Start Arrow InstalacjeArrow Podstawowe rodzaje kotłów gazowych

Podstawowe rodzaje kotłów gazowych

Ogrzewanie gazowe to wciąż najpopularniejszy sposób ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Kotły gazowe są proste w obsłudze, a gaz ziemny stosunkowo tani, dlatego inwestorzy budujący nowe projekty domów zwykle wybierają tę instalację grzewczą.

Zanim podejmiemy decyzję, jaki kocioł gazowy kupić, powinniśmy poznać różnicę między dostępnymi na rynku rozwiązaniami i wybrać opcję najbardziej odpowiednią dla naszego domu.

Kocioł gazowy – kocioł wiszący czy stojący?

Ze względu na usytuowanie, kotły gazowe dzielą się na wiszące i stojące.

Kotły gazowe stojące są znacznie większe i cięższe od kotłów wiszących, za sprawą wmontowanego w nie wymiennika ciepła wykonanego z żeliwa. Piece stojące wymagają zwykle osobnego pomieszczenia, w którym będą instalowane lub lokuje się je w dostępnym pomieszczeniu gospodarczym.

Kotły wiszące możemy zamontować w kuchni czy w łazience. Zajmują niewiele miejsca, a ich nowoczesny design nie wpływa negatywnie na wystrój wnętrz.

(Kocioł wiszący nie zajmuje wiele miejsca)

Kocioł gazowy – kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Ze względu na funkcjonalność, piece gazowe dzielimy na jedno- i dwufunkcyjne.

Kotły dwufunkcyjne służy do centralnego ogrzewania, a jednocześnie zawierają przepływowy wymiennik do podgrzewania wody. Kotły jednofunkcyjne natomiast ogrzewa jedynie wodę krążącą w instalacji centralnego ogrzewania. Może jednakże być podłączony z dodatkowym zasobnikiem do podgrzewania wody użytkowej, i tym samy spełniać dwie funkcje.

Kocioł dwufunkcyjny najlepiej zamontować wtedy, kiedy nasze domy jednorodzinne mają zaplanowaną jedną łazienkę – między urządzeniem grzewczym a najdalej wysuniętym punktem czerpalnym ciepłej wody powinna być stosunkowo niewielka odległość.

Kocioł jednofunkcyjny natomiast dobrze się sprawdza, jeżeli mamy duże, rozległe projekty domów z kilkoma łazienkami. Zasobniki dobiera się pod względem pojemności odpowiedniej dla liczby i potrzeb domowników.

Kocioł gazowy – kocioł z otwartą czy zamkniętą komorą spalania?

Pod względem sposobu poboru powietrza i budowy komory spalania, kotły dzielimy na te z otwartą lub zamkniętą komorą spalania.

Powietrze do spalania w kotłach z otwartą komorą jest pobierane z pomieszczenia, w którym jest zamontowany kocioł. Kotłownia musi mieć wtedy nie mniej niż 8m3 kubatury i zapewnioną skuteczną wentylację.

Natomiast powietrze do spalania w kotle z zamkniętą komorą pobierane jest zewnątrz, dzięki czemu urządzenie grzewcze może być zamontowane w dowolnym pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż 6m3. Istotne jest, że spaliny nie mają wtedy styczności z powietrzem w pomieszczeniu.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black