Start Arrow Budowa domuArrow Polecane projekty domów na skarpie. Jaki dom budować na pochyłej działce?

Polecane projekty domów na skarpie. Jaki dom budować na pochyłej działce?

Budowa domu na skarpie ma wiele zalet, ale wiążą się z nią i pewne trudności. Jeżeli jednak znajdziemy odpowiedni projekt domu na pochyłą działkę, w optymalny sposób zabudujemy trudny teren i cieszyć się będziemy niesamowitymi walorami widokowymi, jakie daje dom na skarpie. Na co zwrócić uwagę wybierając projekty domów na pochyłą działkę.

Projekt domu DCE OTULONY CE (DOM TK1-33)

Projekt domu DCE OTULONY CE (DOM TK1-33)

Dobry projekt domu musi uwzględniać nie tylko potrzeby rodziny, ale przede wszystkim być zgodny z założeniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkom Zabudowy (jeżeli gmina nie ma uchwalonego planu), a także optymalnie wykorzystywać ukształtowanie terenu na działce. 

Projekt domu DP bartne nowe CE (DOM PK1-94)

Projekt domu DP bartne nowe CE (DOM PK1-94)

Dawniej projekty domów na pochyłą działkę wykonywano na indywidualne zlecenie. Dziś, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów poszukujących domów na skarpę, udostępniamy wiele projektów gotowych, przeznaczonych właśnie na nietypową działkę z wzniesieniami czy pagórkami. Adaptacja projektu, która jest obowiązkowa przy wnioskowaniu o zgodę na budowę, w łatwy sposób może dostosować projekt do każdych warunków działki.

Projekt domu DP sławopole CE (DOM PK5-85)

Projekt domu DP sławopole CE (DOM PK5-85)

Projekty domów z piwnicą

Piękne położenie domu wśród wzgórz i pagórków sprawia, że działki ze spadkiem są stosunkowo często wybierane przez osoby planujące budowę domu jednorodzinnego. Wybierając projekty domów na nietypowe tereny należy jednak zwrócić uwagę na kilka ich istotnych elementów.

Projekt domu PT LAGUNA CE (PT LAGUNA CE)

Projekt domu PT LAGUNA CE (PT LAGUNA CE)

Projekty domów na skarpie to zwykle domy podpiwniczone, częściowo lub całkowicie. Ich budowa wymaga więc bardziej szczegółowych badań gruntu niż domów niepodpiwniczonych. Jeżeli budowa piwnicy jest możliwa daje ona inwestorom mnóstwo dodatkowych możliwości, choć muszą oni zdawać sobie również sprawę ze znacznie wyższych kosztów budowy domu. Piwnica może zwiększyć koszt budowy nawet o ok. 25-35 procent – na działkach pochyłych rezygnacja z niej może okazać się jednak niemożliwa.

Projekt domu MT Amber 3 CE (DOM ST3-77)

Projekt domu MT Amber 3 CE (DOM ST3-77)

Jeżeli wybrany projekt domu nie jest podpiwniczony, doprojektowanie piwnicy odbywa się na etapie wspomnianej wyżej adaptacji projektu. 

Projekty gotowe muszą być poddane adaptacji, by mogły stanowić załącznik do pozwolenia na budowę czy zgłoszenia budowy. Prace adaptacyjne polegają przede wszystkim na dostosowaniu dokumentacji do zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania lub wydanych przez gminę Warunków Zabudowy. Na tym etapie wprowadzane są także dodatkowe zmiany, zlecone przez inwestora, na przykład właśnie podpiwniczenie budynku. Decyzję o doprojektowaniu piwnicy należy podjąć w oparciu o informacje, jaki jest poziom wód gruntowych na działce. 

Projekt domu HM Flexus I G2 CE (DOM MA1-83)

Projekt domu HM Flexus I G2 CE (DOM MA1-83)

Dzięki piwnicy zyskuje się jednak dodatkową powierzchnię użytkową na parterze domu, bowiem wszystkie pomieszczenia gospodarcze i techniczne (np. kotłownia, schowek) mogą być przeniesione na podziemną kondygnację. W piwnicy można również zaplanować garaż, co pozwoli zaoszczędzić mnóstwo miejsca na urokliwej działce i wykorzystać je na piękną aranżację ogrodu. Garaż w piwnicy najczęściej wykonywany jest w przypadku, gdy działka nachylona jest w kierunku drogi. Przyziemie można również wykorzystać na aranżację pokoju rekreacyjnego: sali kinowej czy siłowni.

Projekt domu DCE WIDOKOWY CE (DOM TK1-70)

Projekt domu DCE WIDOKOWY CE (DOM TK1-70)

Efektownie zaplanować można nawet salon w piwnicy, gdyż na pochyłej działce piwnica niekiedy częściowo znajduje się powyżej gruntu, możliwe więc jest zastosowanie okien czy nawet dużych przeszkleń. 

Usytuowanie domu na skarpie

Optymalne usytuowanie domu na działce umożliwia maksymalne wykorzystanie nie tylko walorów widokowych terenu, ale przede wszystkim energii słonecznej, która doświetla i dogrzewa pomieszczenia mieszkalne. 

Projekt domu HM Virdis I PG2 CE (DOM MA2-39)

Projekt domu HM Virdis I PG2 CE (DOM MA2-39)

Działka nachylona w stronę południa umożliwia stworzenie pięknego, słonecznego salonu z wyjściem na duży taras, który latem powiększy powierzchnię użytkową. W głębi domu można wtedy ulokować kuchnię, która z uwagi na prowadzone w niej prace i tak jest najcieplejszym pomieszczeniem w domu – nie wymaga więc dodatkowego dogrzewania słońcem – a w jej sąsiedztwie garaż – na tej samej bądź poniższej kondygnacji. Taki plan wnętrza na parterze nie tylko ułatwi użytkowanie domu: mała odległość między kuchnią a garażem ułatwia np. wnoszenie zakupów z samochodu do wnętrza domu, ale także zdecydowanie poprawi efektywność energetyczną – pomieszczenie mieszkalne będzie doświetlone i dogrzane słońcem na południu, a garaż czy kuchnia będą stanowiły barierę ochronną przed północnym wiatrem.

Projekt domu HM Obliquus I G1 CE (DOM MA1-76)

Projekt domu HM Obliquus I G1 CE (DOM MA1-76)

Projekty domów na skarpie – elewacja

Przeglądając projekty domów na skarpie nie jest trudno zauważyć, że są to najczęściej proste budynki, o dość zwartej budowie, pokryte pozbawionym elementów dekoracyjnych dachem, zwykle dwuspadowym. Jedynymi ozdobnymi konstrukcjami są efektowne wykusze czy tarasy oraz duże przeszklenia – dzięki nim w pełni korzystać można z uroków otaczającego dom krajobrazu. Stonowana i prosta elewacja i konstrukcja domu nie burzy harmonii panującej na działce i wtapia się w piękną przyrodę. Zbyt rozbudowana bryła czy krzykliwe kolory elewacji mogłyby zburzyć naturalny, podmiejski charakter pochyłego terenu. 

Projekt domu KBP IRYSOWO CE (DOM BT7-28)

Projekt domu KBP IRYSOWO CE (DOM BT7-28)

Przed wyborem projektu koniecznie należy się zapoznać z warunkami, jakie stawia Miejscowy Plan Zagospodarowania lub WZ-tka, gdyż w dużej mierze determinują one wybór projektu: mogą narzucać kąt nachylenia dachu, maksymalną wysokość budynku czy odległość od granicy działki. Dostosowanie projektu do warunków zabudowy jest niezwykle istotne, jeśli bowiem projekt będzie od nich odbiegał – nie otrzymamy zgody na budowę.

Projekt domu AN FIONA ULTRA STOK CE (DOM AO7-67)

Projekt domu AN FIONA ULTRA STOK CE (DOM AO7-67)

Każdy, kto poszukuje projektu domu na skarpę, powinien poznać inne ciekawe artykuły nt projektów domów. Przeczytaj więcej nt projektów domów na naszej stronie www.

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 18, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Plafon ISLA

  • Pinja lampka ze ściemniaczem dotykowym

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • TK Lighting Lampa Wisząca Harmony Black 3pł.

  • Lampa wisząca Luna Biała