem kolorów, różnorodnością struktur nawet w obrębie tej samej skały. Płytki kamienne, kwadratowych lub prostokątnych, produkowane są w różnych wymiarach i grubościach. Na kolor i wzór płytek ma wpływ rodzaj kamienia (np. marmur, granit, bazalt, piaskowiec) , a także właśnie wymiar i sposób obróbki surowca. Powierzchnia może być bowiem łamana lub cięta, szlifowana lub polerowana.

(Kamień, prócz walorów wizualnych ma szereg zalet użytkowych i doskonale sprawdza się w każdym pomieszczeniu. fot. Mandarin Stone)

Kamień charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, trwałością. Podłogi kamienne ponadto ładnie się „starzeją” – z upływem czasu kamień szlachetnieje, jego struktura staje się bardziej wyrazista. Odpowiednio impregnowany przetrwa wiele pokoleń…

Do urządzania domów jednorodzinnych czy mieszkań poleca się głównie marmur, z uwagi na jego walory estetyczne. To kamień posiadający bardzo ciekawą i atrakcyjną gamę kolorystyczną. Jednak wymaga on bardzo starannej i systematycznej impregnacji, gdyż jego powierzchnia matowieje i łatwo ją uszkodzić. Dlatego nie polecany jest jako podłoga do przedpokoju czy innych bardziej uczęszczanych pomieszczeń. Nie nadaje się również na okładziny zewnętrzne, np. na podłogi na tarasie.

(Kamieo i drewno tworzą niezwykle harmonijną kompozycję, proj. I.Włodarska, fot. Buczma/RR Granity)

Zdecydowanie twardszym rodzajem kamienia jest granit. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także na środki chemiczne, dlatego bardzo łatwo utrzymać go w czystości bez szkody dla powierzchni. Nie wymaga impregnacji, nie rysuje się i nie plami. Można go stosować nawet w pomieszczeniach mokrych, takich jak kuchnie czy łazienki.

(Jeżeli wybierzemy odpowiednie gatunki kamienia, podłoga będzie trwała, odporna, a jej uroda cieszyć nas będzie przez wiele lat.)

Z piaskowca należy wybierać raczej gatunki twarde tego kamienia. Miękki piaskowiec  jest nasiąkliwy i mało odporny, nie można go stosować w pomieszczeniach mokrych. Ponadto ma porowatą powierzchnię, którą trudno utrzymać w czystości.

Porowatą strukturę, w którą łatwo przedostaje się brud, ma również popularny trawertyn. Mimo to ma on jednak wielu zwolenników ze względu na to, że imituje antyczną podłogę, sprawia, że wystrój wnętrza staje się przestronny, jasny i elegancki. Wymaga jednak impregnacji, a zabieg trzeba systematycznie powtarzać.

(Wytrzymały i odporny kamień to również dobre rozwiązanie na ścianę z kominkiem.)

Podłogi kamienne stosuje się zazwyczaj w salonie, kuchni lub korytarzu. Z uwagi na możliwość zainstalowania pod nimi ogrzewania podłogowego to polecane rozwiązanie również do łazienek. Zbyt surowo i zimno wygląda jednak w sypialni, zupełnie niepolecany jest również do pokoju dziecka.

(Łączenie różnych materiałów daje szansę tworzenia nietypowych aranżacji. proj. I.Włodarska, fot. M.Buczma/RR Granity)

Aranżacja wnętrz przewidująca podłogi z kamienia powinna również uwzględnić jego użycie i w innych elementach wyposażenia. Podłoga kamienna w kuchni harmonijnie łączy się z kamiennymi blatami, w salonie – z kamiennymi parapetami czy obudową kominka.

(Kamień jest popularnym wykończeniem parapetów wewnętrznych. fot. MS więcej niż OKNA)

Ciekawostka – jeżeli odstrasza nas cena podłogi z kamienia od firm, zajmujących się wykańczaniem wnętrz, poprośmy o wycenę firmy kamieniarskie zajmujące się produkcją nagrobków. Cena kamienia „na cmentarz” może być znacznie niższa.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Aranżacja Domu - elementy wykonane z kamienia | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-06-19 10:04:14

[...] Podłogi z kamienia – wady i zalety [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642