Alternatywne źródła energii często uważane jest za najtańsze ogrzewanie domu. Urządzenia grzewcze produkujące ciepło z promieni słonecznych, gruntu czy wody to coraz szersza oferta dostępna na polskim rynku. Jednym z nich są pompy ciepła, których montaż ze względu na ich wysoką efektywność i dużo niższe zużycie energii rozważa wielu inwestorów, planujących budowę domu.
Biorąc po uwagę stale rosnące ceny energii, pompa ciepła uważana jest często za najtańsze ogrzewanie domu. Wykorzystuje ona aż 75% darmowej energii, pochodzącej z powietrza, wody lub gruntu, a jedynie 25% wytwarzane jest przez sprężarkę, zasilaną energią elektryczną. Ilość zużycia tego prądu jest kosztem produkcji ciepła dla celów C.O. i C.W.U. Stosunek mocy grzewczej urządzenia do ilości pobieranego przez nie prądu jest miarą sprawności systemu ogrzewania.
Jednak sam zakup urządzenia i montaż pompy ciepła to droga inwestycja, dlatego decyzję o instalacji najlepiej podjąć jak najwcześniej, już podczas wyboru projektu, by wyeliminować od razu wszystkie ewentualne trudności i błędy instalacyjne, żeby poniesione koszty instalacji w miarę szybko się zwróciły.
Pompa ciepła wymaga niekiedy modyfikacji projektu domu – jest to łatwiejsze na etapie jego adaptacji, a nie podczas budowy. Instalacja pompy ciepła, w zależności od jej rodzaju, może bowiem wymagać:
- likwidacji nawiewu kotłowni
- likwidacji komina spalinowego
- ograniczenia wentylacji kotłowni
- przygotowania miejsca na takie urządzeń kotłowni jak: pompa ciepła, zasobnik c.w.u., zbiornik buforowy
- przygotowania przejście pod ławami fundamentowymi dla kolektorów ciepła ( rura osłonowa)
- montażu kratki odpływowej w pomieszczeniu kotłowni
- zasilania wody zimnej
- zasilania elektryczne kotłowni prądem 400V
- zabezpieczenia różnicowo-prądowe
- doboru grzejników i rur zasilających dla parametrów pracy pompy (55/45˚C)
Jaką wybrać pompę ciepła?
Pierwszymi urządzeniami na rynku, były pompy solankowe, które pobierały energię z gruntu. Instalacja, dostępna nadal i ciesząca się popularnością, składa się z poziomego kolektora gruntowego lub sondy w zamkniętym systemie. Nośnikiem ciepła jest solanka (woda z czynnikiem odpornym na zamarzanie), które przez pompę obiegową jest transportowana przez system kolektorów lub sond (pobieranie energii) i doprowadzana do pompy ciepła (oddawanie energii).
Mimo skuteczności działania, pompy takie wiążą się z dosyć uciążliwą i drogą instalacją. W przypadku pompy z kolektorami poziomymi, należy wygospodarować nawet trzykrotnie większą powierzchnię gruntu w porównaniu z powierzchnią ogrzewaną, co nie zawsze jest możliwe. Natomiast instalacja urządzenia z kolektorami pionowymi wymaga wykonania odwiertu sięgającego nawet do 100 m głębokości, co wiąże się z dodatkowym zwiększeniem wydatku.
Rozwiązaniem mogą stać się wysokowydajne pompy powietrze-woda. W odróżnieniu od pomp gruntowych nie wymagają kosztownych odwiertów ani układania kolektorów. Pompy ciepła bazujące na energii pozyskiwanej z powietrza są dużo prostsze w instalacji, z uwagi na łatwość dostępu do tego źródła.
Jak działa pompa powietrze – woda?
Powietrzne pompy ciepła wykorzystują ciepło zawarte w powietrzu atmosferycznym do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody:
- powietrze kierowane jest do pompy ciepła,
- poprzez parownik przekazuje ciepło czynnikowi chłodniczemu cyrkulującemu w pompie ciepła,
- ogrzany czynnik chłodniczy jest zasysany przez sprężarkę pompy ciepła,
- dodatkowe sprężenie powoduje jeszcze silniejsze ogrzanie czynnika,
- czynnik chłodniczy w skraplaczu za pośrednictwem wymiennika oddaje ciepło do obiegu wody w systemie grzewczym.
Dodaj komentarz