Start Arrow Budowa domuArrow Polecane projekty domów z kalenicą równoległą do drogi: przykład wygodnego domu z poddaszem

Polecane projekty domów z kalenicą równoległą do drogi: przykład wygodnego domu z poddaszem

Wybierając projekty domów jednorodzinnych należy najpierw poznać warunki zabudowy, które w dużej mierze narzucają to, jakie domy można budować na konkretnej działce. Na szczęście nasza pracownia projektów oferuje tysiące gotowych rozwiązań, z których wyselekcjonować można takie projekty domów, które spełnią wymagania stawiane przez gminne zapisy. A te często określają maksymalną wysokość budynku, typ zabudowy, kąt nachylenia dachu, czy usytuowanie kalenicy prostopadłe lub równoległe do drogi.

Kalenica to grzbiet dachu, gdzie zbiegają się przeciwległe połacie dachowe. Kalenica jest niezwykle ważnym elementem konstrukcji dachowej, zapewniającym odpowiednią wentylację dachu i pomieszczeń na poddaszu. Sposób jej wykonania odgrywa kluczową rolę dla estetyki i trwałości dachu. Kalenica jest również istotna z uwagi na to, że jest najwyżej położoną linią budynku, umożliwiającą określenie wysokości budynku.

Zapisy, które znajdziemy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub – w przypadku jego braku – w decyzji o Warunkach Zabudowy, mogą określać również wymóg usytuowania kalenicy względem drogi. Ma to duże znaczenie dla prawidłowego usytuowania budynku na działce.

Projekt DOM EB3-24

Projekt DOM EB3-24

Projekty domów z dachem dwuspadowym pozwalają najłatwiej określić to, czy kalenica jest prostopadła czy równoległa do drogi, wystarczy spojrzeć na najwyższą linię dachu. Takie projekty domów cieszą się niesłychaną popularnością: są to najczęściej projekty domów tanich w budowie, niwelujących ryzyko powstawania nieszczelności, sprzyjające energooszczędności.

Popularny projekt domu z kalenicą równoległą do drogi to np. projekt DOM EB3-24, klasyczny i elegancki dom z użytkowym poddaszem. Prosta bryła oparta na bazie kwadratu, przykryta dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 40 stopni, spełnia większość wymagań WZ-tek. Szybki i tani w realizacji projekt domu spełnia oczekiwania kilkuosobowej rodziny, gwarantując jej wygodny i komfortowy układ wnętrza.

Projekt DOM EB3-24

Projekt DOM EB3-24

Projekty domów z poddaszem użytkowym umożliwiają bardzo przejrzystą aranżację wnętrz z podziałem na funkcjonalne strefy. W projekcie DOM EB3-24 strefę dzienną stanowi duży salon z wyjściem na ogród i kuchnią z jadalnią zaplanowaną na jednej, otwartej przestrzeni. Umowną granicą między kuchnią a salonem jest efektownie wyeksponowany na ściance kominek. Do kuchni przynależy także spiżarnia, w której przechowywać można domowe zapasy. Na parterze domu znajduje się także dodatkowy, ustawny pokój, który zaadaptować można na pokój gościnny czy domowe biuro. Spełni rolę także pokoju seniora, gdy po latach zamieszka tam starszy rodzic, tym bardziej że na parterze architekci zaplanowali także dodatkową łazienkę. Jest tu także osobna pralnia oraz kotłownia z ogrzewaniem na gaz.

Adaptacja poddasza przewiduje trzy duże sypialnię oraz komfortową, rodzinną łazienkę.

Układ wnętrz na parterze

Układ wnętrz na parterze

Układ wnętrz na poddaszu

Układ wnętrz na poddaszu

Pamiętajmy, by przed wyborem projektu zapoznać się z warunkami stawianymi przez gminę. Dobierając projekt domu najbardziej zbliżony do miejskich przepisów unikniemy długiej i kosztownej adaptacji, a projekty domów szybkich i tanich w budowie pozwolą nam prędko cieszyć się wymarzonym domem.

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 24, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników