Start Arrow OgródArrow Pomidory na balkonie. Jak je uprawiać?

Pomidory na balkonie. Jak je uprawiać?

Jeśli nie posiadasz przydomowego ogródka, a marzysz o domowych pomidorach – nic straconego! Podpowiadamy, jak uprawiać pomidory na balkonie. Sprawdź i zainspiruj się!

Pomidory to warzywa, które można uprawiać w doniczkach na balkonie. Zanim jednak zdecydujesz się na plantację pomidorów na Twoim balkonie, sprawdź czy miejsce plantacji spełnia odpowiednie warunki. Pamiętaj też, że uprawa pomidorów to bardzo pracochłonne zadanie, wymagające sporej uwagi…

Balkon od południowej strony

Pomidory kochają słońce. Jeśli więc Twój balkon usytuowany jest od południowej strony to doskonale! Jeśli jednak na Twoim balkonie przez większość czasu jest cień, zrezygnuj z uprawy tych warzyw. 

Sadzonki

Z uwagi na długi okres wegetacyjny oraz dlatego, że pomidory to rośliny ciepłolubne, uprawia się je jedynie z rozsady przygotowywanej już od lutego w ogrzewanych pomieszczeniach. Gotową rozsadę (tzw. sadzonki) można kupić już od początku maja w większości sklepów ogrodniczych lub na bazarach. Na miejsce stałe pomidory w doniczkach wystawiamy dopiero po 15 maja, kiedy to minie ryzyko przymrozków.

Sadzenie 

Młode rośliny sadzimy do dużych doniczek w żyznym i przepuszczalnym podłożu. Sadzonki sadzimy nieco głębiej niż rosły w doniczce (w rozsadzie). Na dno doniczki trzeba wysypać warstwę keramzytu, który stworzy odpowiedni drenaż i zapobiegnie zaleganiu wody (dodatkowo w dnie doniczki muszą być duże otwory odpływowe!). Podłoże warto wymieszać z hydrożelem, który będzie gromadził wodę na okresy suszy.

Doniczka 

Doniczki do uprawy pomidorów powinny być głębokie na około 40 cm. Im większa donica tym lepiej. Dzięki temu korzenie rośliny będą mogły swobodnie się rozwijać. Pomidory można sadzić w doniczkach (pojedynczo) lub skrzyniach (po kilka sztuk). W odpowiednio dużych pojemnikach zmieści się na tyle dużo ziemi, że nawet podczas dużego upału podłoże nadmiernie nie przeschnie.

Także kolor doniczki nie pozostaje bez znaczenia. Unikajmy ciemnych barw, gdyż powodują one szybkie nagrzewanie się podłoża wewnątrz doniczki. Idealne materiały to drewno lub ceramika – przez nie ziemia „może oddychać”. Plastikowe i metalowe pojemniki szybko się nagrzewają.

Pielęgnacja 

Rośliny podlewamy regularnie i obficie, tak aby podłoże w doniczce nigdy nie przeschło. Rośliny nie mogą jednak stać w wodzie, gdyż prowadzi to do gnicia ich korzeni oraz pękania owoców. Podlewanie powinno być obfite, tak aby z otworów odpływowych w dnie doniczek wypłynęła woda.

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 10, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty