Start Arrow Budowa domuArrow Pomiary geodezyjne na budowie

Pomiary geodezyjne na budowie

Aby rozpocząć roboty budowlane uprawniony geodeta musi wytyczyć budynek w terenie zgodnie z zatwierdzonym projektem zagospodarowania działki.

Wytyczenie podstawowe budynku może polegać na wbiciu palików w narożach realizowanego domu. Jednak wbite paliki najczęściej ulegają zniszczeniu podczas wykonywania robót ziemnych.

Po wykonaniu wykopu musimy ponownie prosić geodetę o dokładne wytyczenie ław fundamentowych zgodnie z projektem budowlanym. Najczęściej podczas wytyczania ław geodeta wyznacza na budowie również punkty wysokościowe określające poziom posadowienia ław albo poziom posadzki parteru w budynku.

Geodeta może przy pierwotnym wytyczaniu budynku wykonać tak zwane „ławy drutowe”. Polegają one na wykonaniu drewnianych ławic (2 paliki połączone poziomą deską) z wbitym do deski gwoździem, określającym oś przebiegu poszczególnych ścian. Wtedy pomiędzy wbitymi gwoździami prowadzimy druty ( stąd nazwa – ławy drutowe) wyznaczające linie przebiegu ścian. Takie wytyczenie budynku jest trwałe aż do zakończenia budowy. Na przecięciu rozciągniętych drutów przywiązujemy pion, który określi nam dokładne położenie naroża budynku. Drut zwijamy podczas wykonywania robót ziemnych i rozciągamy ponownie po zakończeniu robót ziemnych.

Geodeta musi dokonać potwierdzenia w dzienniku budowy wytyczenia budynku w terenie. Po zakończeniu budowy geodeta musi namierzyć wykonany budynek, nanieść go na mapy zasobu geodezyjnego i sporządzić mapy z naniesionym budynkiem, wymagane dla przekazania budynku do użytkowania. Przy namierzaniu budynku geodeta powinien również nanieść na mapy wykonane przyłącza do budynku: wodne, kanalizacyjne, gazowe i energetyczne. Wymienione sieci mogą zostać namierzone podczas wykonywania poszczególnych przyłączy do budynku. Wszelkie pomiary na budowie uprawniony geodeta potwierdza wpisem w dzienniku budowy.

Uwaga!

Jeżeli kupisz projekty domów za pośrednictwem DOM.pl, będziesz mógł skorzystać z jednego z wielu Punktów Doradztwa i Odbioru Projektów, w którym solidne i doświadczone Firmy Geodezyjne pomogą Ci w rozpoczęciu budowy domu, m.in. wytyczeniu budynku na działce.

Dodane przez: dompl

Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

grzegorzraj Odpowiedz 2017-06-30 12:30:52

Pomoc geodety jest nieoceniona podczas budowy, a w niektórych sytuacjach konieczna - trzeba być tego świadomym. Jeszcze w celu uzupełnienia niektórych informacji, warto przeczytać ten artykuł: industry24.pl/dlaczego-warto-korzystac-uslug-geodety/

Wytyczenie geodezyjne budynku | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-07-10 09:56:59

[...] Pomiary geodezyjne na budowie [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa Flexi Minky 3pł.

 • Promocja

  Lampa wisząca Minelli Zielona, Apla: Złota

 • Promocja

  Świecznik żyrandol 4 pł. patyna

 • Lampa sufitowa Plafon CLEO 300 80W Czarny 30cm

 • Drewniane puzzle układanka Miś Kształty

 • Promocja

  Lampa wisząca Hilton 4pł. TK Lighting + GRATI...

 • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

 • Promocja

  TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...