Start Arrow WnętrzaArrowPokój dzieckaArrow Pokój dziecięcy w walce z alergią

Pokój dziecięcy w walce z alergią

Jeśli okazało się, że maluch jest uczulony na roztocza kurzu domowego, czeka cię zmiana wystroju jego pokoju. Trzeba włożyć w to trochę pracy, ale ułatwisz dzięki temu życie  dziecku, i sobie.

Nie ma sposobu, by całkowicie wyeliminować roztocza kurzu z otoczenia, ale można znacznie ograniczyć ich ilość. Uparta, stała walka z roztoczami to podstawa leczenia uczulonego na nie dziecka. Przygotuj się do tej długiej walki.

1. Remont
Warto najpierw odświeżyć wszystkie kąty. Alergicznego malca wyprowadź na ten czas z domu, by nie narażać go na wdychanie pyłu i kontakt z chemikaliami.

2. Malowanie
Nie tylko do pomalowania ścian, ale też framug okiennych i drzwi użyj farb wodnych, które mniej uczulają. Akrylową farbą możesz też odnowić meble małego alergika – to znacznie bezpieczniejsze niż np. korzystanie z farby olejnej. Warto zastosować antyalergiczne farby fotokataliktyczne – nie zawierające składników uczulających.

3. Sprzątanie podłóg
Na pewno zrezygnuj z mopa (to prawdziwe siedlisko bakterii!), używaj do tego ścierki i pierz ją w pralce po każdym sprzątaniu. Przynajmniej 2-3 razy w tygodniu można wycierać całą podłogę na mokro. Najlepszym rozwiązaniem – jeśli chodzi o dywany i wykładziny – jest ich częste sprzątanie za pomocą urządzeń z wodnym systemem filtrowania.

4. Dekoracje
Warto pozbyć się przedmiotów gromadzących kurz: suszonych kwiatów, ozdobnych abażurów, wiklinowych pojemników, kolekcji (np. lalek, samochodzików) na półkach. Dobrze byłoby zrezygnować z włochatych narzut oraz ozdobnych poduszek lub prać je co tydzień.

5. Książki
Najlepiej ułożyć je w zamkniętej biblioteczce. Sprzęt elektroniczny wyjątkowo mocno przyciąga kurz. Ustaw go w zamykanej szafce.

6. Powietrze
Do pokoju małego uczuleniowca nie powinno się wstawiać np. suszarki pełnej rozwieszonego prania, ponieważ roztocza bardzo lubią wilgoć.

7. Odkurzanie
Przyda się odkurzacz z filtrem wodnym. Najrozsądniej będzie zrezygnować z boazerii i tapet. Postaraj się ograniczyć ilość mebli, co ułatwi dostęp do wszystkich zakamarków. Kurz z parapetów, szafek, półek i obrazów trzeba wycierać na mokro specjalnymi ściereczkami albo zwykłymi, nawilżonymi płynami antystatycznymi – to znacznie zmniejszy osiadanie kurzu.

8. Ubrania
Dobrze jest trzymać je zawsze na półkach i wieszakach w szczelnie zamykanych szafach, a nie porozrzucane na krzesłach.

9. Łóżko i pościel
Najlepsze jest łóżko na drewnianym lub metalowym stelażu (łatwo można je umyć), a materac – lateksowy lub piankowy, obleczony specjalnym pokrowcem dla uczuleniowców. Puchowe lub wypełnione pierzem poduchy i kołdry trzeba zastąpić pościelą dla alergików (np. z poliestrowo-silikonowym granulatem). Nie przepuszcza ona roztoczy (ani ich odchodów), a jednocześnie „oddycha”. Kocyki powinny być wykonane z bawełny lub włókien syntetycznych. Trzeba je prać równie często jak pościel.

10. Zabawki i pluszaki
Mniejsze zabawki powinny trafić do zamykanych pudeł, a większe np. do szafy. Pluszaki trzeba prać w pralce co 1-2 tygodnie w temperaturze 60 °C lub co pewien czas wkładać na dwa dni do zamrażalnika. Wystawianie na ostre słońce też pozwala pozbyć się roztoczy.

Aby dziecko było zdrowe, rodzice powinni znać źródła i charakter substancji wytwarzających groźne alergeny. Kontrola ilości alergenów poprzez odpowiednią aranżację pomieszczenia oraz częstotliwość sprzątania pokoju małego alergika sprawi, że jego skóra będzie miała zdrowszy wygląd, a problem zatkanego nosa oraz ciężkiego oddechu zostanie zminimalizowany.

Harmonogram sprzątania pokoju małego alergika

Codziennie rano warto wywietrzyć pomieszczenie oraz łóżeczko, w którym spało dziecko. Należy zaniechać tej czynności wyłącznie w szczycie pylenia roślin, jeśli maluch cierpi na katar sienny. Jeżeli nie ma możliwości otworzenia okna, ze względu na bezpieczeństwo, warto zainstalować w dziecięcym pokoju klimatyzację lub wentylację mechaniczną, należy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu jej systemów.

Odkurzanie podłóg oraz wycieranie ich na mokro to czynności, które mama alergika powinna wykonywać każdego dnia. Warto również wcielić w życie zasadę codziennego ścierania kurzu z mebli. Wybierając mebelki do dziecięcego pokoju należy zwrócić uwagę na takie, które łatwo utrzymać w czystości. Najlepsze są modele wykonane z litego drewna, które nie mają otwartych półek, na których może gromadzić się kurz. Zabudowanie ściany w pokoju dziecka zamkniętymi szafkami od podłogi aż do sufitu wyeliminuje konieczność codziennego wycierania. Jest to doskonały sposób na zmniejszenie ilości obowiązków, a zarazem zapewnienie czystości w pokoju.
Szczyty szafek, ramy obrazków, plastikowe zabawki oraz parapety, na których osadza się kurz najlepiej ścierać wilgotną ściereczką raz w tygodniu.

Pluszaki w pokoju dziecka uczulonego na roztocza są poważnym zagrożeniem dla jego zdrowia, dlatego rodzice powinni ograniczyć ich liczbę do minimum. Wszystkie przytulanki i maskotki będące „siedliskiem” alergizującego kurzu i roztoczy warto umieścić w szklanej gablotce lub w drewnianej skrzyni. Aby pozbyć się alergenów najlepiej prać je systematycznie (raz w tygodniu) w temperaturze 60°C i używając hipoalergicznego proszku, który jednocześnie uchroni intensywne kolory zabawek. Te pluszaki, które z różnych przyczyn nie powinny być prane należy zapakować w torbę i włożyć do zamrażalnika na 3-4 godziny. W ten sposób żywe roztocze zostaną zlikwidowane. Po wymrożeniu, warto jednak wypłukać zabawki w wodzie, by zmyć pozostałości roztoczy.

Bielizna pościelowa małego alergika powinna być zmieniana co tydzień. Wypranie jej w temperaturze co najmniej 60°C w hipoalergicznym proszku zagwarantuje usunięcie alergenów. Przy okazji zmiany pościeli warto również wyprać w odpowiedniej temperaturze narzuty. Same kołdry oraz poduszki nie wymagają regularnego prania, jeżeli przed pierwszym użyciem nałożone na nie zostaną specjalne pokrowce przeciwroztoczowe. Wówczas przy każdej zmianie pościeli należy przetrzeć je wilgotną (ale nie mokrą) ściereczką. Ważne jest, aby wszystkie elementy posłania były dobrze wysuszone, gdyż wilgoć i ciepło tworzą idealne warunki do rozwoju alergizujących pleśni.

Rodzice alergików, którzy zdecydowali się umieścić w pokoju dziecka firany i zasłony nie powinni dopuścić do nadmiernego zakurzenia materiałów. Aby usunąć kurz z tkanin dekorujących okna należy je prać lub czyścić co 3-4 miesiące. Z tą samą częstotliwością warto usunąć martwe roztocze z obić mebli, używając odkurzacza z filtrem wodnym. Również co kilka miesięcy należy uprać w odpowiedniej temperaturze (co najmniej 60°C) bawełniane dywaniki, które w odróżnieniu od ciężkich, wełnianych dywanów są najlepszym zabezpieczeniem podłogi w pokoju uczuleniowca.

Zdrowy i bezpieczny dom dla alergika

Zdrowy i bezpieczny dom dla alergika

Autor: Ja Alergik

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty