Start Arrow Budowa domuArrow Podłoże pod tynk silikatowy

Podłoże pod tynk silikatowy

Jak przygotować podłoże pod tynk silikatowy na termoizolacji?

Na pytanie czytelnika odpowiada ekspert firmy BOLIX:

Sposób przygotowania podłoża pod tynk silikatowy uzależniony jest właśnie od tego, czy wykonany on będzie na warstwie termoizolacyjnej, czy np. na tradycyjnym tynku cementowo-wapiennym. W obu przypadkach podłoże musi być nośne, suche, równe wolne od powłok antyadhezyjnych oraz od skażenia mikrobiologicznego i chemicznego.

Jeżeli zdecydujemy się na docieplenie budynku to przed przyklejeniem płyt termoizolacyjnych należy podłoże zagruntować preparatem Bolix T. Następnie w zależności od wyboru materiału termoizolacyjnego (styropian lub wełna mineralna) do jego przyklejenia stosujemy odpowiednie zaprawy klejowe (Bolix Z – styropian oraz Bolix ZW – wełna).

Po utwardzeniu się zaprawy klejowej tj. ok. 72 h przystępujemy do osadzenia łączników mechanicznych oraz szlifujemy całą powierzchnię. Po jej odpyleniu wykonujemy warstwę zbrojącą, która polega na wtopieniu w zaprawę klejową siatki z włókna szklanego o gramaturze min 145g/m2 (styropian zaprawa klejowa Bolix U, UZ lub UZB; wełna zaprawa klejowa Bolix WM).

Następnie stosujemy podkład tynkarski pod tynki silikatowe Bolix SG lub SG kolor i aplikujemy tynk. Masę tynkarską po dokładnym wymieszaniu nakłada się pacą stalową, zbiera nadmiar i pacą plastikową wyprowadza się fakturę (kornik lub kasza). Jeżeli chcemy położyć tynk bez dodatkowej izolacji termicznej budynku to powierzchnię tynku wyrównujemy zaprawą klejową Bolix U (w zakresie do 5mm, w przypadku większych odchyłek i nierówności rzędu 5-15 mm stosować należy Bolix W, i wyrównać Bolix U).

W niektórych przypadkach zachodzi konieczność wtopienia w zaprawę klejową siatki z włókna szklanego w celu wzmocnienia podłoża. Dalsze kroki są analogiczne jak powyżej. Proszę mieć świadomość, że tynki silikatowe muszą być aplikowane i wiązać w temperaturze powietrza i podłoża od + 10 ˚C do + 25 ˚C przez przynajmniej 48 h.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...