Start Arrow Wiadomości Arrow Pompy ciepła – pierwsze uruchomienie bez problemów

Pompy ciepła – pierwsze uruchomienie bez problemów

Prawidłowe działanie pompy ciepła zależy nie tylko od sposobu użytkowania, ale w dużej mierze także od właściwego podłączenia poszczególnych elementów, ustawienia parametrów i samego uruchomienia. Zadanie to wymaga dużych umiejętności, precyzji i cierpliwości.

Pierwsze uruchomienie jest istotne dla większości urządzeń. Nie inaczej jest z pompami ciepła, którym trzeba poświęcić więcej czasu niż, np. instalacji z kotłem grzewczym. Do sprawdzenia jest wiele elementów m.in. samo urządzenie, a także dolne i górne źródła ciepła. Testuje się również dostępne funkcje: ciepłą wodę użytkową czy chłodzenie. Należy też znać algorytmy pracy regulatora i jego możliwości. Z tego też względu pierwsze uruchomienie powinno być przeprowadzone przez fabryczny serwis, firmę specjalistyczną lub przeszkolonego instalatora. W większości przypadków producenci udostępniają protokoły zgłoszeń pierwszego uruchomienia i określają w nich swoje wymagania. Takie działanie umożliwia odpowiednie przygotowanie się technika do pracy, a czasami nawet wczesne wykrycie nieprawidłowości.

Czy okres uruchomienia ma znaczenie?

Prawidłowa, optymalna i ekonomiczna praca pompy ciepła wymaga, aby wszystkie procedury związane z pierwszym uruchomieniem zostały spełnione. Pompę ciepła należy zamontować w pomieszczeniu o odpowiedniej wentylacji, wolnym od dużej ilości kurzu, substancji żrących i w którym nie panuje zbyt duża wilgotność powietrza. Zarówno dolne, jak i górne źródło ciepła także muszą być prawidłowo przygotowane: napełnione i odpowietrzone. Uruchomienie pompy ciepła może się odbywać o każdej porze roku, gdy temperatura dolnego źródła jest nieco niższa niż górnego. Jeśli instalacja uruchamiana jest po raz pierwszy w okresie zimowym, może się zdarzyć, że temperatura w gruncie jest wyższa niż w instalacji grzewczej. Jest to stan zaburzony, w którym pompa ciepła może nie dostarczać ciepła. Zdarza się, że urządzenie wchodzi w stan awarii niskiego ciśnienia. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, należy rozpocząć grzanie pompą ciepła przez podwyższenie temperatury w instalacji grzewczej, dzięki zabudowanemu podgrzewaczowi elektrycznemu. Działanie to wpłynie na zwiększenie ciśnienia w układzie chłodniczym pompy ciepła po stronie skraplacza (wymiennik ciepła współpracujący z instalacją c.o.). Po rozgrzaniu instalacji nie powinno być już problemu z uruchomieniem pompy ciepła.

Warto mieć na uwadze, że ostatnie miesiące w roku są bardzo często okresem pierwszego uruchomienia nowych instalacji. Budynek został “zamknięty”, przeprowadzono prace wykończeniowe, czas więc na osuszanie, wygrzewanie oraz ochronę przed zamarznięciem. Z zimnych i mokrych ścian trzeba odparować duże ilości wody, a opady deszczu i wilgoć mogą dodatkowo zwiększyć jej ilość. Taka wilgotność znacznie podnosi wymagania grzewcze budynku w dwóch pierwszych sezonach grzewczych, co przyczynia się też do wzrostu kosztów energii.

Gdy pompa ma też chłodzić

Nie wszystkie pompy ciepła mogą zostać wykorzystane do chłodzenia domu. Do tego zadania idealna będzie gruntowa pompa ciepła GSHP firmy De Dietrich, wyposażona w funkcję chłodzenia pomieszczeń, np. poprzez instalację podłogową. Decydując się na powietrzną pompę ciepła w celu chłodzenia, konieczne jest wcześniejsze zaplanowanie takiego systemu, ponieważ stosowane w nim elementy mogą różnić się od systemu spełniającego jedynie funkcję grzewczą. W tym przypadku idealne będzie zastosowanie klimakonwektorów lub wymiennika ciepła w instalacji wentylacji mechanicznej.

Coś dla oszczędności

Chcąc ograniczyć koszty eksploatacyjne do minimum, warto przy pierwszym uruchomieniu skonfigurować ją w taki sposób, aby wykorzystywała tańszą, nocną taryfę za energię elektryczną. Urządzenie będzie pracować według ustalonego przez użytkownika harmonogramu w godzinach nocnych oraz przez dwie godziny w ciągu dnia. Taryfa nocna za energię elektryczną najczęściej dotyczy godzin od 22.00 do 6.00 oraz od 13.00 do 15.00. Szerokie możliwości programowania dostępne w nowych urządzeniach pozwalają także na ustawienie temperatury, jaka ma być utrzymywana w domu oraz temperatury ciepłej wody użytkowej. W zależności od wybranych ustawień, praca może być mniej lub bardziej ekonomiczna.

O tym, czy pompa ciepła będzie spełniać swoje zadanie zależy od wyboru odpowiedniego urządzenia, wykonania całej instalacji i doboru najkorzystniejszych rozwiązań, prawidłowym uruchomieniu i użytkowaniu, a także serwisowaniu.

De Dietrich

Źródło:De Dietrich Technika Grzewcza


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: DeDietrich00

Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 11, 2019
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogrzewanie domu i mieszkania