Start Arrow InstalacjeArrow Polacy kupują kolektory słoneczne

Polacy kupują kolektory słoneczne

Polski klimat nie rozpieszcza temperaturami ani zbytnim nasłonecznieniem, a mimo to solary – instalacje wykorzystujące ciepło słoneczne do ogrzewania wody –  cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Zastosowanie takich urządzeń przez „Kowalskiego” staje się coraz łatwiejsze. Dodatkowo kupujący mieszkania wyposażone w takie urządzenia mogą liczyć na preferencyjny bankowy kredyt.

Jak wynika z badań Instytutu Energetyki Odnawialnej w 2009 roku sprzedaż solarów zwiększyła się o 11 proc. względem roku ubiegłego. Tempo wzrostu energetyki słonecznej jest najwyższe spośród wszystkich dostępnych odnawialnych źródeł energii. Jest to m.in. skutek większej świadomości społecznej dotyczącej ekologicznych rozwiązań, względnie niskich kosztów zastosowania tej technologii oraz licznych udogodnień dla eko-pozytywnych.

Słoneczne południe

Spośród sprzedanych w ubiegłym roku 144 tys. mkw. solarów prawie połowa trafiła do mieszkańców Małopolski, Śląska i Podkarpacia. Tam też zlokalizowana jest większość polskich producentów oraz centralnych przedstawicielstw zachodnich firm dostarczających ten sprzęt. O ile widok kolektorów słonecznych nie należy do najczęstszych, o tyle specjaliści z branży mają o co walczyć. „Rzeczpospolita” oszacowała wartość polskiego rynku solarów na 500 mln. zł. Nic więc dziwnego, że „słoneczni eksperci” dbają o wiedzę potencjalnych klientów. Lokalną świadomość ekologiczną wzmacniają działania jednostek administracyjnych, które niejednokrotnie wspierają swoich mieszkańców w takich inwestycjach. Przykładem jest chociażby gmina Szczebrzeszyn, która w lutym bieżącego roku ogłosiła, że ubiega się o fundusze unijne na dofinansowanie kolektorów słonecznych montowanych na budynkach mieszkalnych. Oferta dopłat z funduszu została skierowana wyłącznie do właścicieli prywatnych domów. Z całościowego kosztu operacji wynoszącego 15 tys. zł chętni zapłacą tylko 3 tys. zł.

Ekologicznym łatwiej

kolektory sloneczneKolektory słoneczne to jedno z najprostszych i najtańszych eko-rozwiązań dla rodziny – biorąc pod uwagę technologie innych źródeł energii odnawialnej. Nie oznacza to jednak, że nie stanowi ono obciążenia dla domowego budżetu. Koszt założenia solarów o powierzchni 2 mkw. w domu jednorodzinnym to wydatek rzędu 7 tys. zł. Przy budowie nieruchomości od podstaw taka kwota ginie w kosztach, a przy okazji daje możliwość uzyskania preferencyjnych warunków kredytowych. Obecnie dostępnym rozwiązaniem jest ekologiczny kredyt hipoteczny Banku Ochrony Środowiska. Można go przeznaczyć na finansowanie zakupu, budowy lub remontu domu czy mieszkania w budynku, w którym zostaną zastosowane rozwiązania pozwalające oszczędzać energię. O ekologiczny kredyt hipoteczny może ubiegać się każdy, kto planuje zainwestować w Odnawialne Źródła Energii, czyli omawiane kolektory słoneczne, pompę ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, albo instalację odzysku ciepła z wykorzystaniem rekuperatorów. Kredyt można uzyskać również na nieruchomości ze statusem budynku niskoenergochłonnego lub pasywnego. Spełnienie tych wymagań gwarantuje obniżkę marży, która może spaść nawet do 1 p.p.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-05-07 12:33:57

Przy wyborze kolektorów (zarówno płaskich jak i próżniowych) warto zwrócić uwagę czy posiadają one certyfikat Solar Keymark oraz jakie osiągają one parametry (np. sprawność czy moc). Wyszukiwarka kolektorów po parametrach zawartych w badaniach Solar Keymark znajduje się na stronie Na stronie wyszukiwarki można łatwo sprawdzić który kolektor posiada lepsze parametry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black